By accessing our 180 Days of Math for Third Grade Answers Key Day 24 regularly, students can get better problem-solving skills.
180 Days of Math for Third Grade Answers Key Day 24
Directions Solve each problem.
Question 1.
Answer:
Explanation:
given to find 6 + 4 we get 10.
Question 2.
What is the product of 4 and 9?
____36______
Answer:
36,
Explanation:
Given to find the product of 4 and 9,
4
X 9
36
Question 3.
Answer:
40,
Explanation:
Given to find the product of 10 with 4,
10
X 4
40
Question 4.
What is the ordinal number just before 152nd?
_____151st_______
Answer:
151st,
Explanation:
As we know a ordinal number is a designating the place
(such as first, second, or third) occupied by an item in an
ordered sequence, so the ordinal number just before 152nd is 151st.
Question 5.
What is the total value of these coins?
___55¢_______
Answer:
55¢,
Explanation:
Given 3 coins in that 2 coins are 25 cents and
1 coin is 5 cents therefore total value of these
coins are 25¢ + 25¢ + 5¢ = 55¢.
Question 6.
8 + 8 = Â + 4
Answer:
12,
Explanation:
Given to find missing number let it be x if we take left side
it is 8 + 8 = 16 and equals to x + 4,
so x = 16 – 4 = 12.
therefore missing number is 12.
Question 7.
How many days are there in April?
_____30 days________
Answer:
30 days,
Explanation:
As we know the number of days in the month
of April are 30 days.
Question 8.
Show half past 2:00 on the clock.
Answer:
Explanation:
Shown the half past 2:00 on the clock above.
Question 9.
Draw the top view of this figure.
Answer:
Explanation:
Drawn the top view of the given figure as shown above.
Question 10.
Bananas cost 40¢ each. Apples cost 50¢ each.
If you buy 2 bananas and 3 apples, how much money will you spend?
_____230¢_________
Answer:
230¢,
Explanation:
Given Bananas cost 40¢ each. Apples cost 50¢ each.
If I buy 2 bananas and 3 apples it will be
2 X 40¢ + 3 X 50¢ = 80¢ + 150¢ = 230¢,
therefore i will spend 230¢.