Anyone who wishes to prepare Grade concepts can get a strong foundation by accessing the Eureka Math Book Answer Key. People of highly subject expertise prepared the solutions in a concise manner for easy grasping. Start answering all the questions given in Eureka Math Book Grade 2 Answer Key. Refer to our Eureka Math Answers Grade 2 chapter 7to enhance your math skills and also to score good marks in the exams.

## Engage NY Eureka Math 2nd Grade Module 3 Lesson 7 Answer Key

Eureka’s Math Answer Key for Grade 2 meets the content and intent of the school curriculum. By using the Eureka Math Grade 2 Answer Key, you can understand the topics of all chapters easily. Detailed solutions provided make it easy for you to grab Knowledge and learn the underlying concepts. Download Eureka Math Answers Grade 2 pdf for free. Tp the links and practise well for the exams.

### Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 7 Activity Sheet Answer Key

Spell Numbers: How many can you write correctly in 2 minutes?

________________

number spelling activity sheet

Answer:

I can spell all the numbers in 2 minutes.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

1.

1 x one = 1 x 1.

1 x 1 = 1.

2 x one = 2 x 1.

2 x 1 = 2.

3 x one = 3 x 1.

3 x 1 = 3.

4 x one = 4 x 1.

4 x 1 = 4.

5 x one = 5 x 1.

5 x 1 = 5.

6 x one = 6 x 1.

6 x 1 = 6.

7 x one = 7 x 1.

7 x 1 = 7.

eight x one = 8 x 1.

8 x 1 = 8.

Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 7 Sprint Answer Key

A. Expanded Form

Answer:

20 + 1 = 21, 20 + 2 = 22, 20 + 3 = 23, 20 + 9 = 29, 30 + 9 = 39, 40 + 9 = 49, 80 + 9 = 89, 40 + 4 = 44, 50 + 5 = 55, 10 + 7 = 17, 20 + 5 = 25, 200 + 30 = 230, 300 + 40 = 340, 400 + 50 = 450, 500 + 60 = 560, 600 + 70 = 670, 700 + 80 = 780, 200 + 30 + 5 = 235, 300 + 40 + 5 = 345, 400 + 50 + 6 = 456, 500 + 60 + 7 = 567, 600 + 70 + 8 = 678, 400 + 20 + 5 = 425, 200 + 60 + 1 = 261, 200 + 1 = 201, 300 + 1 = 301, 400 + 1 = 401, 500 + 1 = 501, 700 + 1 = 701, 300 + 50 + 2 = 352, 300 + 2 = 302, 100 + 10 + 7 = 117, 100 + 7 = 107, 700 + 10 + 5 = 715, 700 + 5 = 705, 300 + 40 + 7 = 347, 300 + 7 = 307, 500 + 30 + 2 = 532, 500 + 2 = 502, 2 + 500 = 502, 2 + 600 = 602, 2 +40 + 600 = 642, 3 + 10 + 700 = 713, 8 + 30 + 700 = 738.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

20 + 1 = 21, 20 + 2 = 22, 20 + 3 = 23, 20 + 9 = 29, 30 + 9 = 39, 40 + 9 = 49, 80 + 9 = 89, 40 + 4 = 44, 50 + 5 = 55, 10 + 7 = 17, 20 + 5 = 25, 200 + 30 = 230, 300 + 40 = 340, 400 + 50 = 450, 500 + 60 = 560, 600 + 70 = 670, 700 + 80 = 780, 200 + 30 + 5 = 235, 300 + 40 + 5 = 345, 400 + 50 + 6 = 456, 500 + 60 + 7 = 567, 600 + 70 + 8 = 678, 400 + 20 + 5 = 425, 200 + 60 + 1 = 261, 200 + 1 = 201, 300 + 1 = 301, 400 + 1 = 401, 500 + 1 = 501, 700 + 1 = 701, 300 + 50 + 2 = 352, 300 + 2 = 302, 100 + 10 + 7 = 117, 100 + 7 = 107, 700 + 10 + 5 = 715, 700 + 5 = 705, 300 + 40 + 7 = 347, 300 + 7 = 307, 500 + 30 + 2 = 532, 500 + 2 = 502, 2 + 500 = 502, 2 + 600 = 602, 2 +40 + 600 = 642, 3 + 10 + 700 = 713, 8 + 30 + 700 = 738.

Question 1.

20 + 1 = 21.

Answer:

20 + 2 = twenty one.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

20 + 1.

2 x tens = 2 x 10.

2 x 10 = 20.

1 x one = 1 x 1.

1 x 1 = 1.

20 + 1 = 21.

21 = twenty one.

Question 2.

20 + 2 = 22.

Answer:

20 + 2 = twenty two.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

20 + 2.

2 x tens = 2 x 10.

2 x 10 = 20.

2 x one = 2 x 1.

2 x 1 = 2.

20 + 2 = 22.

22 = twenty-two.

Question 3.

20 + 3 = twenty three.

Answer:

20 + 3 = twenty three.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

20 + 3.

2 x tens = 2 x 10.

2 x 10 = 20.

3 x one = 3 x 1.

3 x 1 = 3.

20 + 3 = 23.

23 = twenty three.

Question 4.

20 + 9 = twenty nine.

Answer:

20 + 9 = twenty nine.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

20 + 9.

2 x tens = 2 x 10.

2 x 10 = 20.

9 x one = 9 x 1.

9 x 1 = 9.

20 + 9 = 29.

29 = twenty nine.

Question 5.

30 + 9 = thirty nine.

Answer:

30 + 9 = thirty nine.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

30 + 9.

3 x tens = 3 x 10.

3 x 10 = 30.

9 x one = 9 x 1.

9 x 1 = 9.

30 + 9 = 39.

39 = thirty nine.

Question 6.

40 + 9 = fourty nine.

Answer:

40 + 9 = forty nine.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

40 + 9.

4 x tens = 4 x 10.

4 x 10 = 40.

9 x one = 9 x 1.

9 x 1 = 9.

40 + 9 = 49.

49 = forty nine.

Question 7.

80 + 9 = 89.

Answer:

80 + 9 = eighty nine.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

80 + 9.

8 x tens = 8 x 10.

8 x 10 = 80.

9 x one = 9 x 1.

9 x 1 = 9.

80 + 9 = 89.

89 = eighty nine.

Question 8.

40 + 4 = forty four.

Answer:

40 + 4 = forty four.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

40 + 4.

4 x tens = 4 x 10.

4 x 10 = 40.

4 x one = 4 x 1.

4 x 1 = 4.

40 + 4 = 44.

44 = forty four.

Question 9.

50 + 5 = fifty five.

Answer:

50 + 5 = fifty five.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

50 + 5.

5 x tens = 5 x 10.

5 x 10 = 50.

5 x one = 5 x 1.

5 x 1 = 5.

50 + 5 = 55.

55 = fifty five.

Question 10.

10 + 7 = seventeen.

Answer:

10 + 7 = seventeen.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

10 + 7.

1 x tens = 1 x 10.

1 x 10 = 10.

7 x one = 7 x 1.

7 x 1 = 7.

10 + 7 = 17.

17 = seventeen.

Question 11.

20 + 5 = twenty five.

Answer:

20 + 5 = twenty five.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

20 + 5.

2 x tens = 2 x 10.

2 x 10 = 20.

5 x one = 5 x 1.

5 x 1 = 5.

20 + 5 = 25.

25 = twenty five.

Question 12.

200 + 30 = two hundred thirty.

Answer:

200 + 30 = 230.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

200 + 30.

2 x hundreds = 2 x 100.

2 x 100 = 200.

3 x tens = 3 x 10.

3 x 10 = 30.

200 + 30 = 230.

230 = two hundred thirty.

Question 13.

300 + 40 = 340.

Answer:

300 + 40 = 340.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

300 + 40.

3 x hundreds = 3 x 100.

3 x 100 = 300.

4 x tens = 4 x 10.

4 x 10 = 40.

300 + 40 = 340.

340 = three hundred forty.

Question 14.

400 + 50 = 450.

Answer:

400 + 50 = 450.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

400 + 50.

4 x hundreds = 4 x 100.

4 x 100 = 400.

5 x tens = 5 x 10.

5 x 10 = 50.

400 + 50 = 450.

450 = four hundred fifty.

Question 15.

500 + 60 = 560.

Answer:

500 + 60 = five hundred sixty.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

500 + 60.

5 x hundreds = 5 x 100.

5 x 100 = 500.

6 x tens = 6 x 10.

6 x 10 = 60.

500 + 60 = 560.

560 = five hundred sixty.

Question 16.

600 + 70 = 670.

Answer:

600 + 70 = 670.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

600 + 70.

6 x hundreds = 6 x 100.

6 x 100 = 600.

7 x tens = 7 x 10.

7 x 10 = 70.

600 + 70 = 670.

670 = six hundred seventy.

Question 17.

700 + 80 = 780.

Answer:

700 + 80 = seven hundred eighty.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

700 + 80.

7 x hundreds = 7 x 100.

7 x 100 = 700.

8 x tens = 8 x 10.

8 x 10 = 80.

700 + 80 = 780.

780 = seven hundred eighty.

Question 18.

200 + 30 + 5 = 235.

Answer:

200 + 30 + 5 = two hundred thirty five.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

200 + 30 + 5.

2 x hundreds = 2 x 100.

2 x 100 = 200.

3 x tens = 3 x 10.

3 x 10 = 30.

5 x ones = 5 x 1.

5 x 1 = 5.

200 + 30 + 5 = 235.

235 = two hundred thirty-five.

Question 19.

300 + 40 + 5 = 345.

Answer:

300 + 40 + 5 = three hundred forty five.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

300 + 40 + 5.

3 x hundreds = 3 x 100.

3 x 100 = 300.

4 x tens = 4 x 10.

4 x 10 = 40.

5 x ones = 5 x 1.

5 x 1 = 5.

300 + 40 + 5 = 345.

345 = three hundred forty-five.

Question 20.

400 + 50 + 6 = 456.

Answer:

400 + 50 + 6 = four hundred fifty six.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

400 + 50 + 6.

4 x hundreds = 4 x 100.

4 x 100 = 400.

5 x tens = 5 x 10.

5 x 10 = 50.

6 x ones = 6 x 1.

6 x 1 = 6.

400 + 50 + 6 = 456.

456 = four hundred fifty-six.

Question 21.

500 + 60 + 7 = 567.

Answer:

500 + 60 + 7 = five hundred sixty seven.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

500 + 60 + 7.

5 x hundreds = 5 x 100.

5 x 100 = 500.

6 x tens = 6 x 10.

6 x 10 = 60.

7 x ones = 7 x 1.

7 x 1 = 7.

500 + 60 + 7 = 567.

567 = five hundred sixty-seven.

Question 22.

600 + 70 + 8 = 678.

Answer:

600 + 70 + 8 = six hundred seventy eight.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

600 + 70 + 8.

6 x hundreds = 6 x 100.

6 x 100 = 600.

7 x tens = 7 x 10.

7 x 10 = 70.

8 x ones = 8 x 1.

8 x 1 = 8.

600 + 70 + 8 = 678.

678 = six hundred seventy-eight.

Question 23.

400 + 20 + 5 = 425.

Answer:

400 + 20 + 5 = four hundred twenty five.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

400 + 20 + 5.

4 x hundreds = 4 x 100.

4 x 100 = 400.

2 x tens = 2 x 10.

2 x 10 = 20.

5 x ones = 5 x 1.

5 x 1 = 5.

400 + 20 + 5 = 425.

425 = four hundred twenty-five.

Question 24.

200 + 60 + 1 = 261.

Answer:

200 + 60 + 1 = two hundred sixty one.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

200 + 60 + 1.

2 x hundreds = 2 x 100.

2 x 100 = 200.

6 x tens = 6 x 10.

6 x 10 = 60.

1 x ones = 1 x 1.

1 x 1 = 1.

200 + 60 + 1 = 261.

261 = two hundred sixty-one.

Question 25.

200 + 1 = 201.

Answer:

200 + 1 = two hundred one.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

200 + 5.

2 x hundreds = 2 x 100.

2 x 100 = 200.

1 x ones = 1 x 1.

1 x 1 = 1.

200 + 1 = 201.

201 = two hundred one.

Question 26.

300 + 1 = 301.

Answer:

300 + 1 = three hundred one.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

300 + 1.

3 x hundreds = 3 x 100.

3 x 100 = 300.

1 x ones = 1 x 1.

1 x 1 = 1.

300 + 1 = 301.

301 = three hundred one.

Question 27.

400 + 1 = 401.

Answer:

400 + 1 = four hundred one.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

400 + 1.

4 x hundreds = 4 x 100.

4 x 100 = 400.

1 x ones = 1 x 1.

1 x 1 = 1.

400 + 1 = 401.

401 = four hundred one.

Question 28.

500 + 1 = 501.

Answer:

500 + 1 = five hundred one.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

500 + 1.

5 x hundreds = 5 x 100.

5 x 100 = 500.

1 x ones = 1 x 1.

1 x 1 = 1.

500 + 1 = 501.

501 = five hundred one.

Question 29.

700 + 1 = 701.

Answer:

700 + 1 = seven hundred one.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

700 + 1.

7 x hundreds = 7 x 100.

7 x 100 = 700.

1 x ones = 1 x 1.

1 x 1 = 1.

700 + 1 = 701.

701 = seven hundred one.

Question 30.

300 + 50 + 2 = 352.

Answer:

300 + 50 + 2 = three hundred fifty two.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

300 + 50 + 2.

3 x hundreds = 3 x 100.

3 x 100 = 300.

5 x tens = 5 x 10.

5 x 10 = 50.

2 x ones = 2 x 1.

2 x 1 = 2.

300 + 50 + 2 = 352.

352 = three hundred fifty-two.

Question 31.

300 + 2 = 302.

Answer:

300 + 2 = three hundred two.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

300 + 2.

3 x hundreds = 3 x 100.

3 x 100 = 300.

2 x ones = 2 x 1.

2 x 1 = 2.

300 + 2 = 302.

302 = three hundred two.

Question 32.

100 + 10 + 7 = 117.

Answer:

100 + 10 + 7 = one hundred seventeen.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

100 + 10 + 7.

1 x hundreds = 1 x 100.

1 x 100 = 100.

1 x tens = 1 x 10.

1 x 10 = 10.

7 x ones = 7 x 1.

7 x 1 = 7.

100 + 10 + 7 = 117.

117 = one hundred seventeen.

Question 33.

100 + 7 =107.

Answer:

100 + 7 = one hundred seven.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

100 + 7.

1 x hundreds = 1 x 100.

1 x 100 = 100.

7 x ones = 7 x 1.

7 x 1 = 7.

100 + 7 = 107.

107 = one hundred seven.

Question 34.

700 + 10 + 5 = 715.

Answer:

700 + 10 + 5 = seven hundred fifteen.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

700 + 10 + 5.

7 x hundreds = 7 x 100.

7 x 100 = 700.

1 x tens = 1 x 10.

1 x 10 = 10.

5 x ones = 5 x 1.

5 x 1 = 5.

700 + 10 + 5 = 715.

715 = seven hundred fifteen.

Question 35.

700 + 5 = 705.

Answer:

700 + 5 = seven hundred five.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

700 + 5.

7 x hundreds = 7 x 100.

7 x 100 = 700.

5 x ones = 5 x 1.

5 x 1 = 5.

700 + 5 = 705.

705 = seven hundred five.

Question 36.

300 + 40 + 7 = 347.

Answer:

300 + 40 + 7 = three hundred forty seven.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

300 + 40 + 7.

3 x hundreds = 3 x 100.

3 x 100 = 300.

4 x tens = 4 x 10.

4 x 10 = 40.

7 x ones = 7 x 1.

7 x 1 = 7.

300 + 40 + 7 = 347.

347 = three hundred forty-seven.

Question 37.

300 + 7 = 307.

Answer:

300 + 7 = three hundred seven.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

300 + 7.

3 x hundreds = 3 x 100.

3 x 100 = 300.

7 x ones = 7 x 1.

7 x 1 = 7.

300 + 7 = 307.

307 = three hundred seven.

Question 38.

500 + 30 + 2 = 532.

Answer:

500 + 30 + 2 = five hundred thirty two.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

500 + 30 + 2.

5 x hundreds = 5 x 100.

5 x 100 = 500.

3 x tens = 3 x 10.

3 x 10 = 30.

2 x ones = 2 x 1.

2 x 1 = 2.

500 + 30 + 2 = 532.

532 = five hundred thirty-two.

Question 39.

500 + 2 = 502.

Answer:

500 + 2 = five hundred two.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

500 + 2.

5 x hundreds = 5 x 100.

5 x 100 = 500.

2 x ones = 2 x 1.

2 x 1 = 2.

500 + 2 = 502.

502 = five hundred two.

Question 40.

2 + 500 = 502.

Answer:

500 + 2 = five hundred two.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

500 + 2.

5 x hundreds = 5 x 100.

5 x 100 = 500.

2 x ones = 2 x 1.

2 x 1 = 2.

500 + 2 = 502.

502 = five hundred two.

Question 41.

2 + 600 = 602.

Answer:

600 + 2 = six hundred two.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

600 + 2.

6 x hundreds = 6 x 100.

6 x 100 = 600.

2 x ones = 2 x 1.

2 x 1 = 2.

600 + 2 = 602.

602 = six hundred two.

Question 42.

2 + 40 + 600 = 642.

Answer:

600 + 40 + 2 = six hundred forty two.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

600 + 40 + 2.

6 x hundreds = 6 x 100.

6 x 100 = 600.

4 x tens = 4 x 10.

4 x 10 = 40.

2 x ones = 2 x 1.

2 x 1 = 2.

600 + 40 + 2 = 642.

642 = six hundred forty-two.

Question 43.

3+ 10 + 700 = 713.

Answer:

700 + 10 + 3 = seven hundred thirteen.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

700 + 10 + 3.

7 x hundreds = 7 x 100.

7 x 100 = 700.

1 x tens = 1 x 10.

1 x 10 = 10.

3 x ones = 3 x 1.

3 x 1 = 3.

700 + 10 + 3 = 713.

713 = seven hundred thirteen.

Question 44.

8 + 30 + 700 = 738.

Answer:

700 + 30 + 8 = seven hundred thirty eight.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

700 + 30 + 8.

7 x hundreds = 7 x 100.

7 x 100 = 700.

3 x tens = 3 x 10.

3 x 10 = 30.

8 x ones = 8 x 1.

8 x 1 = 8.

700 + 30 + 8 = 738.

738 = seven hundred thirty-eight.

B. Expanded Form

Answer:

10 + 1 = 11, 10 + 2 = 12, 10 + 3 = 13, 10 + 9 = 19, 20 + 9 = 29, 30 + 9 = 39, 70 + 9 = 79, 30 + 3 = 33, 40 + 4 = 44, 80 + 7 = 87, 90 + 5 = 95, 100 + 20 = 120, 200 + 30 = 230, 300 + 40 = 340, 400 + 50 = 450, 500 + 60 = 560, 600 + 70 = 670, 300 + 40 + 5 = 345, 400 + 50 + 6 = 456, 500 + 60 + 7 = 567, 600 + 70 + 8 = 678, 700 + 80 + 9 = 789, 500 + 30 + 6 = 536, 300 + 70 + 1 = 371, 300 + 1 = 301, 400 + 1 = 401, 500 + 1 = 501, 600 + 1 = 601, 900 + 1 = 901, 400 + 60 + 3 = 463, 400 + 3 = 403, 100 + 10 + 5 = 115, 100 + 5 = 105, 800 + 10 + 5 = 815, 800 + 5 = 805, 200 + 30 + 7 = 237, 200 + 7 = 207, 600 + 40 + 2 = 642, 600 + 2 = 602, 2 + 600 = 602, 3 + 600 = 603, 3 + 40 + 600 = 643, 5 + 10 + 800 = 815, 9 + 20 + 700 = 729.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

10 + 1 = 11, 10 + 2 = 12, 10 + 3 = 13, 10 + 9 = 19, 20 + 9 = 29, 30 + 9 = 39, 70 + 9 = 79, 30 + 3 = 33, 40 + 4 = 44, 80 + 7 = 87, 90 + 5 = 95, 100 + 20 = 120, 200 + 30 = 230, 300 + 40 = 340, 400 + 50 = 450, 500 + 60 = 560, 600 + 70 = 670, 300 + 40 + 5 = 345, 400 + 50 + 6 = 456, 500 + 60 + 7 = 567, 600 + 70 + 8 = 678, 700 + 80 + 9 = 789, 500 + 30 + 6 = 536, 300 + 70 + 1 = 371, 300 + 1 = 301, 400 + 1 = 401, 500 + 1 = 501, 600 + 1 = 601, 900 + 1 = 901, 400 + 60 + 3 = 463, 400 + 3 = 403, 100 + 10 + 5 = 115, 100 + 5 = 105, 800 + 10 + 5 = 815, 800 + 5 = 805, 200 + 30 + 7 = 237, 200 + 7 = 207, 600 + 40 + 2 = 642, 600 + 2 = 602, 2 + 600 = 602, 3 + 600 = 603, 3 + 40 + 600 = 643, 5 + 10 + 800 = 815, 9 + 20 + 700 = 729.

Question 1.

10 + 1 = 11.

Answer:

10 + 1 = eleven.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

10 + 1.

1 x tens = 1 x 10.

1 x 10 = 10.

1 x one = 1 x 1.

1 x 1 = 1.

10 + 1 = 11.

11 = eleven.

Question 2.

10 + 2 = 12.

Answer:

10 + 2 = twelve.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

10 + 2.

1 x tens = 1 x 10.

1 x 10 = 10.

2 x one = 2 x 1.

2 x 1 = 2.

10 + 2 = 12.

12 = twelve.

Question 3.

10 + 3 = thirteen

Answer:

10 + 3 = thirteen.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

10 + 3.

1 x tens = 1 x 10.

1 x 10 = 10.

3 x one = 3 x 1.

3 x 1 = 3.

10 + 3 = 13.

13 = thirteen.

Question 4.

10 + 9 = 19.

Answer:

10 + 9 = ninteen.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

10 + 9.

1 x tens = 1 x 10.

1 x 10 = 10.

9 x one = 9 x 1.

9 x 1 = 9.

10 + 9 = 19.

19 = ninteen.

Question 5.

20 + 9 = 29.

Answer:

20 + 9 = twenty nine.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

20 + 9.

1 x tens = 1 x 10.

1 x 10 = 10.

9 x one = 9 x 1.

9 x 1 = 9.

20 + 9 = 29.

29 = twenty nine.

Question 6.

30 + 9 = 39.

Answer:

30 + 9 = thirty nine.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

30 + 9.

1 x tens = 1 x 10.

1 x 10 = 10.

9 x one = 9 x 1.

9 x 1 = 9.

30 + 9 = 39.

39 = thirty nine.

Question 7.

70 + 9 = seventy nine.

Answer:

70 + 9 = 79.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

70 + 9.

7 x tens = 7 x 10.

7 x 10 = 70.

9 x one = 9 x 1.

9 x 1 = 9.

70 + 9 = 79.

79 = seventy nine.

Question 8.

30 + 3 = thirty three.

Answer:

30 + 3 = 33.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

30 + 3.

3 x tens = 3 x 10.

3 x 10 = 30.

3 x one = 3 x 1.

3 x 1 = 3.

30 + 3 = 33.

33 = thirty-three.

Question 9.

40 + 4 = forty four.

Answer:

40 + 4 = 44.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

40 + 4.

4 x tens = 4 x 10.

4 x 10 = 40.

4 x one = 4 x 1.

4 x 1 = 4.

40 + 4 = 44.

44 = forty four.

Question 10.

80 + 7 = 87.

Answer:

80 + 7 = eighty seven.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

80 + 7.

8 x tens = 8 x 10.

8 x 10 = 80.

7 x one = 7 x 1.

7 x 1 = 7.

80 + 7 = 87.

87 = eighty seven.

Question 11.

90 + 5 = ninty five.

Answer:

90 + 5 = 95.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

90 + 5.

9 x tens = 9 x 10.

9 x 10 = 90.

5 x one = 5 x 1.

5 x 1 = 5.

90 + 5 = 95.

95 = ninty five.

Question 12.

100 + 20 = 120.

Answer:

100 + 20 = one hundred twenty.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

100 + 20.

1 x hundreds = 1 x 100.

1 x 100 = 100.

2 x tens = 2 x 10.

2 x 10 = 20.

100 + 20 = 120.

120 = one hundred twenty.

Question 13.

200 + 30 = 230.

Answer:

200 + 30 = two hundred thirty.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

200 + 30.

2 x hundreds = 2 x 100.

2 x 100 = 200.

3 x tens = 3 x 10.

3 x 10 = 30.

200 + 30 = 230.

230 = two hundred thirty.

Question 14.

300 + 40 = 340.

Answer:

300 + 40 = three hundred forty.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

300 + 40.

3 x hundreds = 3 x 100.

3 x 100 = 300.

4 x tens = 4 x 10.

4 x 10 = 40.

300 + 40 = 340.

340 = three hundred forty.

Question 15.

400 + 50 = 450.

Answer:

400 + 50 = four hundred fifty.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

400 + 50.

4 x hundreds = 4 x 100.

4 x 100 = 400.

5 x tens = 5 x 10.

5 x 10 = 50.

400 + 50 = 450.

450 = four hundred fifty.

Question 16.

500 + 60 = 560.

Answer:

500 + 60 = five hundred sixty.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

500 + 60.

5 x hundreds = 5 x 100.

5 x 100 = 500.

6 x tens = 6 x 10.

6 x 10 = 60.

500 + 60 = 560.

560 = five hundred sixty.

Question 17.

600 + 70 = 670.

Answer:

600 + 70 = six hundred seventy.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

600 + 70.

6 x hundreds = 6 x 100.

6 x 100 = 600.

7 x tens = 7 x 10.

7 x 10 = 70.

600 + 70 = 670.

670 = six hundred seventy.

Question 18.

300 + 40 + 5 = 345.

Answer:

300 + 40 + 5 = three hundred forty five.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

300 + 40 + 5.

3 x hundreds = 3 x 100.

3 x 100 = 300.

4 x tens = 4 x 10.

4 x 10 = 40.

5 x ones = 5 x 1.

5 x 1 = 5.

300 + 40 + 5 = 345.

345 = three hundred forty-five.

Question 19.

400 + 50 + 6 = 456.

Answer:

400 + 50 + 6 = four hundred fiftyty six.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

400 + 50 + 6.

4 x hundreds = 4 x 100.

4 x 100 = 400.

5 x tens = 5 x 10.

5 x 10 = 50.

6 x ones = 6 x 1.

6 x 1 = 6.

400 + 50 + 6 = 456.

456 = four hundred fifty-six.

Question 20.

500 + 60 + 7 = 567.

Answer:

500 + 60 + 7 = five hundred sixty seven.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

500 + 60 + 7.

5 x hundreds = 5 x 100.

5 x 100 = 500.

6 x tens = 6 x 10.

6 x 10 = 60.

7 x ones = 7 x 1.

7 x 1 = 7.

500 + 60 + 7 = 567.

567 = five hundred sixty-seven.

Question 21.

600 + 70 + 8 = 678.

Answer:

600 + 70 + 8 = six hundred seventy eight.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

600 + 70 + 8.

6 x hundreds = 6 x 100.

6 x 100 = 600.

7 x tens = 7 x 10.

7 x 10 = 70.

8 x ones = 8 x 1.

8 x 1 = 8.

600 + 70 + 8 = 678.

678 = six hundred seventy-eight.

Question 22.

700 + 80 + 9 = 789.

Answer:

700 + 80 + 9 = seven hundred eighty nine.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

700 + 80 + 9.

7 x hundreds = 7 x 100.

7 x 100 = 700.

8 x tens = 8 x 10.

8 x 10 = 80.

9 x ones = 9 x 1.

9 x 1 = 9.

700 + 80 + 9 = 789.

789 = seven hundred eighty-nine.

Question 23.

500 + 30 + 6 = 536.

Answer:

500 + 30 + 6 = five hundred thirty six.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

500 + 30 + 6.

5 x hundreds = 5 x 100.

5 x 100 = 500.

3 x tens = 3 x 10.

3 x 10 = 30.

6 x ones = 6 x 1.

6 x 1 = 6.

500 + 30 + 6 = 536.

536 = five hundred thirty-six.

Question 24.

300 + 70 + 1 = 371.

Answer:

300 + 70 + 1 = three hundred seventy one.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

300 + 70 + 1.

3 x hundreds = 3 x 100.

3 x 100 = 300.

7 x tens = 7 x 10.

7 x 10 = 70.

1 x ones = 1 x 1.

1 x 1 = 1.

300 + 70 + 1 = 371.

371 = three hundred seventy one.

Question 25.

300 + 1 = 301.

Answer:

300 + 1 = three hundred one.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

300 + 1.

3 x hundreds = 3 x 100.

3 x 100 = 300.

1 x ones = 1 x 1.

1 x 1 = 2.

300 + 2 = 302.

302 = three hundred two.

Question 26.

400 + 1 = 401.

Answer:

400 + 1 = four hundred one.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

400 + 1.

4 x hundreds = 4 x 100.

4 x 100 = 400.

1 x ones = 1 x 1.

1 x 1 = 1.

400 + 1 = 401.

401 = four hundred one.

Question 27.

500 + 1 = 501.

Answer:

500 + 1 = five hundred one.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

500 + 1.

5 x hundreds = 5 x 100.

5 x 100 = 500.

1 x ones = 1 x 1.

1 x 1 = 2.

500 + 1 = 501.

501 = five hundred one.

Question 28.

600 + 1 = 601.

Answer:

600 + 1 = six hundred one.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

600 + 1.

6 x hundreds = 6 x 100.

6 x 100 = 600.

1 x ones = 1 x 1.

1 x 1 = 1.

600 + 1 = 601.

601 = six hundred one.

Question 29.

900 + 1 = 901.

Answer:

900 + 1 = nine hundred one.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

900 + 1.

9 x hundreds = 9 x 100.

9 x 100 = 900.

1 x ones = 1 x 1.

1 x 1 = 1.

900 + 1 = 901.

901 = nine hundred one.

Question 30.

400 + 60 + 3 = 463.

Answer:

400 + 60 + 3 = four hundred sixty three.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

400 + 60 + 3.

4 x hundreds = 4 x 100.

4 x 100 = 400.

6 x tens = 6 x 10.

6 x 10 = 60.

3 x ones = 3 x 1.

3 x 1 = 3.

400 + 60 + 3 = 463.

463 = four hundred sixty-three.

Question 31.

400 + 3 = 403.

Answer:

400 + 3 = four hundred three.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

400 + 3.

4 x hundreds = 4 x 100.

4 x 100 = 400.

3 x ones = 3 x 1.

3 x 1 = 3.

400 + 3 = 403.

403 = four hundred three.

Question 32.

100 + 10 + 5 =115.

Answer:

100 + 10 + 5 = one hundred fifteen.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

100 + 10 + 5.

1 x hundreds = 1 x 100.

1 x 100 = 100.

1 x tens = 1 x 10.

1 x 10 = 10.

5 x ones = 5 x 1.

5 x 1 = 5.

100 + 10 + 5 = 115.

115 = one hundred fifteen.

Question 33.

100 + 5 = 105.

Answer:

100 + 5 = one hundred five.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

100 + 5.

1 x hundreds = 1 x 100.

1 x 100 = 100.

5 x ones = 5 x 1.

5 x 1 = 5.

100 + 5 = 105.

105 = one hundred five.

Question 34.

800 + 10 + 5 =815.

Answer:

800 + 10 + 5 = eight hundred fifteen.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

800 + 10 + 5.

8 x hundreds = 8 x 100.

8 x 100 = 800.

1 x tens = 1 x 10.

1 x 10 = 10.

5 x ones = 5 x 1.

5 x 1 = 5.

800 + 10 + 5 = 815.

815 = eight hundred fifteen.

Question 35.

800 + 5 = 805.

Answer:

800 + 5 = eight hundred five.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

800 + 5.

8 x hundreds = 8 x 100.

8 x 100 = 800.

5 x ones = 5 x 1.

5 x 1 = 5.

800 + 5 = 805.

805 = eight hundred five.

Question 36.

200 + 30 + 7 = 237.

Answer:

200 + 30 + 7 = two hundred thirty seven.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

200 + 30 + 7.

2 x hundreds = 2 x 100.

2 x 100 = 200.

3 x tens = 3 x 10.

3 x 10 = 30.

7 x ones = 7 x 1.

7 x 1 = 7.

200 + 30 + 7 = 237.

237 = two hundred thirty-seven.

Question 37.

200 + 7 = 207.

Answer:

200 + 7 = two hundred seven.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

200 + 7.

2 x hundreds = 2 x 100.

2 x 100 = 200.

7 x ones = 7 x 1.

7 x 1 = 7.

200 + 7 = 207.

207 = two hundred seven.

Question 38.

600 + 40 + 2 =642.

Answer:

600 + 40 + 2 = six hundred forty two.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

600 + 40 + 2.

6 x hundreds = 6 x 100.

6 x 100 = 600.

4 x tens = 4 x 10.

4 x 10 = 40.

2 x ones = 2 x 1.

2 x 1 = 2.

600 + 40 + 2 = 642.

642 = six hundred forty-two.

Question 39.

600 + 2 = 602.

Answer:

600 + 2 = six hundred two.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

600 + 2.

6 x hundreds = 6 x 100.

6 x 100 = 600.

2 x ones = 2 x 1.

2 x 1 = 2.

600 + 2 = 602.

602 = six hundred two.

Question 40.

2 + 600 = 602.

Answer:

600 + 2 = six hundred two.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

600 + 2.

6 x hundreds = 6 x 100.

6 x 100 = 600.

2 x ones = 2 x 1.

2 x 1 = 2.

600 + 2 = 602.

602 = six hundred two.

Question 41.

3 + 600 = 603.

Answer:

600 + 3 = six hundred three.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

600 + 3.

6 x hundreds = 6 x 100.

6 x 100 = 600.

3 x ones = 3 x 1.

3 x 1 = 3.

600 + 3 = 603.

603 = six hundred three.

Question 42.

3 + 40 + 600 = 643.

Answer:

600 + 40 + 3 = six hundred forty three.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

600 + 40 + 3.

6 x hundreds = 6 x 100.

6 x 100 = 600.

4 x tens = 4 x 10.

4 x 10 = 40.

3 x ones = 3 x 1.

3 x 1 = 3.

600 + 40 + 3 = 643.

643 = six hundred forty-three.

Question 43.

5 + 10 + 800 =815.

Answer:

800 + 10 + 5 = eight hundred fifteen.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

800 + 10 + 5.

8 x hundreds = 8 x 100.

8 x 100 = 800.

1 x tens = 1 x 10.

1 x 10 = 10.

5 x ones = 5 x 1.

5 x 1 = 5.

800 + 10 + 5 = 815.

815 = eight hundred fifteen.

Question 44.

9 + 20 + 700 =729.

Answer:

700 + 20 + 9 = seven hundred twenty nine.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

700 + 20 + 9.

7 x hundreds = 7 x 100.

7 x 100 = 700.

2 x tens = 2 x 10.

2 x 10 = 20.

9 x ones = 9 x 1.

9 x 1 = 9.

700 + 20 + 9 = 729.

729 = seven hundred twenty-nine.

Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 7 Problem Set Answer Key

Match Part 1

Match the word form or unit form with standard form. Problem A is done for you as an example.

Answer:

200 + 30 + 4 = two hundred thirty four.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

200 + 30 + 4.

2 x hundreds = 2 x 100.

2 x 100 = 200.

3 x tens = 3 x 10.

3 x 10 = 30.

4 x ones = 4 x 1.

4 x 1 = 4.

200 + 30 + 4 = 234.

234 = two hundred thirty-four.

Answer:

300 + 70 + 4 = three hundred seventy four.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

300 + 70 + 4.

3 x hundreds = 3 x 100.

3 x 100 = 300.

7 x tens = 7 x 10.

7 x 10 = 70.

4 x ones = 4 x 1.

4 x 1 = 4.

300 + 70 + 4 = 374.

374 = three hundred seventy-four.

Answer:

700 + 60 + 3 = seven hundred sixty three.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

700 + 60 + 3.

7 x hundreds = 7 x 100.

7 x 100 = 700.

6 x tens = 6 x 10.

6 x 10 = 60.

3 x ones = 3 x 1.

3 x 1 = 3.

700 + 60 + 3 = 763.

763 = seven hundred sixty-three.

Match Part 2

Match all the ways of expressing each number.

Answer:

509 = five hundred nine.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in different forms.

509 = five hundred nine.

500 + 9 = 509.

9 + 500 = 509.

Answer:

434 = four thirty-four.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in different forms.

434 = four hundred thirty four.

400 + 30 + 4 = 434.

4 + 30 + 400 = 434.

Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 7 Exit Ticket Answer Key

Question 1.

Write 342 in word form.

_____3 hundred forty___two._____

Answer:

300 + 40 + 2 = three hundred forty two.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

300 + 40 + 2.

3 x hundreds = 3 x 100.

3 x 100 = 300.

4 x tens = 4 x 10.

4 x 10 = 40.

2 x ones = 2 x 1.

2 x 1 = 2.

300 + 40 + 2 = 342.

342 = three hundred forty-two.

Question 2.

Write in standard form.

a. Two hundred twenty-six ____266_______

Answer:

200 + 20 + 6 = two hundred twenty six.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

200 + 20 + 6.

2 x hundreds = 2 x 100.

2 x 100 = 200.

2 x tens = 2 x 10.

2 x 10 = 20.

6 x ones = 6 x 1.

6 x 1 = 6.

200 + 20 + 6 = 226.

226 = two hundred twenty-six.

b. Eight hundred three ____803_________

Answer:

800 + 0 + 3 = eight hundred three.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

800 + 0 + 3.

8 x hundreds = 8 x 100.

8 x 100 = 800.

3 x ones = 3 x 1.

3 x 1 = 3.

800 + 0 + 3 = 803.

803 = eight hundred three.

c. 5 hundreds + 56 ones ___556__________

Answer:

500 + 0 + 56.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

500 + 0 + 56.

5 x hundreds = 5 x 100.

5 x 100 = 500.

56 x ones = 56 x 1.

56 x 1 = 56.

500 + 0 + 56 = 556.

556 = five hundred fifty-six.

d. 60 + 800 + 3 _____863.______________

Answer:

800 + 60 + 3.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

800 + 60 + 3.

8 x hundreds = 8 x 100.

8 x 100 = 800.

3 x ones = 3 x 1.

3 x 1 = 3.

800 + 60 + 3 = 863.

863 = eight hundred sixty-three.

Question 3.

Write the value of 17 tens three different ways. Use the largest unit possible.

a. Standard form _______170_________

Answer:

170.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in standard form.

17 tens = 17 x 10.

17 x 10 = 170.

b. Expanded form ____one__hundred__seventy._________

Answer:

one hundred seventy.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

17 tens = 17 x 10.

17 x 10 = 170.

c. Unit form _____100 +__70._________________

Answer:

100 + 70 = 170.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in unit form.

17 tens = 17 x 10.

17 x 10 = 170.

100 + 70 = 170.

Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 7 Homework Answer Key

These are bundles of hundreds, tens, and ones. Write the standard form, expanded form, and word form for each number shown.

Question 1.

a. Standard Form ________741________________________________

Answer:

741.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in standard form.

7 x 100 = 700

4 tens = 4 x 10.

4 x 10 = 40.

1 x 1 = 1.

700 + 40 + 1 = 741.

b. Expanded Form _______700__+__40__+__1._________________________

Answer:

seven hundred forty one.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

700 + 40 + 1 = 741.

7 x 100 = 700.

4 x 10 = 40.

1 x 1 = 1.

c. Word Form ____one__hundred___seventy_______________________________

Answer:

100 + 70 = 170.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in unit form.

17 tens = 17 x 10.

17 x 10 = 170.

100 + 70 = 170.

Question 2.

a. Standard Form ___560_______________________________________

Answer:

560.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in standard form.

60 tens = 6 x 10.

6 x 10 = 60.

5 x 100 = 500.

500 + 60 = 560.

b. Expanded Form ____five hundred___sixty._____________________

Answer:

five hundred sixty.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in expanded form.

6 tens = 6 x 10.

6 x 10 = 60

5 x 100 = 500.

500 + 60 = 560.

c. Word Form ____500__+__60.______________

Answer:

500 + 60 = 560.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

write the number in unit form.

6 tens = 6 x 10.

6 x 10 = 60.

5 x 100 =500.

500 + 60 = 560.

Question 3.

What is the unit value of the 3 in 432? _______30_______________________

Answer:

The value of 3 in 432 = 30.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

3 x 10 = 30.

the value of 3 in 432 is 30.

3 is located in tens place.

Question 4.

What is the unit value of the 6 in 216? ___________6___________________

Answer:

The value of 6 in 216 = 6.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

6 x 1 = 6.

the value of 6 in 216 is 6.

6 is located in ones place.

Question 5.

Write 212, 221, 122 in order from greatest to least.

_______221______Â Â Â Â Â Â Â ____212_________Â Â Â Â Â Â Â Â Â ____122_________

Answer:

221, 212, and 122.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

the numbers from greatest to least are 221, 212, 122.