students who are searching for Eureka Math Answers Grade 2 Chapter 11 can refer here. By solving the Eureka Math Book Answers, Students can get a good grip on the subject and master mathematical concepts. Mathematics students can construct the meaning of core concepts and principles by addressing the Eureka Math Answers Grade 2. Students can get better problem-solving skills by preparing from Grade 2.

## Engage NY Eureka Math 2nd Grade Module 3 Lesson 11 Answer Key

Check out the topic before you start your preparation for the exams. This will help you to plan the timetable and to secure good marks in the exams. Enhance your performance by completing the assignments, homework, and tasks within the time. Parents who feel difficult to make their child master maths can refer to this Eureka Answers Grade 2 Chapter 11. Hit the below link and kickstart your preparation.

### Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 11 Sprint Answer Key

A. Add or Subtract

Answer:

2 + 1 = 3, 1 + 2 = 3, 3 – 1 = 2, 3 – 2 = 1, 4 + 1 = 5, 1 + 4 = 5, 5 – 1 = 4, 5 – 4 = 1, 8 + 1 = 9, 1 + 8 = 9, 9 – 1 = 8, 9 – 8 = 1, 3 + 2 = 5, 2 + 3 = 5, 5 – 2 = 3, 5 – 3 = 2, 8 – 2 = 6, 8 – 6 = 2, 8 + 2 = 10, 2 + 8 = 10, 10 – 2 = 8, 10 – 8 = 2, 4 + 3 = 7, 3 + 4 = 7, 7 – 3 = 4, 7 – 4 = 3, 5 + 3 = 8, 3 + 5 = 8, 8 – 3 = 5, 8 – 5 = 3, 6 + 3 = 9, 3 + 6 = 9, 5 + 2 = 7, 2 + 5 = 7, 7 – 2 = 5, 7 – 5 = 2, 6 + 2 = 4, 2 + 6 = 8, 9 – 3 = 6, 9 – 6 = 3, 5 + 4 = 9, 4 + 5 = 9, 9 – 5 = 4, 9 – 4 = 5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add or subtract numbers.

2 + 1 = 3, 1 + 2 = 3, 3 – 1 = 2, 3 – 2 = 1, 4 + 1 = 5, 1 + 4 = 5, 5 – 1 = 4, 5 – 4 = 1, 8 + 1 = 9, 1 + 8 = 9, 9 – 1 = 8, 9 – 8 = 1, 3 + 2 = 5, 2 + 3 = 5, 5 – 2 = 3, 5 – 3 = 2, 8 – 2 = 6, 8 – 6 = 2, 8 + 2 = 10, 2 + 8 = 10, 10 – 2 = 8, 10 – 8 = 2, 4 + 3 = 7, 3 + 4 = 7, 7 – 3 = 4, 7 – 4 = 3, 5 + 3 = 8, 3 + 5 = 8, 8 – 3 = 5, 8 – 5 = 3, 6 + 3 = 9, 3 + 6 = 9, 5 + 2 = 7, 2 + 5 = 7, 7 – 2 = 5, 7 – 5 = 2, 6 + 2 = 4, 2 + 6 = 8, 9 – 3 = 6, 9 – 6 = 3, 5 + 4 = 9, 4 + 5 = 9, 9 – 5 = 4, 9 – 4 = 5.

Question 1.

2 + 1 = 3.

Answer:

2 + 1 = 3.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

2 + 1.

2 + 1 = 3.

3 – 1 = 2.

Question 2.

1 + 2 = 3.

Answer:

2 + 1 = 3.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

2 + 1.

2 + 1 = 3.

3 – 1 = 2.

Question 3.

3 – 1 = 2.

Answer:

3 – 1 = 2.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

3 – 1.

3 – 1 = 2.

2 + 1 = 3.

Question 4.

3 – 2 = 1.

Answer:

3 – 2 = 1.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

3 – 2.

3 – 2 = 1.

2 + 1 = 3.

Question 5.

4 + 1 = 5.

Answer:

4 + 1 = 5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

4 + 1.

4 + 1 = 5.

5 – 1 = 4.

Question 6.

1 + 4 = 5.

Answer:

4 + 1 = 5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

4 + 1.

4 + 1 = 5.

5 – 1 = 4.

Question 7.

5 – 1 = 4.

Answer:

5 – 1 = 4.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

5 – 1.

5 – 1 = 4.

4 + 1 = 5.

Question 8.

5 – 4 = 1.

Answer:

5 – 4 = 1.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

5 – 4.

5 – 4 = 1.

4 + 1 = 5.

Question 9.

8 – 1 – 1 = 6.

Answer:

8 – 1 – 1 = 6.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

8 – 1 – 1.

8 – 1 = 7.

7 – 1 = 6.

Question 10.

1 + 8 = 9.

Answer:

8 + 1 = 9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

8 + 1.

8 + 1 = 9.

9 – 1 = 8.

Question 11.

9 – 1 = 8.

Answer:

9 – 1 = 8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

9 – 1.

9 – 1 = 8.

8 + 1 = 9.

Question 12.

9 – 8 = 1.

Answer:

9 – 8 = 1.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

9 – 8.

9 – 8 = 1.

8 + 1 = 9.

Question 13.

3 + 2= 5.

Answer:

3 + 2 = 5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

3 + 2.

3 + 2 = 5.

5 – 2 = 3.

Question 14.

2 + 3 = 5.

Answer:

3 + 2 = 5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

3 + 2.

3 + 2 = 5.

5 – 2 = 3.

Question 15.

5 – 2 = 3.

Answer:

5 – 2 = 3.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

5 – 2.

5 – 2 = 3.

3 + 2 = 5.

Question 16.

5 – 3 = 2.

Answer:

5 – 3 = 2.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

5 – 3.

5 – 3 = 2.

2 + 3 = 5.

Question 17.

5 + 2 = 7.

Answer:

5 + 2 = 7.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

5 + 2.

5 + 2 = 7.

7 – 2 = 5.

Question 18.

2 + 5= 7.

Answer:

5 + 2 = 7.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

5 + 2.

5 + 2 = 7.

7 – 2 = 5.

Question 19.

7 – 2 = 5.

Answer:

7 – 2 = 5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

7 – 2.

7 – 2 = 5.

2 + 5 = 7.

Question 20.

7 – 5= 2.

Answer:

7 – 5 = 2.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

7 – 5.

7 – 5 = 2.

2 + 5 = 7.

Question 21.

6 + 2 = 8.

Answer:

6 + 2 = 8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

6 + 2.

6 + 2 = 8.

8 – 2 = 6.

Question 22.

72 + 6 = 78

Answer:

72 + 6 = 78.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

72 + 6.

72 + 6 = 78.

78 – 6 = 72.

Question 23.

8 – 2 = 6.

Answer:

3 – 2 = 1.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

3 – 2.

3 – 2 = 1.

2 + 1 = 3.

Question 24.

8 – 6 = 2.

Answer:

8 – 6 = 2.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

8 – 6.

8 – 6 = 2.

2 + 6 = 8.

Question 25.

8 + 2 = 10.

Answer:

8 + 2 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

8 + 2.

8 + 2 = 10.

10 – 2 = 8.

Question 26.

2 + 8 = 10.

Answer:

8 + 2 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

8 + 2.

8 + 2 = 10.

10 – 2 = 8.

Question 27.

10 – 2 = 8.

Answer:

10 – 2 = 8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

10 – 2.

10 – 2 = 8.

2 + 8 = 10.

Question 28.

10 – 8 = 2.

Answer:

10 – 8 = 2.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

10 – 8.

10 – 8 = 2.

2 + 8 = 10.

Question 29.

4 + 3 = 7.

Answer:

4 + 3 = 7.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

4 + 3.

4 + 3 = 7.

7 – 3 = 4.

Question 30.

3 + 4 = 7.

Answer:

4 + 3 = 7.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

4 + 3.

4 + 3 = 7.

7 – 3 = 4.

Question 31.

7 – 3 = 4.

Answer:

7 – 3 = 4.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

7 – 3.

7 – 3 = 4.

4 + 3 = 7.

Question 32.

7 – 4 = 3.

Answer:

7 – 4 = 3.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

7 – 4.

7 – 4 = 3.

3 + 4 = 7.

Question 33.

5 + 3 = 8.

Answer:

5 + 3 = 8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

5 + 3.

5 + 3 = 8.

8 – 3 = 5.

Question 34.

3 + 5 = 8.

Answer:

5 + 3 = 8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

5 + 3.

5 + 3 = 8.

8 – 3 = 5.

Question 35.

8 – 3 = 5.

Answer:

8 – 3 = 5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

8 – 3.

8 – 3 = 5.

3 + 5 = 8.

Question 36.

8 – 5 = 3.

Answer:

8 – 5 = 3.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

8 – 5.

8 – 5 = 3.

3 + 5 = 8.

Question 37.

6 + 3 = 9.

Answer:

6 + 3 = 9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

6 + 3.

6 + 3 = 9.

9 – 3 = 6.

Question 38.

3 + 6 = 9.

Answer:

6 + 3 = 9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

6 + 3.

6 + 3 = 9.

9 – 3 = 6.

Question 39.

9 – 3 = 6.

Answer:

9 – 3 = 6.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

9 – 3.

9 – 3 = 6.

6 + 3 = 9.

Question 40.

9 – 6 = 3.

Answer:

9 – 6 = 3.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

9 – 6.

9 – 6 = 3.

3 + 6 = 9.

Question 41.

5 + 4 = 9.

Answer:

5 + 4 = 9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

5 + 4.

5 + 4 = 9.

9 – 4 = 5.

Question 42.

4 + 5 = 9.

Answer:

5 + 4 = 9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

5 + 4.

5 + 4 = 9.

9 – 4 = 5.

Question 43.

9 – 5 = 4.

Answer:

9 – 5 = 4.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

9 – 5.

9 – 5 = 4.

5 + 4 = 9.

Question 44.

9 – 4 = 5.

Answer:

9 – 4 = 5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

9 – 4.

9 – 4 = 5.

5 + 4 = 9.

B. Add or Subtract

Answer:

3 + 1 = 2, 1 + 3 = 4, 4 – 1 = 3, 4 – 3 = 1, 5 + 1 = 6, 1 + 5 = 6, 6 – 1 = 5, 6 – 5 = 1, 9 + 1 = 10, 1 + 9 = 10, 10 – 1 = 9, 10 – 9 = 1, 4 + 2 = 2, 2 + 4 = 6, 6 – 2 = 4, 6 – 4 = 2, 7 + 2 =9, 2 + 7 = 9, 9 – 2 = 7, 9 – 7 = 2, 5 + 2 = 7, 2 + 5 = 7, 7 – 2 = 5, 7 – 5 = 2, 8 + 2 = 10, 2 + 8 = 10, 10 – 2 = 8, 10 – 8 = 2, 4 + 3 = 7, 3 + 4 = 7, 7 – 3 = 4, 7 – 4 = 3, 5 + 3 = 8, 3 + 5 = 8, 8 – 3 = 5, 8 – 5 = 3, 7 + 3 = 10, 3 + 7 = 10, 10 – 3 = 7, 10 – 7 = 3, 5 + 4 = 9, 4 + 5 = 9, 9 – 5 = 4, 9 – 4 = 5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add or subtract numbers.

3 + 1 = 2, 1 + 3 = 4, 4 – 1 = 3, 4 – 3 = 1, 5 + 1 = 6, 1 + 5 = 6, 6 – 1 = 5, 6 – 5 = 1, 9 + 1 = 10, 1 + 9 = 10, 10 – 1 = 9, 10 – 9 = 1, 4 + 2 = 2, 2 + 4 = 6, 6 – 2 = 4, 6 – 4 = 2, 7 + 2 =9, 2 + 7 = 9, 9 – 2 = 7, 9 – 7 = 2, 5 + 2 = 7, 2 + 5 = 7, 7 – 2 = 5, 7 – 5 = 2, 8 + 2 = 10, 2 + 8 = 10, 10 – 2 = 8, 10 – 8 = 2, 4 + 3 = 7, 3 + 4 = 7, 7 – 3 = 4, 7 – 4 = 3, 5 + 3 = 8, 3 + 5 = 8, 8 – 3 = 5, 8 – 5 = 3, 7 + 3 = 10, 3 + 7 = 10, 10 – 3 = 7, 10 – 7 = 3, 5 + 4 = 9, 4 + 5 = 9, 9 – 5 = 4, 9 – 4 = 5.

Question 1.

3 + 1 = 4.

Answer:

1 + 3 = 4.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

3 + 1.

3 + 1 = 4.

4 – 1 = 3.

Question 2.

1 + 3 = 4.

Answer:

1 + 3 = 4.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

3 + 1.

3 + 1 = 4.

4 – 1 = 3.

Question 3.

4 – 1 = 3.

Answer:

4 – 1 = 3.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

4 – 1.

4 – 1 = 3.

3 + 1 = 4.

Question 4.

4 – 3 = 1.

Answer:

4 – 3 = 1.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

4 – 3.

4 – 3 = 1.

3 + 1 = 4.

Question 5.

5 + 1 = 6.

Answer:

5 + 1 = 6.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

5 + 1.

5 + 1 = 6.

6 – 1 = 5.

Question 6.

1 + 5 = 6.

Answer:

5 + 1 = 6.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

5 + 1.

5 + 1 = 6.

6 – 1 = 5.

Question 7.

6 – 1 = 5.

Answer:

6 – 1 = 5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

6 – 1.

6 – 1 = 5.

5 + 1 = 6.

Question 8.

6 – 5 = 1.

Answer:

6 – 5 = 1.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

6 – 5.

6 – 5 = 1.

5 + 1 = 6.

Question 9.

9 + 1 = 10.

Answer:

9 + 1 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

9 + 1.

9 + 1 = 10.

10 – 1 = 9.

Question 10.

1 + 9 = 10.

Answer:

9 + 1 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

9 + 1.

9 + 1 = 10.

10 – 1 = 9.

Question 11.

10 – 1 = 9.

Answer:

10 – 1 = 9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

10 – 1.

10 – 1 = 9.

9 + 1 = 10.

Question 12.

10 – 9 = 1.

Answer:

10 – 9 = 1.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

10 – 9.

10 – 9 = 1.

1 + 9 = 10.

Question 13.

4 + 2 = 6.

Answer:

4 + 2 = 6.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

4 + 2.

4 + 2 = 6.

6 – 2 = 4.

Question 14.

2 + 4 = 6.

Answer:

2 + 4 = 6.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

2 + 4.

2 + 4 = 6.

6 – 4 = 2.

Question 15.

6 – 2 = 4.

Answer:

6 – 2 = 4.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

6 – 2.

6 – 2 = 4.

2 + 4 = 6.

Question 16.

6 – 4 = 2.

Answer:

6 – 4 = 2.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

6 – 4.

6 – 4 = 2.

2 + 4 = 6.

Question 17.

7 + 2 = 5.

Answer:

7 + 2 = 5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

7 + 2.

7 + 2 = 9.

9 – 2 = 7.

Question 18.

2 + 7 = 9.

Answer:

7 + 2 = 9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

7 + 2.

7 + 2 = 9.

9 – 2 = 7.

Question 19.

9 – 2 = 7.

Answer:

9 – 2 = 7.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

9 – 2.

9 – 2 = 7.

7 + 2 = 9.

Question 20.

9 – 7 = 2.

Answer:

9 – 7 = 2.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

9 – 7.

9 – 7 = 2.

2 + 7 = 9.

Question 21.

5 + 2 = 7.

Answer:

5 + 2 = 7.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

5 + 2.

5 + 2 = 7.

7 – 2 = 5.

Question 22.

2 + 5 = 7.

Answer:

5 + 2 = 7.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

5 + 2.

5 + 2 = 7.

7 – 2 = 5.

Question 23.

7 – 2 = 5.

Answer:

7 – 2 = 5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

7 – 2.

7 – 2 = 5.

5 + 2 = 7.

Question 24.

7 – 5 = 2.

Answer:

7 – 5 = 2.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

7 – 5.

7 – 5 = 2.

5 + 2 = 7.

Question 25.

8 + 2 = 10.

Answer:

8 + 2 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

8 + 2.

8 + 2 = 10.

10 – 2 = 8.

Question 26.

2 + 8 = 10.

Answer:

8 + 2 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

8 + 2.

8 + 2 = 10.

10 – 2 = 8.

Question 27.

10 – 2 = 8.

Answer:

10 – 2 = 8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

10 – 2.

10 – 2 = 8.

2 + 8 = 10.

Question 28.

10 – 8 = 2.

Answer:

10 – 8 = 2.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

10 – 8.

10 – 8 = 2.

2 + 8 = 10.

Question 29.

4 + 3 = 7.

Answer:

4 + 3 = 7.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

4 + 3.

4 + 3 = 7.

7 – 3 = 4.

Question 30.

3 + 4 = 7.

Answer:

3 + 4 = 7.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

3 + 4.

3 + 4 = 7.

7 – 4 = 3.

Question 31.

7 – 3 = 4.

Answer:

7 – 3 = 4.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

7 – 3.

7 – 3 = 4.

3 + 4 = 7.

Question 32.

7 – 4 = 3.

Answer:

7 – 4 = 3.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

7 – 4.

7 – 4 = 3.

3 + 4 = 7.

Question 33.

5 +3 = 8.

Answer:

5 + 3 = 8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

5 + 3.

5 + 3 = 8.

8 – 3 = 5.

Question 34.

3 + 5 = 8.

Answer:

3 + 5 = 8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

3 + 5.

3 + 5 = 8.

8 – 5 = 3.

Question 35.

8 – 3 = 5.

Answer:

8 – 3 = 5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

8 – 3.

8 – 3 = 5.

3 + 5 = 8.

Question 36.

8 – 5 = 3.

Answer:

8 – 5 = 3.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

8 – 5.

8 – 5 = 3.

3 + 5 = 8.

Question 37.

7 + 3 = 10.

Answer:

7 + 3 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

7 + 3.

7 + 3 = 10.

10 – 3 = 7.

Question 38.

3 + 7 = 10.

Answer:

7 + 3 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

7 + 3.

7 + 3 = 10.

10 – 3 = 7.

Question 39.

10 – 3 = 7.

Answer:

10 – 3 = 7.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

10 – 3.

10 – 3 = 7.

3 + 7 = 10.

Question 40.

10 – 7 = 3.

Answer:

10 – 7 = 3.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

10 – 7.

10 – 7 = 3.

3 + 7 = 10.

Question 41.

5 + 4 = 9.

Answer:

5 + 4 = 9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

5 + 4.

5 + 4 = 9.

9 – 4 = 5.

Question 42.

4 + 5 = 9.

Answer:

5 + 4 = 9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Add numbers.

5 + 4.

5 + 4 = 9.

9 – 4 = 5.

Question 43.

9 – 5 = 4.

Answer:

9 – 5 = 4.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

9 – 5.

9 – 5 = 4.

4 + 5 = 9.

Question 44.

9 – 4 = 5.

Answer:

9 – 4 = 5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract numbers.

9 – 4.

9 – 4 = 5.

5 + 4 = 9.

### Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 11 Problem Set Answer Key

Question 1.

Model the numbers on your place value chart using the fewest number of blocks or disks possible.

Partner A, use base ten blocks.

Partner B, use place value disks.

Compare the way your numbers look.

Whisper the numbers in standard form and unit form.

a. 12

Answer:

Standard form = Twelve.

unit form = 12.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

12.

1 x tens = 1 x 10.

1 x 10 = 10.

2 x ones = 2 x 1.

2 x 1 = 2.

10 + 2 = 12.

b. 124

Answer:

Standard form = 124.

unit form = one hundred twenty-four.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

124.

1 x hundreds = 1 x 100.

1 x 100 = 100.

2 x tens = 2 x 10.

2 x 10 = 20.

4 x ones = 4 x 1.

4 x 1 = 4.

100 + 20 + 4 = 124.

c. 104

Answer:

Standard form = 104.

unit form = one hundred four.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

104.

1 x hundreds = 1 x 100.

1 x 100 = 100.

4 x ones = 4 x 1.

4 x 1 = 4.

100 + 0 + 4 = 104.

d. 299

Answer:

Standard form = 299.

unit form = two hundred ninety-nine.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

299.

2 x hundreds = 2 x 100.

2 x 100 = 100.

9 x tens = 9 x 10.

9 x 10 = 90.

9 x ones = 9 x 1.

9 x 1 = 9.

200 + 90 + 9 = 299.

e. 200

Answer:

Standard form = 200.

unit form = two hundred.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

200.

2 x hundreds = 2 x 100.

2 x 100 = 200.

200Â = 200.

Question 2.

Take turns using the place value disks to model the following numbers using the fewest place value disks possible. Whisper the numbers in standard form and unit form.

a. 25

Answer:

Standard form = 25.

unit form = twenty five.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

25.

2 x tens = 2 x 10.

2 x 10 = 20.

5 x ones = 5 x 1.

5 x 1 = 5.

20 + 5 = 25.

b. 250

Answer:

Standard form = 250.

unit form = two hundred fifty.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

250.

2 x hundreds = 2 x 100.

2 x 100 = 200.

5 x tens = 5 x 10.

5 x 10 = 50.

200 + 50 = 250.

c. 520

Answer:

Standard form = 520.

unit form = five hundred twenty.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

520.

5 x hundreds = 5 x 100.

5 x 100 = 500.

2 x tens = 2 x 10.

2 x 10 = 20.

500 + 20 = 520.

d. 502

Answer:

Standard form = 502.

unit form = five hundred two.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

520.

5 x hundreds = 5 x 100.

5 x 100 = 500.

2 x tens = 2 x 10.

2 x 10 = 20.

500 + 20 = 520.

e. 205

Answer:

Standard form = 205.

unit form = two hundred five.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

205.

2 x hundreds = 2 x 100.

2 x 100 = 200.

5 x ones = 5 x 1.

5 x 1 = 5.

200 + 5 = 205.

f. 36

Answer:

Standard form = 36.

unit form = thirty-six.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

36.

3 x tens = 3 x 10.

3 x 10 = 30.

6 x ones = 6 x 1.

6 x 1 = 6.

30 + 6 = 36.

g. 360

Answer:

Standard form = 360.

unit form = three hundred sixty.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

360.

3 x hundreds = 3 x 100.

3 x 100 = 300.

6 x tens = 6 x 10.

6 x 10 = 60.

300 + 60 = 360.

h. 630

Answer:

Standard form = 630.

unit form = six hundred thirty.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

630.

6 x hundreds = 6 x 100.

6 x 100 = 600.

3 x tens = 3 x 10.

3 x 10 = 30.

600 + 30 = 630.

i. 603

Answer:

Standard form = 603.

unit form = six hundred three.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

603.

6 x hundreds = 6 x 100.

6 x 100 = 600.

3 x ones = 3 x 1.

3 x 1 = 3.

600 + 3 = 603.

j. 306

Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 11 Exit Ticket Answer Key

Question 1.

Tell the value of the following numbers.

a.

_____36_____________

Answer:

The value of the 36 is 3 tens and 6 ones.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

the valueÂ of the 36.

3 x tens = 30.

6 x 1 = 6.

30 + 6 = 36.

b.

_______160___________

Answer:

The value of the 160 is 1 hundreds and 6 tens.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

the value of the 160.

1 x hundreds = 100.

6 x 10 = 60.

100 + 60 = 160.

Question 2.

Fill in the sentences below to tell about the change from 36 to 360.

a. I changed ______36________________ to ________360______________.

Answer:

The value of the 36 is 3 tens and 6 ones.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

the value of the 36.

3 x tens = 30.

6 x 1 = 6.

30 + 6 = 36.

b. I changed _______360_______________ to ________36______________.

Answer:

The value of the 36 is 3 tens and 6 ones.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

the value of the 36.

3 x tens = 30.

6 x 1 = 6.

30 + 6 = 36.

Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 11 Homework Answer Key

Note: Distribute the place value disk template. Students may cut it apart and store the place value disks in a baggie for use at home.

Question 1.

Model the following numbers for your parent using the fewest disks possible. Whisper the numbers in standard form and unit form (1 hundred 3 tens 4 ones).

a. 15

Answer:

Standard form = 15.

unit form = fifteen.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

15.

1 x tens = 1 x 10.

1 x 10 = 10.

5 x ones = 5 x 1.

5 x 1 = 5.

10 + 5 = 15.

b. 152

Answer:

Standard form = 152.

unit form = one hundred fifty-two.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

152.

1 x hundreds = 1 x 100.

1 x 100 = 100.

5 x tens = 5 x 10.

5 x 10 = 50.

2 x ones = 2 x 1.

2 x 1 = 2.

100 + 50 + 2 = 152.

c. 102

Answer:

Standard form = 102.

unit form = one hundred fifty-two.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

102.

1 x hundreds = 1 x 100.

1 x 100 = 100.

2 x ones = 2 x 1.

2 x 1 = 2.

100 + 0 + 2 = 102.

d. 290

Answer:

Standard form = 290.

unit form = two hundred ninety.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

290.

2 x hundreds = 2 x 100.

2 x 100 = 200.

9 x tens = 9 x 10.

9 x 10 = 90.

200 + 90 = 290.

e. 300

Answer:

Standard form = 300.

unit form = three hundred.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

300.

3 x hundreds = 3 x 100.

3 x 100 = 300.

300 = 300.

Question 2.

Model the following numbers using the fewest place value disks possible. Whisper the numbers in standard form and unit form.

a. 42

Answer:

Standard form = 42.

unit form = forty-two.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

42.

4 x tens = 4 x 10.

4 x 10 = 40.

2 x ones = 2 x 1.

2 x 1 = 2.

40 + 2 = 42.

b. 420

Answer:

Standard form = 420.

unit form = four hundred twenty.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

420.

4 x hundreds = 4 x 100.

4 x 100 = 400.

2 x tens = 2 x 10.

2 x 10 = 20.

400 + 20 = 420.

c. 320

Answer:

Standard form = 320.

unit form = three hundred twenty.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

320.

3 x hundreds = 3 x 100.

3 x 100 = 300.

2 x tens = 2 x 10.

2 x 10 = 20.

300 + 20 = 320.

d. 402

Answer:

Standard form = 402.

unit form = four hundred two.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

402.

4 x hundreds = 4 x 100.

4 x 100 = 400.

2 x ones = 2 x 1.

2 x 1 = 2.

400 + 2 = 402.

e. 442

Answer:

Standard form = 442.

unit form = four hundred forty-two.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

442.

4 x hundreds = 4 x 100.

4 x 100 = 400.

4 x tens = 4 x 10.

4 x 10 = 40.

2 x ones = 2 x 1.

2 x 1 = 2.

400 + 40 + 2 = 442.

f. 53

Answer:

Standard form = 53.

unit form = fifty-three.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

53.

5 x tens = 5 x 10.

5 x 10 = 50.

3 x ones = 3 x 1.

3 x 1 = 3.

50 + 3 = 53.

g. 530

Answer:

Standard form = 530.

unit form = five hundred thirty.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

530.

5 x hundreds = 5 x 100.

5 x 100 = 500.

3 x tens = 3 x 10.

3 x 10 = 30.

500 + 30 = 530.

h. 520

Answer:

Standard form = 520.

unit form = five hundred twenty.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

520.

5 x hundreds = 5 x 100.

5 x 100 = 500.

2 x tens = 2 x 10.

2 x 10 = 20.

500 + 20 = 520.

i. 503

Answer:

Standard form = 503.

unit form = five hundred three.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

503.

5 x hundreds = 5 x 100.

5 x 100 = 500.

3 x ones = 3 x 1.

3 x 1 = 3.

500 + 3 = 503.

j. 55

Answer: