Eureka Math Answer Key for Grade 2 Chapter 22 meets the content and intent of the School Curriculum. By using the Eureka Math Answers Grade 2 Chapter 22, you can understand the topics easily. so, the students who wish to improve their math skills can go through our Eureka Grade 2 Chapter 22 Answer Key pdf

## Engage NY Eureka Math 2nd Grade Module 4 Lesson 22 Answer Key

People of highly subject expertise prepared the solutions in a concise manner for easy grasping. The ace up your preparation using the Eureka Math Book 2nd Grade Answer Key. By using the Eureka Math Answers Grade 2 Lesson 22, you can understand the concepts in depth and score the highest marks in the exam.

### Eureka Math Grade 2 Module 4 Lesson 22 Problem Set Answer Key

Question 1.

Look to make 10 ones or 10 tens to solve the following problems using place value strategies.

a. 5 + 5 + 7= ___17____Â Â Â Â Â Â 25 + 25 + 17= ____67___ Â Â Â Â Â 125 + 25 + 17= ___167____

Answer:

5 + 5 + 7 = 17.

25 + 25 + 17 = 67.

125 + 25 + 17 = 167.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

look to make 10 ones or 10 tens to solve the problem.

5 + 5 = 10.

10 + 7 = 17.

25 + 25 = 50.

50 + 17 = 67.

125 + 25 = 150.

150 + 17 = 167.

b. 4 + 6 + 5 = ___15____ Â Â Â Â Â 24 + 36 + 75 = __135_____ Â Â Â Â Â 24 + 36 + 85 = ___145____

Answer:

4 + 6 + 5 = 15.

24 + 36 + 75 = 135.

24 + 36 + 85 = 145.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

look to make 10 ones or 10 tens to solve the problem.

6 + 4 = 10.

10 + 5 = 15.

24 + 36 = 60.

60 + 75 = 135.

60 + 85 = 145.

c. 2 + 4 + 8 + 6 = _20____ Â Â Â Â Â 32 + 24 + 18 + 46 = __120___ Â Â Â Â Â 72 + 54 + 18 + 26 = __170___

Answer:

2 + 4 + 8 + 6 = 20.

32 + 24 + 18 + 46 = 120.

72 + 54 + 18 + 26 = 170.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

look to make 10 ones or 10 tens to solve the problem.

6 + 4 = 10.

8 + 2 = 10.

10 + 10 = 20.

46 + 24 = 70.

32 + 18 = 50.

70 + 50 = 120.

54 + 26 = 80.

72 + 18 = 90.

80 + 90 = 170.

Question 2.

Josh and Keith have the same problem for homework: 23 + 35 + 47 + 56. The students solved the problem differently but got the same answer.

Solve 23 + 35 + 47 + 56 another way.

Answer:

23 + 35 + 47Â + 56 = 161.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

look to make 10 ones or 10 tens to solve the problem.

23 + 47 = 70.

70 + 35 = 105.

105 + 56 = 161.

23 + 35 + 47 + 56 = 161.

Question 3.

Melissa bought a dress for $29, a purse for $15, a book for $11, and a hat for $25. How much did Melissa spend? Show your work.

Answer:

The money did Melissa spend = $80.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Melissa bought a dress for $29, a purse for $15, a book for $ 11, and a hat for $ 25.

29 + 15 + 11 + 25.

29 + 11 = 40.

15 + 25 = 40.

40 + 40 = 80.

so the money did Melissa spend = $80.

Eureka Math Grade 2 Module 4 Lesson 22 Exit Ticket Answer Key

Look to make 10 ones or 10 tens to solve the following problems using place value strategies.

Question 1.

17 + 33 + 48

Answer:

17 + 33 + 48 = 98.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

look to make 10 ones or 10 tens to solve the problem.

17 + 33 = 50.

50 + 48 = 98.

17 + 33 + 48 = 98.

Question 2.

35 + 56 + 89 + 18

Answer:

35 + 56 + 89 + 18 = 198.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

look to make 10 ones or 10 tens to solve the problem.

35 + 56 = 91.

91 + 89 = 180.

180 + 18 = 198.

35 + 56 + 89 + 18 = 198.

### Eureka Math Grade 2 Module 4 Lesson 22 Homework Answer Key

Question 1.

Look to make 10 ones or 10 tens to solve the following problems using place value strategies.

a.

6 + 3 + 7= ___16____ Â Â Â Â Â 36 + 23 + 17= ___76____ Â Â Â Â Â 126 + 23 + 17= ___166____

Answer:

6 + 3 + 7 = 16.

36 + 23 + 17 = 76.

126 + 23 + 17 = 166.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

look to make 10 ones or 10 tens to solve the problem.

7 + 3 = 10.

10 + 6 = 16.

23 + 17 = 40.

40 + 36 = 76.

126 + 40 = 166.

b.

8 + 2 + 5 = ____15___ Â Â Â Â Â 38 + 22 + 75 = __135_____ Â Â Â Â Â 18 + 62 + 85 = ___165____

Answer:

8 + 2 + 5 = 15.

38 + 22 + 75 = 135.

18 + 62 + 85 = 165.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

look to make 10 ones or 10 tens to solve the problem.

8 + 2 = 10.

10 + 5 = 15.

38 + 22 = 60.

60 + 75 = 135.

18 + 62 = 80.

80 + 85 = 165.

c.

9 + 4 + 1 + 6 = __20___ Â Â Â Â Â 29 + 34 + 41 + 16 = __120___ Â Â Â Â Â 81 + 34 + 19 + 56 = __190___

Answer:

9 + 4 + 1 + 6 = 20.

29 + 34 + 41 + 16 = 120.

81 + 34 + 19 + 56 = 190.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

look to make 10 ones or 10 tens to solve the problem.

9 + 1 = 10.

4 + 6 = 10.

10 + 10 = 20.

29 + 41 = 70.

34 + 16 = 50.

50 + 70 = 120.

81 + 19 = 100.

34 + 56 = 90.

100 + 90 = 190.

Question 2.

The table shows the top six soccer teams and their total points scored this season.

Teams | Points |

Red | 26 |

Yellow | 38 |

Green | 41 |

Blue | 76 |

Orange | 52 |

Black | 24 |

a. How many points did the yellow and orange teams score together?

Answer:

The number of points did the yellow and orange teams score together = 90.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

The score of the yellow team = 38.

the score of the orange team = 52.

38 + 52 = 90.

so the number of points did the yellow and orange teams score together = 90.

b. How many points did the yellow, orange, and blue teams score together?

Answer:

The number of points did the yellow, blue, and orange teams score together = 166.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

The score of the yellow team = 38.

the score of the orange team = 52.

the score of the blue team = 76.

38 + 52 = 90.

90 + 76 = 166.

so the number of points did the yellow, blue, and orange teams score together = 166.

c. How many points did the red, green, and black teams score together?

Answer:

The number of points did the red, green, and black teams score together = 91.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

The score of the red team = 26.

the score of the orange team = 41.

the score of the blue team = 24.

26 + 24 = 50.

50 + 41 = 91.

so the number of points did the red, green, and black teams score together = 91.

d. Which two teams scored a total of 70 points?

Answer:

No two teams score a total of 70 points.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

The score of the yellow team = 38.

the score of the orange team = 52.

the score of the blue team = 76.

38 + 52 = 90.

90 + 76 = 166.

so no two teams score a total of 70 points.

e. Which two teams scored a total of 100 points?

Answer:

The Blue and Black teams scored a total of 100 points.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

The score of the Blue team = 76.

the score of the Black team = 24.

76 + 24 = 100.

so the number of points did the Blue and Black teams score together = 100.