Unitary Method is the process of finding the value of a single unit from multiple units and vice versa. We use this technique to solve various math calculations. Unitary Method Worksheet helps you solve questions on ratio, proportion, direct, indirect variations, geometry, etc. Worksheet on Unitary Method has problems for finding the missing value, cost of many units or cost of one, etc. Use the 5th Grade Math Unitary Method Questions over here to get a good grip on the concept as well as to have a strong foundation of basics.

Also, See:

## Unitary Method Questions with Solutions

**Example 1.
**The cost of 10 mangoes is Rs 200. Find the cost of 6 mangoes?

**Solution:**

## The cost of 10 mangoes is = Rs 200

The cost of 1 mangoe=200/10= Rs 20

The cost of 6 mangoes=6 × 20=Rs 120.

Hence, the cost of 6 mangoes is Rs 120.

**Example 2.
**Rajesh walks 1 km in 40 minutes. How much time is required for Rajesh to walk 5 km?

**Solution:**

Given,

The time is taken by Rajesh to walk 1 km= 40 min

The time is taken by Rajesh to walk 5 km= 5 × 40 min =200 min

=3 hours 33 minutes

Therefore, the time taken by Rajesh to walk 5 km in 3 hours 33 minutes.

**Example 3.
**The annual salary of Shekar is Rs 3,50,000. Find the salary of Shekar for 4 months?

**Solution:**

Given,

The annual salary of Shekar is =Rs 3,50,000

Since there are 12 months, divide by 12 to get 1 month’s salary.

Salary of Shekar for the month=Rs 3,50,000/12=29,166.66

salary of Shekar for 4 months=4 × 29,166.66

=Rs 116,664.64

Hence, The salary of Shekar for 4 months is Rs 116,664.64.

**Example 4.
**7 men can complete the work in 30 days working 6 hours per day. If 4 men can complete the same work in 30 days, how many hours does each man has to work per day?

**Solution:**

Given,

7 men can complete the work in 30 days working 6 hours per day.

No. of hours required for one man to complete the same work is

no. of men. no. of days. no. of hours per day

=7.30.6

=12600 hours

If there are 4 men, the no. of hours required to complete the same work is

1260 ÷ 4=315 hours

Given the no. of days work has to be completed is 30

The no. of hours each man has to work per day is 315 ÷ 30=10.5 hours

Hence, 4 men have to work 10.5 hours per day.

**Example 5.
**In a toy factory, they make 3000 toys in the month of September. If they make the same quantity of toys every day, then how many toys can they make in a leap year?

**Solution:**

Given,

Toys made by the factory in the month of september=3000

In any year the month of September has 30 days.

No. of toys made per day=3000 ÷ 30=100 toys

In a leap year, the no. of days will be 366.

No. of toys made=366 × 100=36600 toys

Therefore, No. of toys made in the leap year is 36600.

**Example 6.
**A worker is paid 1550 Rs for 6 days of work. If he works for 20 days how much he will earn?

**Solution:**

Given,

The worker will earn money for 6 days of work=Rs 1550

The worker will get money for doing work 1 day=Rs 1550 ÷ 6=258.33

The money he will get for doing work 20 days=258.33 × 20=5166.66

Hence, the worker will get 5166.66 for working 20 days.

**Example 7.
**A car traveling at a speed of 120 km/hr covers 360 km. How much time will it take to cover 200 km?

**Solution:**

Given,**
**The car travels at a speed=120 km/hr

distance=360 km

we know that speed=distance/time

120=360/t

t=360/120=18/6=3 hours

360 km=3 hours

1 km=3/360 hour

200 km=3/360 × 200=1.666 hours

Hence, 1.66 hours are required to cover the distance of 200 km.

**Example 8.
**Anu finishes his work in 20 days whereas Bhaskar completes the same work in 30 days. Find how many days are required to complete the same work?

**Solution:**

Given,

Anu finishes his work in 20 days

Bhaskar finishes his work in 30 days

Anu’s one day work=1/20

Bhaskar’s one day work=1/30

Total work done by Anu and Bhaskar in one day=1/20+1/30

LCM of 20,30 is 60

=3+2/60=5/60=1/12

Therefore, Anu and Bhaskar complete the work in 12 days.

**Example 9.
**If 5 buses can carry 850 people. Find how many buses are required for 1600 people?

**Solution:**

Given,

5 buses carry people=850

1 bus carry=850 ÷ 5=170

Buses required to carry 1600 people=1600 ÷ 170=9.41=9 buses

Therefore, 9 buses are required to carry 1600 people.

**Example 10.
**Ram goes to the shop to buy some notebooks. The price of 3 notebooks is Rs 120. Ram, has Rs 300 find how many notebooks Ram can buy? Also, find the price of 8 notebooks?

**Solution:**

Given,

Price of 3 notebooks=Rs 120

By the unitary method,

Price of one-note book=120 ÷ 3= Rs 60

Also given, Ram has the money=Rs 300

No. of books Ram can buy=300 ÷ 60=5 notebooks

Hence, Ram can buy 5 books.

Price of 8 note books=8 × 60= Rs 480

Therefore, the price of 8 notebooks is Rs 480.

**Example 11.
**Sita went to the shop to buy sugar. The price of 5 kg sugar is Rs 200. How many Kg of sugar can she buy for Rs 560?

**Solution:**

Given,

The price of 5 kg sugar=Rs 200

By the unitary method, 1 kg sugar=Rs 200 ÷5=Rs 40

Also given, Sita has the money of Rs 200.

No. of kg of sugar Sita can buy= 560 ÷ 40=14 kg

Therefore, Sita can buy 14 kg of sugar with the money of Rs 560.

**Example 12.
**The money required for buying 4 biscuit packets is Rs 120. Find the money required for buying 16 biscuit packets?

**Solution:**

Given,

Money required for buying 4 biscuit packets is = Rs 120

Money required for buying 1 biscuit packet is=120 ÷ 4=Rs 30

money required for buying 16 biscuits packets=16 × 30=Rs 480

Therefore, the money required for buying 16 biscuit packets is Rs 480.