All the solutions provided in McGraw Hill Math Grade 2 Answer Key PDF Chapter 6 Lesson 1 Make a Hundred to Add will give you a clear idea of the concepts.
McGraw-Hill My Math Grade 2 Answer Key Chapter 6 Lesson 1 Make a Hundred to Add
Explore and Explain
Teacher Directions: Model using base-ten blocks. My town has 97 streets named by numbers and 16 streets named by letters of the alphabet. How many streets are named by numbers and letters of the alphabet? Take the ones from 16 and add them to 97 to make 100. Write the new problem. Add.
Answer:
See and Show
You can make a hundred to help you add. Find 199 + 43.
Take apart 43 to make 1 + 42.
Then add 1 + 199. Add 42 to that sum.
Helpful Hint
1 + 199 = 200
Make a hundred to add.
Question 1.
Answer:
77 + 298 = 375.
Explanation:
Here, we have subtracted 2 from 77 and added 2 to 298 to make 300.
= 75 + 2 + 300
= 75 + 300
= 375.
Question 2.
Answer:
237 + 99 = 336.
Explanation:
Here, we have subtracted 1 from 237 and added 1 to 99 to make 100.
= 236 + 1 + 99
= 236 + 100
= 336.
Talk Math
Explain how you know which addend to take apart to make a hundred to add.
Answer:
The addend which is nearest to hundred will be taken to make hundred.
Helpful Hint
Take apart a number to make a hundred. Then add.
On My Own
Make a hundred to add.
Question 3.
Answer:
98 + 393 = 491.
Explanation:
Here, we have subtracted 2 from 393 and added 2 to 98 to make 100.
= 98 + 2 + 391
= 100 + 391
= 491.
Question 4.
Answer:
45 + 199 = 244.
Explanation:
Here, we have subtracted 1 from 45 and added 1 to 199 to make 200.
= 44 + 1 + 199
= 44 + 200
= 244.
Question 5.
Answer:
99 + 468 = 567.
Explanation:
Here, we have subtracted 1 from 468 and added 1 to 99 to make 100.
= 99 + 1 + 467
= 100 + 467
= 567.
Question 6.
Answer:
62 + 199 = 261.
Explanation:
Here, we have subtracted 1 from 62 and added 1 to 199 to make 200.
= 61 + 1 + 199
= 61 + 200
= 261.
Question 7.
Answer:
99 + 798 = 897.
Explanation:
Here, we have subtracted 1 from 798 and added 1 to 99 to make 100.
= 99 + 1 + 797
= 100 + 797
= 897.
Question 8.
Answer:
94 + 198 = 292.
Explanation:
Here, we have subtracted 2 from 94 and added 2 to 198 to make 200.
= 92 + 2 + 198
= 92 + 200
= 292.
Problem Solving
Question 9.
There are 299 animals at the fair. 76 more animals are brought to the fair. How many animals are at the fair now?
_____ animals
Answer:
375 animals.
Explanation:
Given that There are 299 animals at the fair and 76 more animals are brought to the fair. So the number of animals at the fair is 299+76
= 299+1+75
= 300+75
= 375 animals.
Question 10.
There are 334 people at the town fair. 89 more people come to the fair. How many people are at the fair in all?
_____ people
Answer:
423 people.
Explanation:
Given that there are 334 people at the town fair and 89 more people come to the fair. So the total number of people in the fair is 334+89 which is 423 people.
Question 11.
Leon is adding a number to 35. He takes apart 35 into 33 and 2 so he can use the 2 to make a hundred. Is Leon adding 199 or 198 to 35?
___________
Answer:
Leon is adding 198.
Explanation:
Given that Leon is adding a number to 35 and he takes apart 35 into 33 and 2 so he can use the 2 to make a hundred. So Leon is adding 198, as 198+2 is 200.
Write Math How can taking apart a number help you add to a three-digit number?
Answer:
Taking apart the number helps to perform addition efficiently. We take a number apart and then we will add that number to make a hundred.
McGraw Hill My Math Grade 2 Chapter 6 Lesson 1 My Homework Answer Key
Practice
Make a hundred to add.
Question 1.
Answer:
23 + 398 = 421.
Explanation:
Here, we have subtracted 2 from 23 and added 2 to 398 to make 400.
= 21 + 2 + 398
= 21 + 400
= 421.
Question 2.
Answer:
178 + 98 = 276.
Explanation:
Here, we have subtracted 2 from 176 and added 2 to 98 to make 100.
= 176 + 2 + 98
= 176 + 100
= 276.
Make a hundred to add.
Question 3.
Answer:
77 + 196 = 273.
Explanation:
Here, we have subtracted 4 from 77 and added 4 to 196 to make 200.
= 73 + 4 + 196
= 73 + 200
= 273.
Question 4.
Answer:
245 + 99 = 344.
Explanation:
Here, we have subtracted 1 from 245 and added 1 to 99 to make 100.
= 244 + 1 + 99
= 244 + 100
= 344.
Question 5.
197 people ride the bus in the morning. 74 people ride the bus in the evening. How many people ride the bus in all?
______ people
Answer:
The number of people riding the bus in all is 271 people.
Explanation:
Given that 197 people ride the bus in the morning and 74 people ride the bus in the evening. So the number of people riding the bus in all is 197+74 which is 271 people.
Test Practice
Question 6.
How could you take apart 128 to solve this addition number sentence?
128 + 94 = ____
(A) 108 + 20
(B) 100 + 28
(C) 122 + 6
(D) 120 + 8
Answer:
C.
Explanation:
Given the equation is 128 + 94. So
= 122 + 6 + 94
= 122 + 100
= 222.
Math at Home Ask your child to solve 99 + 598 by taking apart an addend.
Answer:
99+598 = 697.
Explanation:
Given the equation is 99+598. So
= 97 + 2 + 598
= 97 + 600
= 697.