By accessing our 180 Days of Math for Third Grade Answers Key Day 73 regularly, students can get better problem-solving skills.
180 Days of Math for Third Grade Answers Key Day 73
Directions Solve each problem.
Question 1.
Answer:
Explanation:
Ones Place Value
3 + 7 = 10
Put the 0 in Ones place
Carry the 1 to Tens place
Tens Place Value
1 + 2 + 4 = 7
Put the 7 in Tens place
Question 2.
Draw a seven-by-two array.
Answer:
Explanation:
2 rows x 7 columns is called as seven-by-two array.
Question 3.
3 × 5 =
Answer:
15
Explanation:
3 x 5 = 15
The product of 3 and 5 is 15
Question 4.
How many rows of 4 make 12?
_____________
Answer:
3
Explanation:
3 x 4 = 12
Area = number of rows x number of columns
12 divided by 4 is 3
Question 5.
Are equal fractions shaded on the drawings below?
Circle: yes no
Answer:
Yes
Explanation:
In the first rectangle
6 units are shaded
In the second rectangle
6 units are shaded
Question 6.
Fill in the missing number.
410, 400, ___, 380, 370
Answer:
410, 400, 390, 380, 370
Explanation:
The above pattern is less by 10
410 – 10 = 400
400 – 10 = 390
Question 7.
Write in order from lightest to heaviest: pencil, paper clip, book.
______________________
______________________
Answer:
book, paper clip and pencil
Explanation:
Book will be heavier than pencil
and pencil is heavier than paper clip.
Question 8.
What tool would you use to measure temperature: a thermometer or a scale?
______________________
Answer:
a thermometer
Explanation:
A thermometer is that enables you to measure your temperature or temperature gradient.
Question 9.
What is the mode of bedtimes?
______________________
student’s Bedtimes
Terri | 8:30 P.M. |
Juan | 9:00 P.M. |
Stephanie | 8:00 P.M. |
Param | 8:30 P.M. |
Damion | 8:30 P.M. |
Answer:
half an hour
Explanation:
8:30
It’s a tab you can go to in order to designate a time for your phone to dim and mute your notifications.
Question 10.
A yo-yo costs $1.35. You pay with $1.50. The cashier gives you back two coins for change. What are the two coins?
_____________
Answer:
one dime and one nickel.
Explanation:
A yo-yo costs $1.35.
You pay with $1.50.
1.50 – 1.35 =Â 15 cents
he gives one dime and one nickel.