Anyone who wishes to prepare Grade concepts can get a strong foundation by accessing the Eureka Math Book Answer Key. People of highly subject expertise prepared the solutions in a concise manner for easy grasping. Start answering all the questions given in Eureka Math Book Grade 2 Answer Key. Refer to our Eureka Math Answers Grade 2 chapter 13 to enhance your math skills and also to score good marks in the exams.
Engage NY Eureka Math 2nd Grade Module 3 Lesson 13 Answer Key
Eureka’s Math Answer Key for Grade 2 meets the content and intent of the school curriculum. By using the Eureka Math Grade 2 Answer Key, you can understand the topics of all chapters easily. Detailed solutions provided make it easy for you to grab Knowledge and learn the underlying concepts. Download Eureka Math Answers Grade 2 pdf for free. Tp the links and practice well for the exams
Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 13 Sprint Answer Key
A. Place Value Counting to 100
Answer:
5 tens = 50, 6 tens 2 ones = 62, 6 tens 3 ones = 63, 6 tens 8 ones = 68, 60 + 4 = 64, 4 + 60 = 64, 8 tens = 80, 9 tens 4 ones = 94, 9 tens 5 ones = 95, 9 tens 8 ones = 98, 90 + 6 = 96, 6 + 90 = 96, 6 tens = 60, 7 tens 6 ones = 76, 7 tens 7 ones = 77, 7 tens 3 ones = 73, 70 + 8 = 78, 8 + 70 = 78, 9 tens = 90, 8 tens 1 one = 81, 8 tens 2 ones = 82, 8 tens 7 ones = 87, 80 + 4 = 84, 4 + 80 = 84, 7 tens = 70, 5 tens 8 ones = 58, 5 tens 9 ones = 59, 5 tens 2 ones = 52, 50 + 7 = 57, 7 + 50 = 57, 10 tens = 100, 7 tens 4 ones = 74, 80 + 3 = 83, 7 + 90 = 97, 6 tens + 10 = 70, 9 tens 3 ones = 93, 70 + 2 = 72, 3 + 50 = 53, 60 + 2 tens = 80, 8 tens 6 ones = 86, 90 + 2 = 92, 5 + 60 = 65, 8 tens 20 ones = 100, 30 + 7 tens = 100.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
5 tens = 50, 6 tens 2 ones = 62, 6 tens 3 ones = 63, 6 tens 8 ones = 68, 60 + 4 = 64, 4 + 60 = 64, 8 tens = 80, 9 tens 4 ones = 94, 9 tens 5 ones = 95, 9 tens 8 ones = 98, 90 + 6 = 96, 6 + 90 = 96, 6 tens = 60, 7 tens 6 ones = 76, 7 tens 7 ones = 77, 7 tens 3 ones = 73, 70 + 8 = 78, 8 + 70 = 78, 9 tens = 90, 8 tens 1 one = 81, 8 tens 2 ones = 82, 8 tens 7 ones = 87, 80 + 4 = 84, 4 + 80 = 84, 7 tens = 70, 5 tens 8 ones = 58, 5 tens 9 ones = 59, 5 tens 2 ones = 52, 50 + 7 = 57, 7 + 50 = 57, 10 tens = 100, 7 tens 4 ones = 74, 80 + 3 = 83, 7 + 90 = 97, 6 tens + 10 = 70, 9 tens 3 ones = 93, 70 + 2 = 72, 3 + 50 = 53, 60 + 2 tens = 80, 8 tens 6 ones = 86, 90 + 2 = 92, 5 + 60 = 65, 8 tens 20 ones = 100, 30 + 7 tens = 100.
Question 1.
5 tens
Answer:
5 tens = 50.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
5 tens = 5 x 10.
5 x 10 = 50.
Question 2.
6 tens 2 ones
Answer:
6 tens 2 ones = 62.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
6 tens = 6 x 10.
6 x 10 = 60.
2 ones = 2 x 1.
60 + 2 = 62.
Question 3.
6 tens 3 ones
Answer:
6 tens 3 ones = 63.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
6 tens = 6 x 10.
6 x 10 = 60.
3 ones = 3 x 1.
60 + 3 = 63.
Question 4.
6 tens 8 ones
Answer:
6 tens 8 ones = 68.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
6 tens = 6 x 10.
6 x 10 = 60.
8 ones = 8 x 1.
60 + 8 = 68.
Question 5.
60 + 4 = 64.
Answer:
6 tens 4 ones = 64.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
6 tens = 6 x 10.
6 x 10 = 60.
4 ones = 4 x 1.
60 + 4 = 64.
Question 6.
4 + 60 = 64.
Answer:
6 tens 4 ones = 64.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
6 tens = 6 x 10.
6 x 10 = 60.
4 ones = 4 x 1.
60 + 4 = 64.
Question 7.
8 tens
Answer:
8 tens = 80.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
8 tens = 8 x 10.
8 x 10 = 80.
Question 8.
9 tens 4 ones
Answer:
9 tens 4 ones = 94.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
9 tens = 9 x 10.
9 x 10 = 90.
4 ones = 4 x 1.
90 + 4 = 94.
Question 9.
9 tens 5 ones
Answer:
9 tens 5 ones = 95.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
9 tens = 9 x 10.
9 x 10 = 90.
5 ones = 5 x 1.
90 + 5 = 95.
Question 10.
9 tens 8 ones
Answer:
9 tens 8 ones = 98.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
9 tens = 9 x 10.
9 x 10 = 90.
8 ones = 8 x 1.
90 + 8 = 99.
Question 11.
90 + 6 = 96.
Answer:
9 tens 6 ones = 96.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
9 tens = 9 x 10.
9 x 10 = 90.
6 ones = 6 x 1.
90 + 6 = 96.
Question 12.
6 + 90 = 96.
Answer:
9 tens 6 ones = 96.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
9 tens = 9 x 10.
9 x 10 = 90.
6 ones = 6 x 1.
90 + 6 = 96.
Question 13.
6 tens
Answer:
6 tens = 60.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
6 tens = 6 x 10.
6 x 10 = 60.
Question 14.
7 tens 6 ones
Answer:
7 tens 6 ones = 76.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
7 tens = 7 x 10.
7 x 10 = 70.
6 ones = 6 x 1.
70 + 6 = 76.
Question 15.
7 tens 7 ones
Answer:
7 tens 7 ones = 77.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
7 tens = 7 x 10.
7 x 10 = 70.
7 ones = 7 x 1.
70 + 7 = 77.
Question 16.
7 tens 3 ones
Answer:
7 tens 3 ones = 73.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
7 tens = 7 x 10.
7 x 10 = 70.
3 ones = 3 x 1.
70 + 3 = 73.
Question 17.
70 + 8 = 78.
Answer:
7 tens 8 ones = 78.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
7 tens = 7 x 10.
7 x 10 = 70.
8 ones = 8 x 1.
70 + 8 = 78.
Question 18.
8 + 70 = 78.
Answer:
7 tens 8 ones = 78.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
7 tens = 7 x 10.
7 x 10 = 70.
8 ones = 8 x 1.
70 + 8 = 78.
Question 19.
9 tens
Answer:
9 tens = 90.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
9 tens = 9 x 10.
9 x 10 = 90.
Question 20.
8 tens 1 one
Answer:
8 tens 1 ones = 81.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
8 tens = 8 x 10.
8 x 10 = 80.
1 ones = 1 x 1.
80 + 1 = 81.
Question 21.
8 tens 2 ones
Answer:
8 tens 2 ones = 82.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
8 tens = 8 x 10.
8 x 10 = 80.
2 ones = 2 x 1.
80 + 2 = 82.
Question 22.
8 tens 7 ones
Answer:
8 tens 7 ones = 87.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
8 tens = 8 x 10.
8 x 10 = 80.
7 ones = 7 x 1.
80 + 7 = 87.
Question 23.
80 + 4 = 84.
Answer:
8 tens 4 ones = 84.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
8 tens = 8 x 10.
8 x 10 = 80.
4 ones = 4 x 1.
80 + 4 = 84.
Question 24.
4 + 80 = 84.
Answer:
8 tens 4 ones = 84.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
8 tens = 8 x 10.
8 x 10 = 80.
4 ones = 4 x 1.
80 + 4 = 84.
Question 25.
7 tens
Answer:
7 tens = 70.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
7 tens = 7 x 10.
7 x 10 = 70.
Question 26.
5 tens 8 ones
Answer:
5 tens 8 ones = 58.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
5 tens = 5 x 10.
5 x 10 = 50.
8 ones = 8 x 1.
50 + 8 = 58.
Question 27.
5 tens 9 ones
Answer:
5 tens 9 ones = 59.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
5 tens = 5 x 10.
5 x 10 = 50.
9 ones = 9 x 1.
50 + 9 = 59.
Question 28.
5 tens 2 ones
Answer:
5 tens 2 ones = 52.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
5 tens = 5 x 10.
5 x 10 = 50.
2 ones = 2 x 1.
50 + 2 = 52.
Question 29.
50 + 7 = 57.
Answer:
5 tens 7 ones = 57.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
5 tens = 5 x 10.
5 x 10 = 50.
7 ones = 7 x 1.
50 + 7 = 57.
Question 30.
7 + 50 = 57.
Answer:
5 tens 7 ones = 57.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
5 tens = 5 x 10.
5 x 10 = 50.
7 ones = 7 x 1.
50 + 7 = 57.
Question 31.
10 tens
Answer:
10 tens = 100.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
10 tens = 10 x 10.
10 x 10 = 100.
Question 32.
7 tens 4 ones
Answer:
7 tens 4 ones = 74.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
7 tens = 7 x 10.
7 x 10 = 70.
4 ones = 4 x 1.
70 + 4 = 74.
Question 33.
80 + 3 = 83.
Answer:
8 tens 3 ones = 83.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
8 tens = 8 x 10.
8 x 10 = 80.
3 ones = 3 x 1.
80 + 3 = 83.
Question 34.
7 + 90 = 97.
Answer:
9 tens 7 ones = 97.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
9 tens = 9 x 10.
9 x 10 = 90.
7 ones = 7 x 1.
90 + 7 = 97.
Question 35.
6 tens + 10 = 70.
Answer:
6 tens 10 ones = 70.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
6 tens = 6 x 10.
6 x 10 = 60.
10 ones = 10 x 1.
60 + 10 = 70.
Question 36.
9 tens 3 ones
Answer:
9 tens 3 ones = 93.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
9 tens = 9 x 10.
9 x 10 = 90.
3 ones = 3 x 1.
90 + 3 = 93.
Question 37.
70 + 2 = 72.
Answer:
7 tens 2 ones = 72.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
7 tens = 7 x 10.
7 x 10 = 70.
2 ones = 2 x 1.
70 + 2 = 72.
Question 38.
3 + 50 = 53.
Answer:
5 tens 3 ones = 53.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
5 tens = 5 x 10.
5 x 10 = 50.
3 ones = 3 x 1.
50 + 3 = 53.
Question 39.
60 + 2 tens = 80
Answer:
5 tens 7 ones = 57.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
5 tens = 5 x 10.
5 x 10 = 50.
7 ones = 7 x 1.
50 + 7 = 57.
Question 40.
8 tens 6 ones
Answer:
8 tens 6 ones = 86.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
8 tens = 8 x 10.
8 x 10 = 80.
6 ones = 6 x 1.
80 + 6 = 86.
Question 41.
90 + 2 = 92.
Answer:
9 tens 2 ones = 92.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
9 tens = 9 x 10.
9 x 10 = 90.
2 ones = 2 x 1.
90 + 2 = 92.
Question 42.
5 + 60 = 65.
Answer:
6 tens 5 ones = 65.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
6 tens = 6 x 10.
6 x 10 = 60.
5 ones = 5 x 1.
60 + 5 = 65.
Question 43.
8 tens 20 ones
Answer:
8 tens 20 ones = 100.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
8 tens = 8 x 10.
8 x 10 = 80.
20 ones = 20 x 1.
80 + 20 = 100.
Question 44.
30 + 7 tens = 100.
Answer:
7 tens 30 ones = 100.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
7 tens = 7 x 10.
7 x 10 = 70.
30 ones = 30 x 1.
70 + 30 = 100.
B. Place Value Counting to 100
Question 1.
6 tens
Answer:
6 tens = 60.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
6 tens = 6 x 10.
6 x 10 = 60.
Question 2.
5 tens 2 ones
Answer:
5 tens 2 ones = 52.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
5 tens = 5 x 10.
5 x 10 = 50.
2 ones = 2 x 1.
50 + 2 = 52.
Question 3.
5 tens 3 ones
Answer:
5 tens 7 ones = 57.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
5 tens = 5 x 10.
5 x 10 = 50.
3 ones = 3 x 1.
50 + 3 = 53.
Question 4.
5 tens 8 ones
Answer:
5 tens 8 ones = 58.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
5 tens = 5 x 10.
5 x 10 = 50.
8 ones = 8 x 1.
50 + 8 = 58.
Question 5.
4 + 60 = 64.
Answer:
6 tens 4 ones = 64.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
6 tens = 6 x 10.
6 x 10 = 60.
4 ones = 4 x 1.
60 + 4 = 64.
Question 6.
50 + 4 = 54.
Answer:
5 tens 4 ones = 54.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
5 tens = 5 x 10.
5 x 10 = 50.
4 ones = 4 x 1.
50 + 4 = 54.
Question 7.
4 + 50 = 54
Answer:
5 tens 4 ones = 54.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
5 tens = 5 x 10.
5 x 10 = 50.
4 ones = 4 x 1.
50 + 4 = 54.
Question 8.
8 tens 4 ones
Answer:
8 tens 4 ones = 84.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
8 tens = 8 x 10.
8 x 10 = 80.
4 ones = 4 x 1.
80 + 4 = 84.
Question 9.
8 tens 5 ones
Answer:
8 tens 5 ones = 85.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
8 tens = 8 x 10.
8 x 10 = 80.
5 ones = 5 x 1.
80 + 5 = 85.
Question 10.
8 tens 8 ones
Answer:
8 tens 8 ones = 88.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
8 tens = 8 x 10.
8 x 10 = 80.
8 ones = 8 x 1.
80 + 8 = 88.
Question 11.
80 + 6 = 86
Answer:
8 tens 6 ones = 86.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
8 tens = 8 x 10.
8 x 10 = 80.
6 ones = 6 x 1.
80 + 6 = 86.
Question 12.
6 + 80 = 86.
Answer:
8 tens 6 ones = 86.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
8 tens = 8 x 10.
8 x 10 = 80.
6 ones = 6 x 1.
80 + 6 = 86.
Question 13.
7 tens
Answer:
7 tens = 70.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
7 tens = 5 x 10.
7 x 10 = 70.
Question 14.
9 tens 6 ones
Answer:
9 tens 6 ones = 96.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
9 tens = 9 x 10.
9 x 10 = 90.
6 ones = 6 x 1.
90 + 6 = 96.
Question 15.
9 tens 7 ones
Answer:
9 tens 7 ones = 97.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
9 tens = 9 x 10.
9 x 10 = 90.
7 ones = 7 x 1.
90 + 7 = 97.
Question 16.
9 tens 3 ones
Answer:
9 tens 3 ones = 93.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
9 tens = 9 x 10.
9 x 10 = 90.
3 ones = 3 x 1.
90 + 3 = 93.
Question 17.
90 + 8 = 98.
Answer:
9 tens 8 ones = 98.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
9 tens = 9 x 10.
9 x 10 = 90.
8 ones = 8 x 1.
90 + 8 = 98.
Question 18.
8 + 90 = 98.
Answer:
9 tens 8 ones = 98.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
9 tens = 9 x 10.
9 x 10 = 90.
8 ones = 8 x 1.
90 + 8 = 98.
Question 19.
5 tens
Answer:
5 tens = 50.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
5 tens = 5 x 10.
5 x 10 = 50.
Question 20.
6 tens 1 one
Answer:
6 tens 1 ones = 61.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
6 tens = 6 x 10.
6 x 10 = 60.
1 ones = 1 x 1.
60 + 1 = 61.
Question 21.
6 tens 2 ones
Answer:
6 tens 2 ones = 62.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
6 tens = 6 x 10.
6 x 10 = 60.
2 ones = 2 x 1.
60 + 2 = 62.
Question 22.
6 tens 7 ones
Answer:
6 tens 7 ones = 67.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
6 tens = 6 x 10.
6 x 10 = 60.
7 ones = 7 x 1.
60 + 7 = 67.
Question 23.
60 + 4 = 64.
Answer:
6 tens 4 ones = 64.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
6 tens = 6 x 10.
6 x 10 = 60.
4 ones = 4 x 1.
60 + 4 = 64.
Question 24.
4 + 60 = 64.
Answer:
6 tens 4 ones = 64.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
6 tens = 6 x 10.
6 x 10 = 60.
4 ones = 4 x 1.
60 + 4 = 64.
Question 25.
8 tens
Answer:
8 tens = 80.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
8 tens = 8 x 10.
8 x 10 = 80.
Question 26.
7 tens 8 ones
Answer:
7 tens 8 ones = 78.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
7 tens = 7 x 10.
7 x 10 = 70.
8 ones = 8 x 1.
70 + 8 = 78.
Question 27.
7 tens 9 ones
Answer:
7 tens 9 ones = 79.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
7 tens = 7 x 10.
7 x 10 = 70.
9 ones = 9 x 1.
70 + 9 = 79.
Question 28.
7 tens 2 ones
Answer:
7 tens 2 ones = 72.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
7 tens = 7 x 10.
7 x 10 = 70.
2 ones = 2 x 1.
70 + 2 = 72.
Question 29.
70 + 5 = 75.
Answer:
7 tens 5 ones = 75.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
7 tens = 7 x 10.
7 x 10 = 70.
5 ones = 5 x 1.
70 + 5 = 75.
Question 30.
5 + 70 = 75.
Answer:
7 tens 5 ones = 75.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
7 tens = 7 x 10.
7 x 10 = 70.
5 ones = 5 x 1.
70 + 5 = 75.
Question 31.
10 tens
Answer:
10 tens = 100.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
10 tens = 10 x 10.
10 x 10 = 100.
Question 32.
5 tens 6 ones
Answer:
5 tens 6 ones = 56.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
5 tens = 5 x 10.
5 x 10 = 50.
6 ones = 6 x 1.
50 + 6 = 56.
Question 33.
60 + 3 = 63.
Answer:
6 tens 3 ones = 63.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
6 tens = 6 x 10.
6 x 10 = 60.
3 ones = 3 x 1.
60 + 3 = 63.
Question 34.
6 + 70 = 76.
Answer:
7 tens 6 ones = 76.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
7 tens = 7 x 10.
7 x 10 = 70.
6 ones = 6 x 1.
70 + 6 = 76.
Question 35.
5 tens + 10 = 60.
Answer:
5 tens 10 ones = 60.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
5 tens = 5 x 10.
5 x 10 = 50.
10 ones = 10 x 1.
50 + 10 = 60.
Question 36.
7 tens 4 ones
Answer:
7 tens 4 ones = 74.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
7 tens = 7 x 10.
7 x 10 = 70.
4 ones = 4 x 1.
70 + 4 = 74.
Question 37.
80 + 3 = 83.
Answer:
8 tens 3 ones = 83.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
8 tens = 8 x 10.
8 x 10 = 80.
3 ones = 3 x 1.
80 + 3 = 83.
Question 38.
2 + 90 = 92.
Answer:
9 tens 2 ones = 92.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
9 tens = 9 x 10.
9 x 10 = 90.
2 ones = 2 x 1.
90 + 2 = 92.
Question 39.
70 + 2 tens
Answer:
7 tens 2 tens = 90.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
7 tens = 7 x 10.
7 x 10 = 70.
2 tens = 2 x 10.
70 + 20 = 90.
Question 40.
6 tens 8 ones
Answer:
6 tens 8 ones = 68.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
6 tens = 6 x 10.
6 x 10 = 60.
8 ones = 8 x 1.
60 + 8 = 68.
Question 41.
70 + 3 = 73.
Answer:
7 tens 3 ones = 73.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
7 tens = 7 x 10.
7 x 10 = 70.
3 ones = 3 x 1.
70 + 3 = 73.
Question 42.
7 + 80 = 87.
Answer:
8 tens 7 ones = 87.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
8 tens = 8 x 10.
8 x 10 = 80.
7 ones = 7 x 1.
80 + 7 = 87.
Question 43.
9 tens 10 ones
Answer:
9 tens 10 ones = 100.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
9 tens = 9 x 10.
9 x 10 = 90.
10 ones = 10 x 1.
90 + 10 = 100.
Question 44.
40 + 6 tens = 100.
Answer:
6 tens 40 ones = 100.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
place value counting to 100.
6 tens = 6 x 10.
6 x 10 = 60.
40 ones = 40 x 1.
60 + 40 = 100.
Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 13 Problem Set Answer Key
Draw place value disks to show the numbers.
Question 1.
72
Answer:
7 tens and 2 ones.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
the number is 72.
7 tens = 7 x 10.
7 x 10 = 70.
2 ones = 2 x 1.
2 x 1 = 2.
70 + 2 = 72.
Question 2.
427
Answer:
4 hundred, 7 tens, and 2 ones.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
the number is 427.
4 hundreds = 4 x 100.
4 x 100 = 400.
7 tens = 7 x 10.
7 x 10 = 70.
2 ones = 2 x 1.
2 x 1 = 2.
400 + 20 + 7 = 427.
Question 3.
713
Answer:
7 hundred, 1 tens, and 3 ones.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
the number is 713.
7 hundreds = 7 x 100.
7 x 100 = 700.
1 tens = 1 x 10.
1 x 10 = 10.
3 ones = 3 x 1.
3 x 1 = 3.
700 + 10 + 3 = 713.
Question 4.
171
Answer:
1 hundred, 7 tens, and 1 ones.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
the number is 171.
1 hundreds = 1 x 100.
1 x 100 = 100.
7 tens = 7 x 10.
7 x 10 = 70.
1 ones = 1 x 1.
1 x 1 = 1.
100 + 70 + 1 = 171.
Question 5.
187
Answer:
1 hundred, 8 tens, and 7 ones.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
the number is 187.
1 hundreds = 1 x 100.
1 x 100 = 100.
8 tens = 8 x 10.
8 x 10 = 80.
7 ones = 7 x 1.
7 x 1 = 7.
100 + 80 + 7 = 187.
Question 6.
705
Answer:
7 hundred, 0 tens, and 5 ones.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
the number is 705.
7 hundreds = 7 x 100.
7 x 100 = 700.
0 tens = 0 x 10.
0 x 10 = 0.
5 ones = 5 x 1.
5 x 1 = 5.
700 + 0 + 5 = 705.
When you have finished, use your whisper voice to read each number out loud in both unit and word form. How much does each number need to change for a ten?
For 1 hundred?
Answer:
10 tens = 1 hundred.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
1 hundred.
1 x 100 = 100.
10 tens = 10 x 10.
10 x 10 = 100.
10 tens = 100.
Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 13 Exit Ticket Answer Key
Question 1.
Draw place value disks to show the numbers.
a. 560
Answer:
5 hundred, 6 tens, and 0 ones.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
the number is 560.
5 hundreds = 5 x 100.
5 x 100 = 500.
6 tens = 6 x 10.
6 x 10 = 60.
500 + 60 + 0 = 560.
b. 506
Answer:
5 hundred, 0 tens, and 6 ones.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
the number is 506.
5 hundreds = 5 x 100.
5 x 100 = 500.
6 ones = 6 x 1.
6 x 1 = 6.
500 + 0 + 6 = 506.
Question 2.
Draw and label the jumps on the number line to move from 0 to 141.
Answer:
1 hundred, 3 tens, and 8 ones.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
the number is 138.
1 hundreds = 1 x 100.
1 x 100 = 100.
3 tens = 3 x 10.
3 x 10 = 30.
8 ones = 8 x 1.
8 x 1 = 8.
100 + 30 + 8 = 138.
Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 13 Homework Answer Key
Draw place value disks to show the numbers.
Question 1.
43
Answer:
4 tens, and 3 ones.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
the number is 43.
4 tens = 4 x 10.
4 x 10 = 40.
3 ones = 3 x 1.
3 x 1 = 3.
40 + 3 = 43.
Question 2.
430
Answer:
4 hundred, 3 tens, and 0 ones.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
the number is 430.
4 hundreds = 4 x 100.
4 x 100 = 400.
3 tens = 3 x 10.
3 x 10 = 30.
400 + 30 + 0 = 430.
Question 3.
270
Answer:
2 hundred, 7 tens, and 0 ones.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
the number is 270.
2 hundreds = 2 x 100.
2 x 100 = 200.
7 tens = 7 x 10.
7 x 10 = 70.
200 + 70 + 0 = 270.
Question 4.
720
Answer:
7 hundred, 2 tens, and 0 ones.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
the number is 720.
7 hundreds = 7 x 100.
7 x 100 = 700.
2 tens = 2 x 10.
2 x 10 = 20.
700 + 20 + 0 = 720.
Question 5.
702
Answer:
7 hundred, 0 tens, and 2 ones.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
the number is 705.
7 hundreds = 7 x 100.
7 x 100 = 700.
0 tens = 0 x 10.
0 x 10 = 0.
2 ones = 2 x 1.
2 x 1 = 2.
700 + 0 + 2 = 702.
Question 6.
936
Answer:
9 hundred, 3 tens, and 6 ones.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
the number is 936.
9 hundreds = 9 x 100.
9 x 100 = 900.
3 tens = 3 x 10.
3 x 10 = 30.
6 ones = 6 x 1.
6 x 1 = 6.
900 + 30 + 6 = 936.
When you have finished, use your whisper voice to read each number out loud in both unit and word form. How much does each number need to change for a ten?
For 1 hundred?
Answer:
10 tens = 1 hundred.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
1 hundred.
1 x 100 = 100.
10 tens = 10 x 10.
10 x 10 = 100.
10 tens = 100.