Download Free Printable Worksheets on Profit and Loss and practice the different models of questions asked on the topic of profit and loss. Answer the Profit and Loss Percentage Questions available and test your understanding of the concept. Word Problems on Profit and Loss provided here have questions on finding gain, loss percent, profit, profit percent, etc. Ace your preparation using the exclusive profit and loss worksheets and understand the concept in a better way and score better grades in exams.

Do Refer:

## Worksheets Based on Profit and Loss

**Example 1.**

If the cost price of biscuit packet is Rs 35 and selling price is Rs 50. Find the profit?

**Solution:**

The cost price of biscuit packet=Rs 35

The selling price of biscuit packet= Rs 50

As selling price is greater than cost price, profit is gained.

Profit=selling price-cost price

=50-35

=15

Therefore, the profit is Rs 15.

**Example 2.
**Anil bought an old grinder for Rs 3780. He spent Rs 258 for repairs. Then he sold it for Rs 4680. Find the profit he gained?

**Solution:**

Anil bought an old grinder=Rs 3780

Money spent for repairs=Rs 258

Total money spent by anil for grinder=3780+258=4038

Anil sold the old grinder=Rs 4680

Since the selling price is greater than the cost price, there is profit.

Profit=selling price-cost price

=4680-4038

=642

Hence, Anil gained a profit of Rs 642.

**Example 3.
**Find the selling price if the cost price is Rs 3545 and the loss percent is 20?

**Solution:**

Cost price=Rs 3545

Loss percent=20

Selling price=\(\frac {100-loss }{ 100 } \) Ã— c.p

=\(\frac {100-20 }{ 100 } \) Ã— 3545

=\(\frac {80}{ 100 } \) Ã— 3545

=\(\frac {4 }{ 5} \)Ã— 3545

=709 Ã— 4

=2836

Hence, the selling price is Rs 2836.

**Example 4.
**Jaya sold her diwan for 5000 at a profit of 1000. Find the cost price of diwan and profit percentage?

**Solution:**

The selling price of diwan=5000

profit=1000

cost price=selling price-profit

=5000-1000

=4000

Therefore, the cost price of diwan is 4000.

profit percentage=profit/cost price Ã— 100

=1200/4000 Ã— 100

=30

Hence, the profit percentage is 30%.

**Example 5.
**If the cost of 6 sarees is equal to the selling price of 3 sarees. Find the profit percent?

**Solution:**

Let the cost price of sarees be x.

Then CP of 6 sarees = 6x

CP of 3 sarees = 3x

Given: SP of 3 sarees = 6x

Using the profit formulas,

profit= SP- CP

profit = 6x – 3x = 3x

Profit % = (profit /CP) Ã— 100

= (3x/3x)Ã— 100 = 100%

Hence, the profit is 100 %.

**Example 6.
**On selling a toy car for Rs 560, Ram lost 5 percent. Find out how much did he purchase it for?

**Solution:**

Loss percent=5%

s.p=Rs 560

Let us take the cost price as 100.

If the loss percent is 5% then the loss is Rs 5.

S.p when the cost price is 100=c.p-loss=100-5=95.

c.p when s.p is Rs 95=Rs 100

c.p when s.p is Rs 560 is 100/95 Ã— 560=589.473.

Hence, the cost price is 589.473.

**Example 7.
**Jaya Ram bought bananas for Rs 60 a dozen. He sold them for Rs7 each. What is the profit percent gained by Jaya Ram?

**Solution:**

Jaya Ram bought bananas a dozen=Rs 60

He sold each banana for rs=7

The selling price of bananas a dozen=Rs 84

Profit gained by Jaya ram=84-60=24

Profit percent gained by Jaya Ram=24/60 Ã— 100

=2/5 Ã— 100

=40%

Hence, Jaya Ram gained 40 % profit.

**Example 8.
**Suresh bought a TV for Rs 5752. He spent money Rs 325 on repairs. Find how much money he should sell to gain a profit of Rs 1000?

**Solution:**

Suresh bought a tv=Rs 5752

Money spent on tv for repairs=Rs 325

Total money spent on TV=5752+325=6077

The cost price of the TV will become 6077.

To gain a profit of Rs 1000 he should sell= cost price+profit

=6077+1000=7077

Hence, Suresh should sell the tv at Rs 7077 to gain a profit of Rs 1000.

**Example 9.
**Naresh bought toys for Rs 2000. If one-fifth of toys are sold at a profit of 5% and the remaining four-fifth of the toys at a profit of 10%. Find the net profit?

**Solution:**

The cost price of one-fifth of toys =1/5 Ã— 2000

=400

The selling price of one-fifth of toys at 5% profit is

=(100+5)% Ã— 400

=105% Ã— 400

=420

The cost price of the remaining four-fifth of toys is

=4/5 Ã— 2000

=1600

The selling price of the remaining four-fifth of toys at 10% profit is

=(100+10)% Ã— 1600

=110% Ã— 1600

=1760

The selling price of total toys=420+1760

=2180

Net profit=selling price of the total toys-cost price of total toys

=2180-2000

=180

Hence, the profit is Rs180.

**Example 10.
**A trader bought a dress for rs 2000. If he marks the dress 20% above the cost price and gives a discount of 10%. Find the profit percentage?

**Solution:**

The cost price of the dress=2000

A trader marks 20% above cost price=(100+20)% Ã—2000

=120% Ã— 2000

=120 Ã— 20

=2,400

selling price=(100-10)% Ã— m.p

=90%Ã—2,400

=2160

Profit=s.p-c.p

=2160-2000

=160

Hence, the profit is Rs 160.