# Into Math Grade 7 Module 2 Lesson 4 Answer Key Commissions and Fees

We included HMH Into Math Grade 7 Answer Key PDF Module 2 Lesson 4 Commissions and Fees to make students experts in learning maths.

## HMH Into Math Grade 7 Module 2 Lesson 4 Answer Key Commissions and Fees

I Can find the total earnings of a commission-based job.

Step It Out

1. Harlan is a real estate agent whose total annual earnings are the sum of his annual salary and the commission shown. Last year, Harlan sold 10 homes that totaled $2,500,000 in sales. How much commission did Harlan earn? A. The amount of Harlan’s sales for the year is$ ___.
Harlan will receive ___ % of his sales as his commission amount.
The amount of Harlan’s sales for the year is $2,500,000. Harlan will receive 1.75 % of his sales as his commission amount. B. Calculate Harlan’s commission. 2,500,000 × ___ = ____ Harlan earned a commission of$___.
Calculate Harlan’s commission.
2,500,000 × 1.75% = $43,750 Harlan earned a commission of$ 43,750.

_________________
_________________ Yes, the answer is reasonable. The 1.75 percentage of the $2,500,000 is$43,750

2. Linda sells furniture for a base monthly salary of $1.670 plus a commission of 4.5% of her total sales. Linda sold$607,500 of furniture in the last year. How much did Linda earn, including commission, last year?

Connect to Vocabulary
A commission is a fee a person earns for sales or services. The commission rate is a percent of an amount of sales. The person may or may not also earn a salary.

A. Calculate Linda’s commission for the year. Show your work.
___________________________
Given that,
The base salary of Linda is $1.670 per month. The commission is 4.5% Linda sold$607,500 of furniture in the last year
4.5% of $607,500 is = 4.5/100 x$607,500
= $27,337.5 Therefore Linda’s commission for the year is$27,337.5

B. Calculate Linda’s base salary for the year. Show your work.
___________________________
Given that,
The base salary of Linda is $1.670 per month. 1 year = 12 months. 12 x$1.670 = $20.04. Therefore Linda’s base salary for the year is$20.04.

C. Calculate Linda’s total earnings for the year by adding her commission to her salary for the year.
Linda earned $____, including commission, last year. Answer: The base salary of Linda is$1.670 per month.
1 year = 12 months.
12 x $1.670 =$20.04.
Linda’s base salary for the year is $20.04. The commission is 4.5% Linda sold$607,500 of furniture in the last year
4.5% of $607,500 is = 4.5/100 x$607,500
= $27,337.5 Linda’s commission for the year is$27,337.5
Total earnings for the year = $20.04 +$27,337.5 = $27,357.54 Linda earned$ 27,357.54, including commission, last year.

Turn and Talk Describe the advantages and disadvantages of a commission based pay system.
Answer: The advantage of the commission-based pay system is increased sales. The disadvantage of the commission-based pay system is overly aggressive sales.

3. A fee can be either a fixed amount or a percent of an amount.
A. Yuan is an insurance salesman who makes a base monthly salary of $1,500 with a commission of 1% of the value of each policy he sells. In addition, each time his client makes an investment transaction, Yuan receives a$5.00 service fee. This month, Yuan sells one policy valued at $50,000, and his client makes 4 investment transactions. How much does Yuan earn this month? Total earnings Yuan’s total earnings this month are$______
Given that,
Yuan’s base salary per month is $1500 The commission is 1% Yuan sells one policy valued at$50,000
The client makes 4 investment transactions
The total earrings = base salary + amount of commission + earnings from service fees
= $1500 +$50,000(1%) + 5(4)
= $2020 Yuan’s total earnings this month are$2020.

B. Patrice is a financial adviser who makes a base monthly salary of $2,300 with a commission of 1.2% of the initial value that each client invests. In addition, each time the client makes an investment, Patrice receives a 0.5% service fee on the amount of the transaction. Assume Patrice recruits a new client whose initial investment is$100,000 and that client makes 3 investment transactions of $5.000 each this month. What does Patrice earn this month? Total earnings Patrice earns a total of$____ this month.
Total earnings = base salary + Amount of commission + earnings from service fees.
= $2300 +$1,00,000(1.2%) + 3(5000) (0.5%)
= $2300 +$1200 + $75 =$3575.
Patrice earns a total of $3575 this month. Turn and Talk How do the payments vary for the people described in this lesson so far? 4. A loan officer earns a salary and commission as shown. He also gets a service fee of$1.75 on every loan preapproval application he processes. Assume the loan officer processes an average of $100,000 in loans each week and completes 8 preapproval applications each week. How much will he earn this year? (There are 52 weeks in one year.) A. The total amount of the loans he will process this year is 52 ×$___ = $____ B. The total commission the loan officer will earn is 0.004 ×$____ = $___. C. The total number of preapproval applications he will process this year is 8 × ____ = ____. D. The total of the fees he earns for preapproval applications this year is$1.75 × ____ = ____$E. Find the loan officer’s total earnings this year. = ____ + ____ + ____ = _____ The total earnings are$_____
A) The total amount of the loans he will process this year is 52 × $1,00,000 =$5,200,000
B) The total commission the loan officer will earn is 0.004 × $5,200,000 =$20800.
C) The total number of preapproval applications he will process this year is 8 × 52 = 416.
D) The total of the fees he earns for preapproval applications this year is $1.75 × 52 = 91$
E) Find the loan officer’s total earnings this year = Base salary + Amount of commission + Earnings from service fees
= $5,200,000 +$20800 + $91 =$5220,891
The total earnings are $5220,891 Check Understanding Question 1. Anna sells computer software and makes a salary of$50,000 annually plus 6.5% commission on total sales. If Anna sells $3 million in computer software this year, how much does she make? Answer: Given that, The Total salary of Anna =$50,000
The total commission on the total sales = 6.5%
Anna sells computer software is = $3 million =$3,000,000
Total earning per year = annual salary + (commission on total sales x total sales)
= $50,000 + (6.5% x$3,000,000)
= $50,000 + (0.065 x 3,000,000) =$50,000 + $195,000 =$245,000.
Therefore Anna’s total salary is $245,000. Question 2. Dirk is a broker who earns$41,000 annually, 3.5% commission on his clients’ investments of $2.4 million, and a fee of$5.25 on each online transaction. If Dirk processes 1,250 online transactions this year, what are his annual earnings?
Given that,
Dirk is a broker his earnings per annual = $41,000. The commission on his clints = 3.5%. of$2.4 million.
The fee for each online transaction is = $5.25. Commission = 3.5/100 x$2,400,000 = $84,000. For 1,250 online transactions =$5.25 x 1250 = $6562.50 Total earnings of Dirk = earnings per annual + commission + fee for 1250 online transactions. =$41,000 + $84,000 +$6562.50
= $131,562.50 Therefore Dirk’s annual earrings are$131,562.50

Question 3.
Brenton is a phone sales specialist who makes $33,000 per year plus an$8 fee for each sale he makes. If Brenton makes 15 sales per week, what are his annual earnings?
Given that,
Brenton is a phone sales specialist who makes $33,000 per year And he gets an$8 fee for each sale he makes.
The number of sales he makes = 15 sales.
1 year = 52 weeks
52 weeks x 15 = 780 sales per year
Fee for 780 sales = 780 x $8 =$6240.
The total earnings = fee + Brenton’s annual salary.
= $6240 +$33,000
= $39,240. Therefore Brenton’s earnings are$39,240.

Question 4.
An employee at a cell phone store makes $15 per hour plus a commission of 2.5% of her phone sales. This week she sold 40 phones averaging$450 each. What is her commission this week?
Given that,
An employee at a cell phone store makes $15 per hour The commission of 2.5% of her phone sales. This week she sold 40 phones averaging$450 each.
The amount for 40 phones = $18000 The 2.5% commission on$18000 is
2.5/100 x $18000 =$450.
Therefore the commission this week is $450. Question 5. A literary agent makes$30,000 a year plus 13% commission on the sales of her clients’ books to publishers. The agent sold 4 books for $175,000 each for her clients this year. Find her total earnings. Answer: Given that, A literary agent makes =$30,000.
The total commission = 13%
The agent sold books = 4
The agent sold each book for her clients = $175,00. For 4 books =$175,00 x 4 = $700,000. The 13% of commission in$700,000 is 13% x $700,000. = 13/100 x$700,000
= $91,000. The total earnings = Total salary + (commission of total sales x total sales) =$30,000 + $91,000 =$121,000.
The total earnings are $121,000 Question 6. An insurance agent earns a base salary of$28,000, a commission of 2% of sales, and receives an additional fee of $9.00 for each sale of an investment policy. The agent had total sales of$75,000 and 6 investment policies this month. Find the commission and fees earned.
Given that,
An insurance agent earns a base salary of $28,000. The commission on sales = 2% The total sales =$75,000
The fee of $9.00 for each sale of an investment policy. The number of investment policies is 6. The commission is 2% x$75,000
= 2/100 x $75,000 =$1500.
Fee = $9.00 x 6 =$54.
The commission and fees earned = $1500 +$54 = $1554. The total salary earned =$28,000 + $1554 =$29,554.

Question 7.
A loan officer makes $15 per hour working 2,000 hours each year. She also gets a fee of$35 for each loan she processes. If she processes 900 loans a year, what are her total earnings?
Given that,
A loan officer makes $15 per hour. The number of hours = 2,000 hours per year. She got a$35 fee for each process.
She processes 900 loans per year
A loan officer makes per year = $15 x 2,000 =$30,000.
Fee = $35 x 900 =$31,500
Total earnings = officer makes per year + fee
= $30,000 +$31,500
= $61,500. Therefore the total earnings are$61,500

Question 8.
Find the commission based on total sales of $98,000 and a commission rate of 1.5%. Answer: Given that, Total sales =$98000.
The total commission rate = 1.5%
The commission based on the total sales is 1.5% x $98,000. = 1.5/100 =$1470.
The commission on the total sales is $1470. Question 9. Find the total fees: Applications: 48, Fee:$2.95 per application.
Given that,
The total number of applications = 48.
The fee per application is = $2.95. The total fees = 48 x$2.95
= 141.6
Therefore the total fee is 141.6

For Problems 10-12, find the total earnings based on the given information.

Question 10.
Base Salary: $42,000; Total sales:$175,000; Commission: 4%
Given that,
The basic salary is = $42,000. The total sales =$175,000.
The commission = 4%
4% of $175,000 = 4/100 x$175,000
= $7000. The total earnings = base salary + (commission on total sales x total sales). =$42,000 + $7000. =$49,000.
Therefore the total earnings are $49,000. Question 11. Base:$38,000; Fee: $2 per application; Applications: 800 Answer: Given that, The base salary =$38,000
The fee per application = $2 The number of applications = 800. Fee for the applications =$2 x 200 = $400 The total earnings =$38,000 + $400 =$38,400.
Therefore the total earnings are $38,400. Question 12. Base:$22,000; Total sales: $99,000; Commission: 3% Answer: Given that, The base salary =$22,000.
The total sales = $99,000 The commission = 3% The commission on sales = 3% x$99,000
= 3/100 x $99,000 =$2970
The total earnings = Base salary + (commission on total sales x total sales).
= $22,000 +$2970
= $24,970 The total earnings are$24,970.

Question 13.
A stockbroker earns $53,000 annually plus 0.8% of his clients’ total investment portfolios. If his clients’ investments total$1.2 million, what is his commission this year?
Given that,
A stockbroker earns $53,000. The commission = 0.8% of his clints. The total clints investments =$1.2 million.
0.8% of $1.2 million = 8/100 x 1,200,000 =$9600.
The commission for this year is $9600 The total earnings = Total earnings annually + (commission of investment x total investments) =$53,00 + $9600 =$62,600
The total earnings are $62,600. Question 14. A golf equipment salesperson earns a base salary plus commission on golf equipment sold as shown. If the salesperson sells$78,000 worth of equipment in a year, what is the total annual salary earned? Given that,
The total base salary = $47,000 The total commission = 4% The salesperson sells$78,000 worth of equipment in a year.
4% of $78,000 = 4/100 x$78,000
= $3120. Commission =$3120.
The total earnings = Total salary + (commission of sells x total sells)
= $47,000 +$3120.
= $50,120 The total annual salary earned is$50,120.

Question 15.
Reason A home sold for $286,000. The amount the homeowner received, before taxes and closing costs, was the selling price minus the commission to the real estate agent, which was 6%. How much commission did the real estate agent earn on the sale? How do you know your answer is reasonable? Answer: Given that, Home sold for$286,000.
The commission is 6%.
The 6% of $286,000 is 6/100 x$286,000
= $17160 The commission did the real estate agent earn on the sale is$17160.
Subtract this commission from the sold price is $286,000 –$17160 = $268,840. Question 16. Reason An oil painting was sold at an auction house for$6,550. The buyer agrees to pay that price plus a commission called the buyer’s premium. For the painting, the rate for the buyer’s commission was 25%. Calculate the amount of the commission. How do you know your answer is reasonable?
An oil painting was sold at an auction house for $6,550. The commission is 25% The commission of$6,550 is
25% x $6,550 =$1637.5
The amount of commission is $1637.8 Yes, your answer is reasonable. Question 17. Takira is an appointment-setter for a sales organization. She makes$12 an hour plus a $3 fee for each appointment that is scheduled. This week Takira worked 40 hours and scheduled 31 appointments. What are her total earnings with fees this week? Answer: Given that, Takira makes$12 an hour
The total number of hours she worked = 40 hours.
Takira makes for 40 hours = 40 x $12 =$480.
Fee = $3 of each appointment. The number of appointments = 31. Fee for the total appointments = 31 x$3
= $93 The total earnings with fee =$480 + $93 =$573.

Question 18.
Beth is an inside sales agent. Her earnings include a salary plus $4.25 for each call she makes that results in an outside sales appointment. This month Beth made 60 outside sales appointments. What will her earnings from fees be this month? Answer: Given that, Beth made 60 outside sales appointments.$4.25 for each call she makes that results in an outside sales appointment.
Therefore 60 x $4.25 =$255
Beth’s earnings from fees this month is $255. Question 19. Find the commission earned on total sales of$164,000 at a commission rate of 3%.
The total sales = $164,000. The commission rate = 3% 3% of$164,000 = 3/100 x 16,400.
= $492. The commission earned on total sales =$492.

Question 20.
Tonio works for a website that sells theater tickets and receives a base salary of $18,200 per year. He earns a commission of 2.3% for all ticket sales, which average$15,500 per week. He also gets a “viewed” fee of 3 cents each time someone comes to the website, whether or not any tickets are purchased. The number of visitors to the website averages 12,400 per month.
A. What is the total commission Tonio will earn this year?
___________________________
Given that,
Tonio base salary = $18,200. He earns a commission of 2.3% for all ticket sales He earns on tickets =$15,500 per week
1 year = 52 weeks.
52 x $15,500 =$806,000.
2.3% of $806,000 is = 2.3/100 x$806,000
= $18,538 Therefore the total commission Tonio will earn this year is$18,538

B. What is the total amount Tonio earns from visits to the website?
___________________________
Given that,
Tonio gets a viewed fee of 3 cents each time someone comes to the website.
The number of visitors to the website averages 12,400 per month.
1 year = 12 months.
The total fee on the website = 3 x 12 = 32 cents.
32 cents = $0.32 Therefore the total amount Tonio earns from visits to the website is$0.32.

C. What is Tonio’s total earnings for the year? Show your work.
___________________________
Given that,
Tonio base salary = $18,200. The total commission Tonio will earn this year is$18,538
The total amount Tonio earns from visits to the website is $0.32. Tonio’s total earnings for the year =$18,200 + $18,538 +$0.32
= $36,738.32 Therefore Tonio’s total earnings for the year are$36,738.32

Question 21.
Irma works for a service that delivers groceries and pet supplies. She earns a base monthly salary of $1,900. In addition, she gets a commission of 1.8% of the cost of each grocery order, plus a fee of$11 for each delivery of pet supplies. A. How is calculating Irma’s total annual earnings different from calculating earnings based on salary and commission?
___________________________

B. Last month Irma’s deliveries consisted of $33,600 in groceries, and she made 140 deliveries of pet supplies. How much does Irma earn in total for the month? ___________________________ Answer: She earns a base monthly salary of$1,900.
She gets a commission of 1.8% of the cost of each grocery order
Fee of $11 for each delivery of pet supplies. The cost of groceries is$33,600.
Number of Deliveries are 140.
1.8% of $33,600 is = 1.8/100 x$33,600
= $604.8 Fee = 140 x$11 = $1,540 Irma earn in total for the month = base salary + commission + fee$1900 + $604.8 +$1540.
= $4044.8 Therefore Irma’s total earns for the month is$4044.8.

Next year the delivery service is going to change the way it pays its delivery drivers. Irma will make a base monthly salary of $2,750. She will also earn a commission of 2.1 % of the cost of groceries and a commission of 10.2% of the cost of pet supplies. C. How will next year’s pay structure differ from this year’s pay structure? ___________________________ Answer: D. Suppose Irma’s deliveries during a month next year consist of$35,100 in groceries and $1,080 in pet supplies. How much will her earnings be that month? ___________________________ Answer: Given that, The base salary per month =$2750.
The commission on groceries is 2.1%
The commission on Supplies is 10.2%
Irma’s groceries is $35,100. Irma’s suppliers is$1,080.
2.1% of 35,100 is $737.1 10.2% of$1080 is 110.16.
The total earnings is $2750 +$737.1 + 110.16 = $3597.26. Lesson 2.4 More Practice/Homework Commissions and Fees Question 1. Maryanne sells cruise vacations. She makes a base salary of$2,500 per month plus 5% of the cost of each vacation. This month she sold $80,000 in cruises. What are her total monthly wages? Answer: Given that, Maryanne Base salary per month =$2,500.
The commission is 5% of his Cruise vacations.
This month she sold $80,000 in cruises 5% of$80,000 is
= 5/100 x $80,000 =$4,000
Maryanne total monthly wages = $2500 +$4000 = $6500. Question 2. A realtor sells 3 houses this month for a total of$825,000, and each buyer uses her company to process their loan. She earns a base pay of $2,600 each month plus 1.5% of her total house sales. She also gets a fee of$12 for each loan she gets serviced through her company. What are her total earnings for the month? A realtor sells 3 houses this month for a total of $825,000, She earns a base pay of$2,600 each month plus 1.5% of her total house sales.
She also gets a fee of $12 for each loan she gets serviced through her company. 1.5% of$2,600 = 1.5/100 x $2600 =$39
The total earnings for the month =$2600 +$39 + $12 =$2651
Therefore the total earnings for month is $2651. Question 3. A pharmaceutical sales representative gets paid$50,000 annually plus 3.5% commission on total sales. This year he sold $420,000 in pharmaceuticals. What are his annual total earnings? Answer: Given that, A pharmaceutical sales representative gets paid annually =$50,000
The commission on total sales = 3.5%
He sold $420,000 in pharmaceuticals. 3.5% of$420,000 is
3.5/100 x $420,000 =$14,700.
The annual total earnings = $50,000 +$14,700 = 64,700.

Question 4.
A car salesman gets paid $3,750 each month plus 8.5% commission on his total sales. This month he sold 5 cars for a total of$138,000. What are his monthly total earnings?
Given that,
A car salesman gets paid $3,750 each month The total commission on his total sales = 8.5% The total sales of 5 cars =$138,000.
8.5% of $138,000 = 8.5/100 x$138,000
= $11,730. The monthly earnings =$3,750 + $11,730. =$15,480.
Therefore the monthly earnings are $15,480. For Problems 5-8, find the requested information based on the given facts. Question 5. The commission is 3.5% of the total sales of$55,000. Find the commission.
Given that,
The commission = 3.5%
The total sales = $55,000. The commission of$55,000 is 3.5% x $55,000 = 3.5/100 x$55,000
= $1925 Therefore the commission is$1925.

Question 6.
The fee is $2.75 per transaction for 175 transactions. Find the total fees. Answer: Given that, The total fee =$2.75 per transaction
The number of transactions = 175
The total fees = $2.75 x 175 =$481.25
Therefore the total fee is $481.25 Question 7. The base salary is$54,300. The commission is 2.75% of the total sales of $950,000. Find the total earnings. Answer: Given that, The base salary =$54,300
The total sales = $950,000 The commission = 2.75% The commission of 2.75% on the total sales of$950,000 is
= 2.75% x $950,000. = 2.75/100 x$950,000
= $26,125 The total earnings = base salary + (commission on total sales x total sales) =$54,300 + $26,125 =$80,425
The total earnings are $80,425. Question 8. Attend to Precision The base salary is$48,000. The commission is 9% of the total sales of $256,000. The fee is$7.25 per transaction for 325 transactions. Find the total earnings.
Given that,
The base salary is $48,000. The commission is 9% of total sales. The total sales =$256,000.
The fee is $7.25 per transaction. The number of transactions is 325. 9% of$256,000 is
9/100 x $256,000 =$23,040.
Fee = $7.25 x 325 =$2,356.25
The total earnings = base salary + commission + fee
= $48,000 +$23,040 + $2356.25 =$73,396.25
Therefore the total earnings are $73,396.25 Test Prep For Problems 9 and 10, select all the true statements. Question 9. Marcus works for base pay:$25,000, commission: 2%, and fees: $3.75 per transaction. A. Commission on$50,000 is $1,000. B. Commission on$35,000 is $800. C. Fees for 25 transactions are$93.75.
D. Total earnings for $75,000 in sales and 10 transactions are$1,537.50.
E. Total earnings for $75,000 in sales and 10 transactions are$26,537.50.
The true statements are
Commission on $50,000 is$1,000.
Fees for 25 transactions are $93.75. Question 10. Maddy works for base pay:$37,555 and commission: 5.5%.
A. Commission on $155,000 is$852.50.
B. Commission on $155,000 is$8,525.
C. Total earnings for $85,000 in sales are$42,230.
D. Total earnings for $45,000 in sales are$40,300.
E. Total earnings for $115,000 in sales are$43,880.
The true statements are
Commission on $155,000 is$8,525.

Question 11.
Veronica sells Internet ads over the phone. She is paid $12 per hour plus$15 for every ad she sells. She works 4 hours a day 5 days a week and sells on average 13 ads per day. What are her average weekly earnings?
Given that,
She paid per 1 hour = $12. Foe every add =$15.
She works 4 hours per day.
And she works 5 days per week.
Therefore 4 x 5 = 20.
She works 20 hours for 5 days.
She paid = 20 x $12 =$240

Question 12.
A trampoline salesman makes $25,000 annually plus 6% commission on his total sales. If he sold$40,000 worth of trampolines this year, what are his total earnings?
A trampoline salesman makes annually = $25,000 + 6% commission. If a trampoline salesman sold =$40,000.
6% of $40,000 = 6/100 x$40,000
= $2,400 The total earnings = annual salary + (commission of sales salary x total sales) =$25,000 + $2400 =$27,400
The total earnings are $27,400 Spiral Review Question 13. Haley got a 93% on her first math test and an 86% on her second test. What is her percent decrease from Test 1 to Test 2 to the nearest tenth? Answer: Given that, Haley got in the first math test = 93% Haley got in the second math test = 86% The percent decrease from Test 1 to Test 2 to the nearest tenth is 93% – 86% = 7.5%. Question 14. It takes Camden 45 minutes to complete $$\frac{1}{5}$$ of his art project. How many hours will it take him to complete the whole project if he works at the same rate? Answer: Given that, Camden takes 45 minutes to complete $$\frac{1}{5}$$ of his art project. $$\frac{1}{5}$$ = 1/5. 45 = 1/5. = 225 minutes. 225 minutes = 3.75 hours. Camden takes 3.75 hours to complete the whole project if he works at the same rate. Question 15. Maggie eats at a restaurant and gets a bill for$23.50. She wants to leave a 20% gratuity. How much money should she leave altogether?
Maggie eats at a restaurant and gets a bill for $23.50. She wants to leave a 20% gratuity. 23.5 × (20% + 1) 23.5 × (0.2 + 1) 23.5 × 1.2 = 28.2 Thus Maggie leaves$28.2 altogether.