All the solutions provided in **McGraw Hill Math Grade 3 Answer Key PDF Chapter 3 Lesson 7 Subtract Across Zeros**Â will give you a clear idea of the concepts.

## McGraw-Hill My Math Grade 3 Answer Key Chapter 3 Lesson 7 Subtract Across Zeros

Example 1

A large box of watermelons weighs 300 pounds. A smaller box weighs 134 pounds. What is the difference in the weight of the two boxes?

Find the unknown. 300 – 134 =

2. Regroup once more. Then subtract by placing an X on the blocks.

Check Use ___ to check.

So, 300 – 134 = 166 pounds. The unknown is 166

Use what you have learned about regrouping two times to regroup three times.

Example 2

A school bought music equipment for $5,004. The drums cost $2,815. How much money was spent on the other music equipment?

Find the unknown. $5,004 – $2,815 =

Estimate $5,004 – $2,815 â†’ $5,000 – $2,800 = $2,200

1. Regroup 1 thousand, then 1 hundred, and 1 ten.

2. Subtract starting at the ones place.

Check

Addition shows the answer is correct.

Estimation shows the answer is reasonable.

So, $5,004 – $2,815 = 2,189. The unknown is 2189.

**Talk Math**

Explain where you would start regrouping to find the difference in the problem 6,000 – 3,475.

Answer:

6,000 – 3,475 = 2,525.

Explanation:

Given the equation is 6,000 – 3,475. We will start regrouping, as minuend the digts are less than the subtrahend. So 6,000 – 3,475 = 2,525.

**Guided Practice**

**Subtract. Use addition to check.**

Question 1.

Answer:

309 – 57 = 252.

252 + 57 = 309.

Explanation:

Given the equation to be subtracted is 309-57 which is 272. Here, we will add 252 and 57 which is 252+57 = 309. So the answer is correct.

Question 2.

Answer:

2,006 – 536 = 1,470.

1,470 + 536 = 2,006.

Explanation:

Given the equation to be subtracted is 2,006-536 which is 1,470. Here, we will add 1,470 and 536 which is 1,470+536 = 2,006. So the answer is correct.

**Independent Practice**

**Subtract. Use addition to check your answer.**

Question 3.

Answer:

408 – 36 = 372.

372 + 36 = 408.

Explanation:

Given the equation to be subtracted is 408-36 which is 372. Here, we will add 372 and 36 which is 372+36 = 408. So the answer is correct.

Question 4.

Answer:

805 – 75 = 730.

730 + 75 = 805.

Explanation:

Given the equation to be subtracted is 805-75 which is 730. Here, we will add 730 and 75 which is 730+75 = 805. So the answer is correct.

Question 5.

Answer:

604 – 492 = 112.

112 + 492 = 604.

Explanation:

Given the equation to be subtracted is 604 – 492 which is 112. Here, we will add 112 and 492 which is 112+492 = 604. So the answer is correct.

**Algebra Subtract to find the unknown.**

Question 6.

$9,006 – $7,474 =

The unknown is $_____.

Answer:

The unknown is $1,532.

Explanation:

Given the equation is $9,006 – $7,474, so the unknown value is $9,006 – $7,474 = $1,532.

Question 7.

8,007 – 4,836 =

The unknown is $_____.

Answer:

The unknown is 3,171.

Explanation:

Given the equation is 8,007 – 4,836, so the unknown value is 8,007 – 4,836 = 3,171.

Question 8.

$9,003 – $5,295 =

The unknown is $_____.

Answer:

The unknown is 3,708.

Explanation:

Given the equation is $9,003 – $5,295, the unknown value is 3,708.

Question 9.

3,070 – 2,021 =

The unknown is $_____.

Answer:

The unknown is 1,049.

Explanation:

Given the equation is 3,070 – 2,021, so the unknown value is 3,070 – 2,021 = 1,049.

Question 10.

1,007 – 972 =

The unknown is $_____.

Answer:

The unknown is 35.

Explanation:

Given the equation is 1,007 – 972, so the unknown value is 1,007 – 972 = 35.

Question 11.

9,560 – 7,920 =

The unknown is $_____.

Answer:

The unknown is 1,640.

Explanation:

Given the equation is 9,560 – 7,920, so the unknown value is 1,640.

**Problem Solving**

**For Exercises 12 and 13, use the prices shown.**

Question 12.

Anton purchased the bike. He gave the clerk one $100-bill, one $50-bill, and one $20-bill. How much change should Anton receive?

Answer:

The remaining change that Anton will receive is $17.

Explanation:

Given that Anton purchased the bike and he gave the clerk one $100-bill, one $50-bill, and one $20-bill. So Anton gave 100+50+20 which is $170. As the cost of the bike is $153, so the remaining change that Anton will receive is $170-$153 which is $17.

Question 13.

**Mathematical PRACTICE 3 Draw a Conclusion** Suppose Anton decided to purchase the skates also, after he gave the clerk his money. How much more money does Anton need to give the clerk?

Answer:

Anton needs to give $13.

Explanation:

As Anton has given $170 to the clerk and the total cost of the bike and skates is $153+$29 which is $189. If Antony wants to purchase the skates means he needs to give $183-$170 which is $13.

**HOT Problems**

Question 14.

**Mathematical PRACTICE 3 Find the Error** Eva is solving the subtraction problem shown. Find and correct her mistake.

Answer:

5,300 – 4,547 = 753.

Explanation:

Given the number sentence is 5,300 – 4,547 = 1,853. As 5,300 – 4,547 is 753.

Question 15.

**? Building on the Essential Question** When might I need to regroup more than one time?

Answer:

When the minuend is less than the subtrahend then we can regroup the problem.

### McGraw Hill My Math Grade 3 Chapter 3 Lesson 7 My Homework Answer Key

**Practice**

**Subtract. Use addition to check.**

Question 1.

Answer:

507 – 94 = 413.

413+94 = 507.

Explanation:

Given the equation to be subtracted is 507 – 94 which is 413. Here, we will add 413 and 94 which is 413+94 = 507. So the answer is correct.

Question 2.

Answer:

804 – 667 = 137.

137+667 = 804.

Explanation:

Given that the equation to be subtracted is 804 – 667 which is 137. Here, we will add 137 and 667 which is 137+667 = 804. So the answer is correct.

Question 3.

Answer:

4,000 – 969 = 3,031.

3,031+969 = 4,000.

Explanation:

Given the equation to be subtracted is 4,000 – 969 which is 3,031. Here, we will add 3,031 and 969 which is 3,031+969 = 4,000. So the answer is correct.

**Subtract. Use addition to check your answer.**

Question 4.

Answer:

7,005 – 941 = 6,064.

6,064 + 941 = 7,005.

Explanation:

Given the equation to be subtracted is 7,005 – 941 which is 6,064. Here, we will add 6,064 and 941 which is 6,064+941= 7,005. So the answer is correct.

Question 5.

Answer:

400 – 153 = 247.

247 + 153 = 400.

Explanation:

Given the equation to be subtracted is 400 – 153 which is 247. Here, we will add 247 and 153 which is 153+247 = 400. So the answer is correct.

Question 6.

Answer:

3,000 – 1,202 = 1,798.

1,798 + 1,202 = 3,000.

Explanation:

Given the equation to be subtracted is 3,000 – 1,202 which is 1,798. Here, we will add 1,798 and 1,202 which is 1,798+1,202 = 3,000. So the answer is correct.

**Algebra Subtract to find the unknown.**

Question 7.

$3,008 – $1,053 =

= ____

Answer:

The unknown value is $1,955.

Explanation:

By subtracting $1,053 from $3,008, we will get $3,008-$1,053 = $1,955. So the unknown value is $1,955.

Question 8.

$8,200 – 875 =

= ____

Answer:

$8,200-$875 = $7,325.

Explanation:

By subtracting 875 from $8,200, we will get $8,200-$875 = $7,325. So the unknown value is $7,325.

Question 9.

$9,001 – 3,860 =

= ____

Answer:

$9,001-$3,860 = $5,141.

Explanation:

By subtracting $3,860 from $9,001, we will get $9,001-$3,860 = $5,141. So the unknown value is $5,141.

**Problem Solving**

**Mathematical PRACTICE 2 Understand Symbols Write a number sentence.**

Question 10.

A bag holds 5,300 seeds. Brandon plants 790 of the seeds. How many seeds are left?

Answer:

The number of seeds left is 4,510.

Explanation:

Given that a bag holds 5,300 seeds and Brandon plants 790 of the seeds. So the number of seeds left is 5,300-790 which is 4,510 seeds. So the number sentence will be 5,300-790 = 4,510.

Question 11.

Amy’s book has 500 pages. She has read 245 pages so far. How many pages does Amy have left to read?

Answer:

The number of pages Amy has left to read is 255 pages.

Explanation:

Given that Amy’s book has 500 pages and she has read 245 pages so far. So the number of pages Amy has left to read is 500-245 = 255 pages. So the number sentence will be 500-245= 255.

**Test Practice**

Question 12.

How many more points did Jocelyn score?

A. 64 points

B. 74 points

C. 164 points

D. 174 points

Answer:

A.

Explanation:

Given that Jocelyn scores 1,040 points and Harrison scores 976 points. So Jocelyn scores 1,040-976 which is 64 points more.

**Fluency Practice**

**Subtract.**

Question 1.

Answer:

94 – 13 = 81.

Explanation:

By subtracting 13 from 94, we will get 94-13 = 81.

Question 2.

Answer:

63-21 = 42.

Explanation:

By subtracting 21 from 63, we will get 63-21 = 42.

Question 3.

Answer:

84-73 = 11.

Explanation:

By subtracting 73 from 84, we will get 84-73 = 11.

Question 4.

Answer:

63-46 = 17.

Explanation:

By subtracting 46 from 63, we will get 63-46 = 17.

Question 5.

Answer:

42-27 = 15.

Explanation:

By subtracting 27 from 42, we will get 42-27 = 15.

Question 6.

Answer:

74-38 = 36.

Explanation:

By subtracting 38 from 74, we will get 74-38 = 36.

Question 7.

Answer:

58-29 = 29.

Explanation:

By subtracting 58 from 29, we will get 58-29 = 29.

Question 8.

Answer:

89-75 = 14.

Explanation:

By subtracting 75 from 89, we will get 89-75 = 14.

Question 9.

Answer:

71-56 = 15.

Explanation:

By subtracting 56 from 71, we will get 71-56 = 15.

Question 10.

Answer:

88-57 = 31.

Explanation:

By subtracting 57 from 88, we will get 88-57 = 31.

Question 11.

Answer:

73-59 = 14.

Explanation:

By subtracting 59 from 73, we will get 73-59 = 14.

Question 12.

Answer:

92-47 = 45.

Explanation:

By subtracting 47 from 92, we will get 92-47 = 45.

Question 13.

Answer:

422-83 = 339.

Explanation:

By subtracting 83 from 422, we will get 422-83 = 339.

Question 14.

Answer:

111-42 = 69.

Explanation:

By subtracting 42 from 111, we will get 111-42 = 69.

Question 15.

Answer:

299-82 = 217.

Explanation:

By subtracting 82 from 299, we will get 299-82 = 217.

Question 16.

Answer:

604-92 = 512.

Explanation:

By subtracting 92 from 604, we will get 604-92 = 512.

Question 17.

Answer:

476-229 = 247.

Explanation:

By subtracting 229 from 476, we will get 476-229 = 247.

Question 18.

Answer:

800-293 = 507.

Explanation:

By subtracting 293 from 800, we will get 800-293 = 507.

Question 19.

Answer:

493-310 = 183.

Explanation:

By subtracting 310 from 493, we will get 493-310 = 183.

Question 20.

Answer:

395-395 = 0.

Explanation:

By subtracting 395 from 395, we will get 395-395 = 0.

**Fluency practice**

**Subtract.**

Question 1.

Answer:

166-34 = 132.

Explanation:

By subtracting 34 from 166, we will get 166-34 = 132.

Question 2.

Answer:

73-19 = 54.

Explanation:

By subtracting 19 from 73, we will get 73-19 = 54.

Question 3.

Answer:

91-51 = 40.

Explanation:

By subtracting 51 from 91, we will get 91-51 = 40.

Question 4.

Answer:

184-78 = 106.

Explanation:

By subtracting 78 from 184, we will get 184-78 = 106.

Question 5.

Answer:

425-246 = 179.

Explanation:

By subtracting 246 from 425, we will get 425-246 = 179.

Question 6.

Answer:

661-487 = 174.

Explanation:

By subtracting 487 from 661, we will get 661-487 = 174.

Question 7.

Answer:

973-390 = 583.

Explanation:

By subtracting 390 from 973, we will get 973-390 = 583.

Question 8.

Answer:

451-85 = 366.

Explanation:

By subtracting 85 from 451, we will get 451-85 = 366.

Question 9.

Answer:

730-692 = 38.

Explanation:

By subtracting 692 from 730, we will get 730-692 = 38.

Question 10.

Answer:

493-298 = 195.

Explanation:

By subtracting 298 from 493, we will get 493-298 which is 195.

Question 11.

Answer:

671-479 = 192.

Explanation:

By subtracting 479 from 671, we will get 671-479 which is 192.

Question 12.

Answer:

682-595 = 87.

Explanation:

By subtracting 595 from 682, we will get 682-595 which is 87.

Question 13.

Answer:

625 – 263 = 362.

Explanation:

By subtracting 263 from 625, we will get 625-263 which is 362.

Question 14.

Answer:

700 – 397 = 303.

Explanation:

By subtracting 397 from 700, we will get 700-397 which is 303.

Question 15.

Answer:

990-372 = 618.

Explanation:

By subtracting 372 from 990, we will get 990-372 which is 618.

Question 16.

Answer:

338-70 = 268.

Explanation:

By subtracting 70 from 338, we will get 338-70 which is 268.

Question 17.

Answer:

260 – 99 = 161.

Explanation:

By subtracting 99 from 260, we will get 260-99 which is 161.

Question 18.

Answer:

428-326 = 102.

Explanation:

By subtracting 428 from 326, we will get 428-326 which is 102.

Question 19.

Answer:

511 – 300 = 211.

Explanation:

By subtracting 300 from 511, we will get 511-300 which is 211.

Question 20.

Answer:

906 – 274 = 632.

Explanation:

By subtracting 274 from 906, we will get 906-274 = 632.