Worksheet on Word Problems on Measurement has questions on measuring length in both customary and metric units. These Math Worksheets featuring Measurement will let students explore the concepts of length, mass, volume, etc. Students can use the details from the 5th Grade Math Worksheet on Word Problems Measurement to solve and learn measuring capacities, mass, volume concept-related problems. The Fun and Interactive Measurement Word Problems Worksheet makes it easy for you to grasp the concept.

Also, check:

## Measurement Word Problems with Solutions

**Example 1.
**A parking lot has 28 parking spots side by side. Each parking spot is 10 feet wide. What is the width of the parking lot?

**Solution:**

Given, No. of parking spots side by side in parking lot=28

Each parking spot=10 feet

Width of the parking lot=28 × 10=280 feet

280 feet=98.33 yards

Therefore, the width of the parking lot is 98.33 yards.

**Example 2.
**Each roll of the string is 80 yards. In a box, Sunil packed 200 rolls of strings. Find the total length of the string in yards?

**Solution:**

Given,

Each roll of the string = 80 yards

No. of string rolls in the box=200

The total length of the string rolls=200 × 80=16000 yards.

Therefore, the total length of the string is 16000 yards.

**Example 3.
**Sita is going to tailoring classes. Sita’s teacher told her to bring 2 pieces of cloth. They must be 1.5 m long for stitching. Sita found an old cloth at home that is 200 cm long. Find how much extra cloth is needed for Sita?

**Solution:**

Given,No. of pieces of cloth=2

Length of the pieces=1.5 m

Sita’s teacher told her to bring cloth=2 × 1.5 m= 3 m=300 cm (since 1m=100 cm)

Sita found an old cloth at home=200 cm

extra cloth is needed for Sita=300-200=100 cm

Hence, Sita needs 100 cm extra cloth.

**Example 4.
**The fan is 8 feet 6 inches from the floor. Lakshmi can reach up to 6 feet 4 inches when she raises the arm. If she stands on a stool that is 8 inches tall, Can she reach the fan?

**Solution:**

Given,

The distance from fan to the floor= 8 feet 6 inches

She can reach up to the fan=6 feet 4 inches

Lakshmi stands on a stool=8 inches

Lakshmi can reach the fan=6 feet 4 inches+8 inches

=6 feet 12 inches

=7 feet

Therefore, Lakshmi can not reach the fan.

**Example 5.
**Vijaya wants to make a tower of erasers of a height of 30 cm. If the thickness of each eraser is 2 mm. How many erasers are needed to make the desired height?

**Solution:**

Given,

The total length of the tower=30 cm

The thickness of each eraser=2 mm

First, convert the length of the tower to mm.

We know that 1 cm=10 mm

30 cm=30 ×10mm=300 mm

No. of erasers needed=Length of the tower/thickness of each book

=300/2=150 erasers.

Hence, the total no. of erasers needed is 150 erasers.

**Example 6.
**Ajay has to take three spoons of syrup each day for his health problem. If the capacity of the spoon is 15 ml, what quantity of syrup is taken by him in 10 days?

**Solution:**

Given,

The capacity of the spoon is=15 ml

Quantity of syrup taken by him in ten days=15 ml × 10 days=150 ml

Hence, the quantity of syrup taken by him in ten days is 150 ml.

**Example 7.
**How many 20 cm pieces can be cut out of a 10 m long cloth?

**Solution:**

Given,

cloth length=10 m=1000 cm

Length of pieces =20 cm

No. of pieces can be cut=1000/20=50

Therefore, the total no. of pieces is 50.

**Example 8.
**A worker transferred 20 bags of rice weighing 40 kg into the truck. The other grocery’s weight is 150 kg. The weight of the empty truck is 1590 kg. What will be the weight of the truck with the bags and the groceries?

**Solution:**

No. of kg of rice=20 × 40=800 kg

The groceries weight=150 kg

weight of the empty truck=1590 kg

Weight of the truck with bags and the groceries=800 kg+150 kg+1590 kg

=2,540 kg

Hence, the weight of the truck with the bags and the groceries is 2,540 kg.

**Example 9.
**From a cloth of 30 cm, two pieces of length 5 cm,8 cm are cut off. What is the length of the remaining cloth?

**Solution:**

Given, Length of the cloth=30 cm

Length of two pieces=5 cm, 8 cm

Length of the remaining cloth=30 cm-(5 cm+8 cm)

=30 cm-13 cm

=17 cm

Therefore, the length of the remaining cloth is 17 cm.

**Example 10.
**8 inches of ribbon is used for wrapping up each present. How many presents can be wrapped with 7 yards of ribbons?

**Solution:**

Given, Length of the ribbon used for wrapping the present=8 inches

No. of presents can be wrapped with the length of ribbons=7 yards

7 yards=252 inches

252 ÷ 7=36

Hence, 36 presents can be wrapped with 7 yards of ribbons.

**Example 11.
**The diameter of the coin is 20 mm. Suresh lined up 50 coins from the left end of the paper to the right end of the paper. what is the width of the paper in cm?

**Solution:**

Given, The diameter of the coin =20 mm

No. of coins lined up from left end to right end=50 coins

Width of the paper=no. of coins × diameter of the coin

=50 × 20 mm

=1000 mm=100 cm

Therefore, the width of the paper is 100 cm.