## Engage NY Eureka Math 2nd Grade Module 4 End of Module Assessment Answer Key

### Eureka Math Grade 2 Module 4 End of Module Assessment Answer Key

Question 1.

Solve mentally:

a. 72 + 10 = __82_____

Answer:

72 + 10 = 82.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve mentally.

72 + 10 = 82.

82 – 10 = 72.

b. ___63____ = 73 â€“ 10

Answer:

73 – 10 = 63.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve mentally.

63 + 10 = 73.

73 – 10 = 63.

c. ___164____ + 10 = 174

Answer:

164 + 10 = 174.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve mentally.

164 + 10 = 174.

174 – 10 = 164.

d. 83 + 100 = _183______

Answer:

83 + 100 = 183.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve mentally.

83 + 100 = 183.

183 – 100 = 83.

e. __82_____ = 182 â€“ 100

Answer:

182 – 100 = 82.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve mentally.

182 – 100 = 82.

82 + 100 = 182.

f. ___181____ â€“ 100 = 81

Answer:

181 – 100 = 81.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve mentally.

181 – 100 = 81.

81 + 100 = 181.

g. 65 + 40 = ___105____

Answer:

65 + 40 = 105.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve mentally.

65 + 40 = 105.

105 – 40 = 65.

h. __126_____ = 166 â€“ 40

Answer:

166 – 40 = 126.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve mentally.

126 = 166 – 40.

126 + 40 = 166.

i. 127 + ___40____ = 167

Answer:

127 + 40 = 167.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve mentally.

127 + 40 = 167.

j. 85 + 42 = ___127____

Answer:

85 + 42 = 127.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve mentally.

85 + 42 = 127.

127 – 42 = 85.

k. ___145____ = 186 â€“ 41

Answer:

186 – 41 = 145.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve mentally.

186 – 41 = 145.

145 + 41 = 186.

l. 189 â€“ 47 = ___142____

Answer:

189 – 47 = 142.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve mentally.

189 – 47 = 142.

142 + 47 = 189.

Question 2.

Solve:

a. Find the solution and model how you found your answer.

87 + 56 =143 | Model: 80 + 7 = 87. 50 + 6 = 56. 87 + 56 = 143 |

38 + 68 + 71 + 12 = 189 | Model: 38 + 68 + 71 + 12 = 189 |

Answer:

87 + 56 = 143.

38 + 68 + 71 + 12 = 189.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve mentally.

87 + 56 = 143.

143 – 56 = 87.

38 + 68 + 71 + 12 = 189.

b. Solve and explain your answer using place value.

91 â€“ 24 = 67 | 154 + 27 = 181 |

105 â€“ 42 = 63 | 86 + 45 =131 |

Answer:

91 – 24 = 67.

105 – 42 = 63.

154 + 27 = 181.

86 + 45 = 131.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve mentally.

91 – 24 = 67.

105 – 42 = 63.

154 + 27 = 181.

86 + 45 = 131.

c. Susan and James solved 125 + 32 in different ways. Explain why both ways are correct.

Answer:

125 + 32 = 157.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve using two different strategies.

125 + 32.

125 + 10 = 135.

135 + 10 = 145.

145 + 10 = 155.

155 + 2 = 157.

Question 3.

Find the missing numbers to make each statement true. Show your mental math strategy.

a.

Answer:

98 + 10 = 108.

108 + 1 = 109.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve using mental meth strategy.

98 + 10 = 108.

108 + 1 = 109.

b. 6 tens + 4 ones = 70 â€“ ___6____

Answer:

64 = 64.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve using two different strategies

6 tens + 4 ones = 64.

70 – 6 = 64.

c. 25 + 75 = ___70_____ + 30

Answer:

25 + 75 = 100.

70 + 30 = 100.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve using two different strategies.

25 + 75 = 100.

70 + 30 = 100.

d. 39 + _____43______ = 82

Answer:

39 + 43 = 82.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve using two different strategies

30 + 9 = 39.

40 + 3 = 43.

39 + 43 = 82.

e. 100 â€“ ____8_____ = 45 + 15 + 32

Answer:

100 – 8 = 92.

45 + 15 + 32 = 92.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve using two different strategies

100 – 8 = 92.

45 + 15 + 32 = 92.

Question 4.

Sally went shopping. She spent $86 on groceries and $39 on clothing.

a. How much more did Sally spend on groceries than on clothing? Show your work.

Answer:

The amount did Sally spend on groceries than on clothing = $47.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Sally went shopping.

She spent $86 on groceries and $39 on clothing.

86 – 39 = 47.

so the amount did Sally spend on groceries than on clothing = $47.

b. After Sallyâ€™s shopping trip, she had $12 left. How much money did she have to begin with?

Show your work.

Answer:

The money did she have to begin with = $137.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

After Sally’s shopping trip, she had $12 left.

86 + 39 = 125.

125 + 12 = 137.

so the money did she have to begin with = 137.

c. If Sally hadnâ€™t purchased the clothing, would she have been able to afford a $55 necklace?

Explain your answer.

Answer:

No, she did not have been able to afford a $55 necklace.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

If Sally hadn’t purchased the clothing.

clothing = $47.

necklace = $55.

so she did not have been able to afford a $55 necklace.

d. How much money would Sally need to buy the groceries, the clothing, and the necklace? Show your work with a model.

Answer:

The money would Sally need to buy the groceries = $180.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

After Sally’s shopping trip, she had $12 left.

86 + 39 = 125.

125 + 55 = 180.

so the money would Sally need to buy the groceries = 180.