We included **HMH Into Math Grade 5 Answer Key PDF** **Module 17 Lesson 7 Write Zeros in the Dividend **to make students experts in learning maths.

## HMH Into Math Grade 5 Module 17 Lesson 7 Answer Key Write Zeros in the Dividend

I Can find a quotient by writing a zero in the dividend.

**Step It Out
**Question 1.

Charlie weighs 4 cantaloupe melons. They each weigh the same amount. How much does each cantaloupe weigh?

A. Write a division expression to model the situation.

Answer:

Weight of each cantaloupe melons = 44.15 oz.

Explanation:

Number of cantaloupe melons Charlie has = 4.

Weight of cantaloupe melons = 176.6 oz.

Weight of each cantaloupe melons = Weight of cantaloupe melons ÷ Number of cantaloupe melons Charlie has

= 176.6 ÷ 4

= 44.15 oz.

B. Estimate the quotient.

Answer:

Estimation of quotient: 49.50.

Explanation:

Weight of each cantaloupe melons = Weight of cantaloupe melons ÷ Number of cantaloupe melons Charlie has

= 176.6 ÷ 4

Estimation of quotient: 49.50.

C. Divide 176.6 by 4.

Write the decimal point in the quotient above the decimal point in the dividend.

Divide the tens, ones, and tenths.

Since the remainder is not 0, you need to continue dividing. Write a 0 in the hundredths place of the dividend. Regroup the leftover tenths as hundredths, so there are 20 hundredths. Now you can finish the division.

Answer:

Explanation:

176.60 ÷ 4 = 44.15.

D. How much does each cantaloupe weigh?

Answer:

Weight of each cantaloupe melons = 44.15 oz.

Explanation:

Number of cantaloupe melons Charlie has = 4.

Weight of cantaloupe melons = 176.6 oz.

Weight of each cantaloupe melons = Weight of cantaloupe melons ÷ Number of cantaloupe melons Charlie has

= 176.6 ÷ 4

= 44.15 oz.

**Turn and Talk** In the problem just completed, why is it acceptable to write 0 in the hundredths place?

Answer:

It is acceptable to write 0 in the hundredths place because the first digit after the decimal represents the tenths place. The next digit after the decimal represents the hundredths place. The remaining digits continue to fill in the place values until there are no digits left.

Explanation:

The first digit after the decimal represents the tenths place. The next digit after the decimal represents the hundredths place. The remaining digits continue to fill in the place values until there are no digits left.

Question 2.

Kelly wants to buy 78 ounces of almonds. Each bag can hold 31.2 ounces. How many bags of almonds does Kelly buy?

A. Write the division problem.

Answer:

Number of bags of almonds Kelly buys = 2.5.

Explanation:

Number of ounces of almonds Kelly wants to buy = 78.

Number of ounces of almonds each bag hold = 31.2.

Number of bags of almonds Kelly buys = Number of ounces of almonds Kelly wants to buy ÷ Number of ounces of almonds each bag hold

= 78 ÷ 31.2

= 2.5.

B. Rewrite the division so that the divisor is a whole number. Explain how you can do this.

Answer:

Rewriting a number:

31.2 × 10 = 312.

Explanation:

Dividend: Number of ounces of almonds Kelly wants to buy = 78.

Divisor: Number of ounces of almonds each bag hold = 31.2.

Rewrite the division so that the divisor is a whole number.

=> 31.2 × 10 = 312.

C. Use long division to divide.

- Write the numbers in the long division.
- Divide the ones.
- Write a decimal point and a zero at the end of the dividend and then continue dividing.

Answer:

Explanation:

78 ÷ 31.2 = 2.5.

D. How many bags of almonds does Kelly buy?

Answer:

Number of bags of almonds Kelly buys = 2.5.

Explanation:

Number of ounces of almonds Kelly wants to buy = 78.

Number of ounces of almonds each bag hold = 31.2.

Number of bags of almonds Kelly buys = Number of ounces of almonds Kelly wants to buy ÷ Number of ounces of almonds each bag hold

= 78 ÷ 31.2

= 2.5.

**Turn and Talk** What would you do if, after writing a decimal point and a 0 at the end of the dividend, your long division still had a non-zero remainder?

Answer:

Yes, after writing a decimal point and a 0 at the end of the dividend, your long division still had a non-zero remainder because it will help to get a more accurate quotient.

Explanation:

Adding zero placeholders at the end of a decimal does not change the value of the decimal. Zero placeholders can be used to continue dividing to get a more accurate quotient. You can also add as many zero placeholders as you need.

**Check Understanding
**Question 1.

A wood plank measures 92.4 inches long, It is cut into 5 equal pieces. How long is each piece?

Answer:

Number of inches of each piece = 18.48.

Explanation:

Number of inches a wood plank measures = 92.4.

Number of equal pieces it cuts into = 5.

Number of inches of each piece = Number of inches a wood plank measures ÷ Number of equal pieces it cuts into

= 92.4 ÷ 5

= 18.48.

**Divide.
**Question 2.

27.78 ÷ 0.5

Answer:

27.78 ÷ 0.5 =55.56.

Explanation:

Dividend ÷ Divisor = Quotient.

27.78 ÷ 0.5 =55.56.

Question 3.

318 ÷ 3.75

Answer:

318 ÷ 3.75 =84.8.

Explanation:

Dividend ÷ Divisor = Quotient.

318 ÷ 3.75 = 84.8.

Question 4.

35.1 ÷ 0.6

Answer:

35.1 ÷ 0.6 = 58.5.

Explanation:

Dividend ÷ Divisor = Quotient.

35.1 ÷ 0.6 = 58.5.

**On Your Own
**Question 5.

Aubrey buys some apples that weigh 0.2 pound each. She cuts the apples and puts some of the halves on a scale. The total weight is shown on the scale. How many apples are on the scale?

Answer:

Number of apples are on the scale = 7.5.

Explanation:

Weight of each apple Aubrey buys = 0.2 pounds.

Total weight of all apples = 1.5 pounds.

Number of apples are on the scale = Total weight of all apples ÷ Weight of each apple Aubrey buys

= 1.5 ÷ 0.2

= 7.5.

Question 6.

**Critique Reasoning** Zulu claims 27.5 divided by 0.2 is 13.75. Is she correct? Explain.

Answer:

She is incorrect because 27.5 ÷ 0.2 = 137.5 not 37.75.

Explanation:

Zulu claims 27.5 divided by 0.2 is 13.75.

=> 27.5 ÷ 0.2 = 137.5.

**Divide.
**Question 7.

21 ÷ 5

Answer:

21 ÷ 5 = 4.2.

Explanation:

Dividend ÷ Divisor = Quotient.

21 ÷ 5 = 4.2.

Question 8.

2.79 ÷ 0.18

Answer:

2.79 ÷ 0.18 = 15.5.

Explanation:

Dividend ÷ Divisor = Quotient.

2.79 ÷ 0.18 = 15.5.

Question 9.

10.4 ÷ 1.6

Answer:

10.4 ÷ 1.6 = 6.5.

Explanation:

Dividend ÷ Divisor = Quotient.

10.4 ÷ 1.6 = 6.5.

Question 10.

Use the table to answer the questions.

Lucinda buys a number of jump ropes. The total is $11.45. How many jump ropes does she buy?

Answer:

Number of ropes she buys = 5.

Explanation:

Total cost of ropes Lucinda buys = $11.45.

Cost of each rope = $2.29.

Number of ropes she buys = Total cost of ropes Lucinda buys ÷ Cost of each rope

= $11.45 ÷ $2.29

= 5.

Lucinda buys 8 boxes of chalk. The total is $14. How much does one box of chalk cost?

Answer:

Cost of one box of chalk cost = $1.75.

Explanation:

Number of boxes of chalk Lucinda buys = 8.

Total cost of boxes of chalk = $14.

Cost of one box of chalk cost = Total cost of boxes of chalk ÷ Number of boxes of chalk Lucinda buys

= $14 ÷ 8

= $1.75.

Lucinda buys 2 jump ropes and several flying discs. The total is $18.08. How many flying discs does she buy?

Answer:

Number of flying discs she buys = 9.

Explanation:

Total cost of jump ropes and several flying discs she buys = $18.08.

Number of jumping ropes = 2.

=> Cost of each rope = $2.29.

=> Cost of two jumping ropes = Cost of each rope × 2

=> $2.29 × 2 = $4.58.

Cost of each flying discs = $1.50.

Cost of flying discs she buys = Total cost of jump ropes and several flying discs she buys – Cost of two jumping ropes

= $18.08 – $4.58

= $13.50.

Number of flying discs she buys = Cost of flying discs she buys ÷ Cost of each flying discs

= $13.50 ÷ $1.50

= 9.

Question 11.

**Model with Mathematics** Zachary has a container of worms for fishing. When empty, the mass of the container is 225 grams. With the worms in it, the container has a total mass of 751.4 grams. Each worm has a mass of 11.2 grams. How many worms are in the container? Write and solve an equation to model this situation.

Answer:

Number of worms are in the container = 47.

Explanation:

The mass of the container when empty = 225 grams.

Total mass of the container with the worms = 751.4 grams.

Mass of each worm = 11.2 grams.

Number of worms are in the container = (Total mass of the container with the worms – The mass of the container when empty) ÷ Mass of each worm

= (751.4 – 225) ÷ 11.2

= 526.4 ÷ 11.2

= 47.

Question 12.

A bathtub holds 112.7 gallons of water.

How many 2.8-gallon buckets of water will it take to fill the bathtub?

Answer:

Number of 2.8-gallon buckets of water will it take to fill the bathtub = 40.25.

Explanation:

Number of gallons of water a bathtub holds = 112.7.

Number of gallons of water buckets = 2.8.

Number of 2.8-gallon buckets of water will it take to fill the bathtub = Number of gallons of water a bathtub holds ÷ Number of gallons of water buckets

= 112.7 ÷ 2.8

= 40.25.

The bathtub is half full. How many 2.5-gallon buckets does it take to finish filling the tub?

Answer:

Number of 2.5-gallon buckets of water will it take to fill the bathtub = 22.54.

Explanation:

Number of gallons of water a bathtub holds = 112.7.

The bathtub is half full.

=> Number of gallons of water a bathtub holds now = 112.7 ÷ 2 = 56.35

Number of gallons of water buckets = 2.5.

Number of 2.5-gallon buckets of water will it take to fill the bathtub = Number of gallons of water a bathtub holds now ÷ Number of gallons of water buckets

= 56.35 ÷ 2.5

= 22.54.

**Divide.
**Question 13.

Answer:

= 9.36.

Explanation:

Dividend ÷ Divisor = Quotient.

46.8 ÷ 5 = 9.36.

Question 14.

Answer:

= 5.9.

Explanation:

Dividend ÷ Divisor = Quotient.

13.57 ÷ 2.3 = 5.9.

Question 15.

Answer:

= 17.6.

Explanation:

Dividend ÷ Divisor = Quotient.

2.64 ÷ 0.15 = 17.6.

Question 16.

**Attend to Precision** A 6-pound bag of flour is used to make 8 equal batches of bread. How many pounds of flour go into each batch? How many zeros do you write in the dividend to solve the problem?

Answer:

Number of pounds of flour go into each batch = 0.75.

Explanation:

Number of equal batches of bread a 6-pound bag of flour is used to make = 8.

Number of pounds of flour bag = 6.

Number of pounds of flour go into each batch = Number of pounds of flour bag ÷ Number of equal batches of bread a 6-pound bag of flour is used to make

= 6 ÷ 8

= 0.75.

Question 17.

**Use Tools** Place points on the number line to show 4 equal lengths from 0 to 1.8. How long is each length?

Answer:

Explanation:

Length of the line = 1.8.

Number of equal points = 4.

Length of each point = Length of the line ÷ Number of equal points

= 1.8 ÷ 4

= 0.45.