Eureka Math Answer Key for Grade 2 Chapter 25 meets the content and intent of the School Curriculum. By using the Eureka Math Answers Grade 2 Chapter 25, you can understand the topics easily. so, the students who wish to improve their math skills can go through our Eureka Grade 2 Chapter 25 Answer Key pdf.

## Engage NY Eureka Math 2nd Grade Module 4 Lesson 25 Answer Key

People of highly subject expertise prepared the solutions in a concise manner for easy grasping. The ace up your preparation using the Eureka Math Book 2nd Grade Answer Key. By using the Eureka Math Answers Grade 2 Lesson 25, you can understand the concepts in depth and score the highest marks in the exams.

### Eureka Math Grade 2 Module 4 Lesson 25 Problem Set Answer Key

Question 1.

Solve the following problems using the vertical form, your place value chart, and place value disks. Unbundle a ten or hundred when necessary. Show your work for each problem.

a. 72 – 49

Answer:

72 – 49 = 23.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the vertical form, your place value chart, and place value disks.

unbundle a ten or hundred when necessary.

72 – 49 = 23.

23 + 49 = 72.

b. 83 – 49

Answer:

83 – 49 = 34.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the vertical form, your place value chart, and place value disks.

unbundle a ten or hundred when necessary.

83 – 49 = 34.

34 + 49 = 83.

c. 118 – 30

Answer:

118 – 30 = 88.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the vertical form, your place value chart, and place value disks.

unbundle a ten or hundred when necessary.

118 – 30 = 88.

88 + 30 = 118.

d. 118 – 85

Answer:

118 – 85 = 33.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the vertical form, your place value chart, and place value disks.

unbundle a ten or hundred when necessary.

118 – 85 = 33.

33 + 85 = 118.

e. 145 – 54

Answer:

145 – 54 = 91.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the vertical form, your place value chart, and place value disks.

unbundle a ten or hundred when necessary.

145 – 54 = 91.

91 + 54 = 145.

f. 167 – 78

Answer:

167 – 78 = 89.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the vertical form, your place value chart, and place value disks.

unbundle a ten or hundred when necessary.

167 – 78 = 89.

89 + 78 = 167.

g. 125 – 87

Answer:

125 – 87 = 38.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the vertical form, your place value chart, and place value disks.

unbundle a ten or hundred when necessary.

125 – 87 = 38.

38 + 87 = 125.

h. 115 – 86

Answer:

115 – 86 = 29.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the vertical form, your place value chart, and place value disks.

unbundle a ten or hundred when necessary.

115 – 86 = 29.

29 + 86 = 115.

Question 2.

Mrs. Tosh baked 160 cookies for the bake sale. She sold 78 of them. How many cookies does she have left?

Answer:

The number of cookies does she has left = 82.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Mrs. Tosh baked 160 cookies for the bake sale.

she sold 78 of them.

160 – 78 = 82.

so the number of cookies does she has left = 82.

Question 3.

Tammy had $154. She bought a watch for $86. Does she have enough money left over to buy a $67 bracelet?

Answer:

Yes, she has enough money left over to buy a bracelet.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Tammy had $154.

she bought a watch for $86.

she has to buy a bracelet for $67.

86 + 67 = 153.

so she has enough money left over to buy bracelet.

### Eureka Math Grade 2 Module 4 Lesson 25 Exit Ticket Answer Key

Solve the following problems using the vertical form, your place value chart, and place value disks. Unbundle a ten or hundred when necessary. Show your work for each problem.

Question 1.

97 – 69

Answer:

97 – 69 = 28.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the vertical form, your place value chart, and place value disks.

unbundle a ten or hundred when necessary.

97 – 69 = 28.

28 + 69 = 97.

Question 2.

121 – 65

Answer:

121 – 65 = 56.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the vertical form, your place value chart, and place value disks.

unbundle a ten or hundred when necessary.

121 – 65 = 56.

56 + 65 = 121.

### Eureka Math Grade 2 Module 4 Lesson 25 Homework Answer Key

Question 1.

Solve the following problems using the vertical form, your place value chart, and place value disks. Unbundle a ten or hundred when necessary. Show your work for each problem.

a. 65 – 38

Answer:

65 – 38 = 27.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the vertical form, your place value chart, and place value disks.

unbundle a ten or hundred when necessary.

65 – 38 = 27.

27 + 38 = 65.

b. 66 – 49

Answer:

66 – 49 = 17.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the vertical form, your place value chart, and place value disks.

unbundle a ten or hundred when necessary.

66 – 49 = 17.

17 + 49 = 66.

c. 111 – 60

Answer:

111 – 60 = 51.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the vertical form, your place value chart, and place value disks.

unbundle a ten or hundred when necessary.

111 – 60 = 51.

51 + 60 = 111.

d. 120 – 67

Answer:

120 – 67 = 53.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the vertical form, your place value chart, and place value disks.

unbundle a ten or hundred when necessary.

120 – 67 = 53.

53 + 67 = 120.

e. 163 – 66

Answer:

163 – 66 = 97.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the vertical form, your place value chart, and place value disks.

unbundle a ten or hundred when necessary.

163 – 66 = 97.

97 + 66 = 163.

f. 184 – 95

Answer:

184 – 95 = 89.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the vertical form, your place value chart, and place value disks.

unbundle a ten or hundred when necessary.

184 – 95 = 89.

89 + 95 = 184.

g. 114 – 98

Answer:

114 – 98 = 16.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the vertical form, your place value chart, and place value disks.

unbundle a ten or hundred when necessary.

114 – 98 = 16.

16 + 98 = 114.

h. 154 – 85

Answer:

154 – 85 = 69.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the vertical form, your place value chart, and place value disks.

unbundle a ten or hundred when necessary.

154 – 85 = 69.

69 + 85 = 154.

Question 2.

Dominic has $167. He has $88 more than Mario. How much money does Mario have?

Answer:

The amount does Mario have = 255.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Dominic has $167.

He has $88 more than Mario.

167 + 88 = 255.

so the anount does Mario have = 255.

Question 3.

Which problem will have the same answer as 133 – 77? Show your work.

a. 155 – 66

Answer:

155 – 66 = 89.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

155 – 66 = 89.

89 + 66 = 155.

b. 144 – 88

Answer:

144 – 88 = 56.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

144 – 88 = 56.

56 + 88 = 144.

c. 177 – 33

Answer:

177 – 33 = 144.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

177 – 33 = 144.

144 + 33 = 177.

d. 139 – 97

Answer:

139 – 97 = 42.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

139 – 97 = 42.

42 + 97 = 139.