In this Worksheet on Operations on Whole Numbers, students can learn four basic operations i.e Addition, Subtraction, Multiplication, and Division with Whole Numbers. We use the above operations in our daily life. We have already learned about these operations and also solved different models of problems. Word Problems on Operations of Whole Numbers is the best way to encourage students to read and analyze the situation given in the question rather than simply solving them by numerics. This Operations on Whole Numbers Worksheets also helps the students to notice and use correct operations.

Do Read :

- Word Problems on Addition and Subtraction of Whole Numbers
- Word Problems on Multiplication and Division of Whole Numbers

### Word Problems on Mixed Operations

1. There are 345 women and 456 men working in a factory. The daily earning of each worker is Rs.85. What is the total wage of all the workers in the factory per day?

## Solution:

Given

Number of women = 345

Number of men = 456

Total number of workers = Number of men + Number of women

= 456 + 345

=801

Daily earning of each worker = Rs.85

Total wage of all workers is = Daily earning of each worker * Total number of workers

= 85 * 801

= 68085

Therefore, the Total wage of all workers in the factory per day = Rs. 68085

2. Annie bought 5675 red ribbons, 4327 blue ribbons, and 7865 green ribbons for the decoration of a hall.

a) What is the total number of ribbons she bought?

b)How many fewer red ribbons than green ribbons were bought?

c)If the cost of each ribbon is rs.6. What is the total amount annie paid for all the ribbons?

## Solution:

Given

Number of red ribbons = 5675

Number of blue ribbons = 4327

Number of green ribbons = 7865

Cost of each ribbon = Rs.6

a) Total number of ribbons = Number of red ribbons + Number of blue ribbons + Number of green ribbons

= 5675 + 4327 + 7865

= 17867

b)Number of red ribbons less than the green ribbons = Number of green ribbons – Number of red ribbons

= 7865 – 5675

=2190

c) Total cost of ribbons = Cost of each ribbon * Total number of ribbons

= 6 * 17867

=107202

Hence, Total number of ribbons annie bought = 17867

Number of red ribbons less than the green ribbons = 2190

Total amount paid by annie for ribbons =107202

3. Students in high school are split into 5 equal classes of 30 students. The School decides to increase the number of classes to 6. How many students will there be in each of the new classes if the students are divided equally between them?

## Solution:

Given

Number of classes already there = 5

Number of students = 30 * 5 = 150

Number of classes increased = 6

Number of students in each new class = Number of students ÷ Number of classes increased

= 150 ÷ 6

= 25

Hence, Number of students in each class = 25

4.Weight of 320 wheat bags is 32,000 kgs.

a)What is the weight of 1 wheat bag?

b)What is the weight of 151 wheat bags?

## Solution:

Given

Number of wheat bags = 320

Weight of 320 wheat bags = 32000

a) weight of 1 wheat bag = weight of 320 wheat bags ÷ Number of wheat bags

= 32000 ÷ 320

= 100

b) Weight of 151 bags = weight of 1 wheat bag * 151

=100 * 151

= 15100

Hence, Weight of 1 wheat bag = 100 kg

Weight of 151 wheat bags = 15100 kgs

5. The total production of sugar in India in the previous three years is 5568796 kgs.If the production in first two years is 345623anf 2378543 kg respectively. Find the quantity of sugar produced in the third year.

## Solution:

Given

Sugar produced in three years = 5568796 kg

Sugar produced in the first year = 345623 kg

Sugar produced in the second year = 2378543 kg

Total sugar produced in first 2 years = Sugar produced in first year + Sugar produced in the second year

= 345623 + 2378543

= 2724166

Sugar produced in the third year = Sugar produced in three years – Sugar produced in two years

= 5568796 – 2724166

= 2844630

Hence, the quantity of sugar produced in the third year = 2844630 kg

6. A factory produces 1284435 bulbs in a year( 365 days). How many bulbs will it produce in the month of May?

## Solution:

Given

Number of bulbs produced in 365 days = 1284435

Number of bulbs produced in 1 day = Number of bulbs produced in 365 days ÷ Number of days

= 1284435 ÷ 365

= 3519

Number of bulbs in may = Number of bulbs produced in 1 day * Number of days in may

= 3519 * 31

= 109089

Hence, Number of bulbs the factory will produce in the month of may = 109089

7. Arun sold 287 mobile phones for Rs. 7659 each. From this money, he bought 369 watches. Find the cost of each watch.

## Solution:

Given

Number of mobile phones = 287

Cost of 1 mobile phones = Rs. 7659

Cost of 287 mobile phones = Cost of 1 mobile phones * Number of mobile phones

= 7659 * 287

= Rs.2198133

Cost of each watch = 2198133 ÷ 369

=5957

Hence, Cost of each watch = Rs. 5957.

8. A farmer produced 367458 red apples and 265984 green apples. He mixed these apples and packed them in 462 boxes. How many apples did he pack in a box if 40 apples remain unpacked?

## Solution:

Given

Number of red apples produced = 367458

Number of green apples produced= 265984

Total number of apples produced = Number of red apples produced + Number of green apples produced

= 367458 + 265984

= 633442

Number of apples unpacked = 40

Number of apples packed = Total number of apples produced – Number of apples unpacked

= 633442 – 40

= 633402

Number of boxes for packing = 462

Apples packed in one box = Number of apples packed ÷ Number of boxes for packing

= 633402 ÷ 462

=1371

Therefore, Apples in each box = 1371.

9. There are 42306 trees in a forest. Of these, 23749 are teak trees 16675 are subabhul trees in the forest. How many remaining trees are there in the forest?

## Solution:

Given

Number of total trees in the forest = 42306

Number of teak trees = 23749

Number of subabhul trees = 16675

Number of teak and subabhul trees = Number of teak trees + Number of subabhul trees

= 23749 + 16675

=40154

Number of remaining trees = Total number of trees – Number of teak and subabhul trees

= 42306 – 40154

= 2152

Hence, Number of trees remaining = 2152.

10. A woman has Rs.650 in her purse. She gave rs.350 to 7 children. How much money does she have left? How much money did the child get?

## Solution:

Given,

Amount she has in the purse = Rs. 650

Amount she gave to children = Rs. 350

Number of children = 7

each child will get = amount she gave to children ÷ Number of children

= 350 ÷ 7

= 50.

Amount of money she left with = total money in her purse – Money she gave it to children

= 650 – 350

= 300

Hence, the Amount of money she left with is Rs.300

The amount of money each child got is RS.50