We have already learned how to do some word problems using addition and subtraction. Now it is time to learn how to use multiplication and division in word problems. We need to do multiplication and division in our daily life. In this Multiplication and Division of Large Numbers Worksheet, we have covered different word problems on division and multiplication of large numbers.

Remember, Multiplication is a way of adding together groups of numbers, like a shortcut. Division tells you how many groups of a number there are. Let us solve some word problem examples.

Read More: Worksheet on Addition and Subtraction of Large Numbers

### Multiplying and Dividing Large Numbers Worksheet

1. During the field trip to the zoo, the class was divided into 8 groups of 4. How many students are there in the class?

## Solution:

Given

Number of groups = 4

Number of students in each group = 8

Total number of students in the class = Number of groups * Number of students in each group

= 4 * 8

= 32

Hence, the total number of students in the class = 32

2. Saritha has a bag that consists of 36 apples. She wants to make pies with that apples and she needs 6 apples to make one pie. How many pies she can make?

## Solution:

Given

Number of apples = 36

Number of apples needed to make 1 pie = 6

Number of pies she can make = Number of apples Ã· Number of apples needed to make 1 pie

= 36 Ã· 6

= 6 pies

Hence, the Number of pies she can make with 36 apples = 6.

3. If the cost of 1 sarees is 200. Find the cost of 12 sarees?

## Solution:

Given

Cost of 1 sarees = 200

Number of sarees = 12

Cost of 12 sarees= Cost of 1 saree * number of sarees

= 200 * 12

= 2400

Hence, Cost of 12 sarees = 2400

4. Prize money of Rs.7700 was equally distributed among 11 members. How much money will each get?

## Solution:

Given

Total prize money = 7700

Number of players = 11

Amount of money each will get = Total prize money Ã· Number of players

= 7700 Ã· 11

= 700

Hence, Each player will get Rs 700.

5. Each page of a book has 134 words. The book consists of 800 pages. How many words are there in the book?

## Solution:

Given

Number of words in each page = 134

Number of pages in a book = 800

Number of words in the book = Number of words in each page * Number of pages in a book

= 134 * 800

= 107200

Hence, Total number of words in the book = 107200.

6. A shopkeeper purchases 329 watches for Rs. 836647. what is the cost of each watch?

## Solution:

Given

Number of watchesÂ = 329

Cost of 329 watches = Rs.836647

cost of each watch = Cost of 329 watches Ã· Number of watches

= 836647 Ã· 329

= 2543

Hence cost of each watch = 2543

7. The product of two numbers is 4368. If one of the numbers is 78. Find the other number.

## Solution:

Given

Let a and b are two numbers, a = 78

Product of two numbers = 4368

Other number, b = ?

a * b = 4368

78 * b = 4368

b = 4368 Ã· 78

= 56

Hence, the other number is 56.

8. 836 people are watching a movie in a hall. if the hall consists of 44 rows. How many persons will sit in each row?

## Solution:

Given,

Number of people = 836

Number of rows = 44

Number of persons in each row = number of people Ã· Number of rows

= 836 Ã· 44

= 19

Hence, Number of persons in each row = 19

9. Raman has Rs.1000 with him. He buys petrol of cost Rs.47 per litre. How many litres of petrol he can buy?

## Solution:

Given

Total amount = 1000

Cost of petrol per litre = 47

Litres of petrol he can buy = Total amount Ã· cost of petrol per litre

= 1000 Ã· 47

= 21

Hence, he can buy 21 litres of petrol.

10. Ravi wanted to plant 458 apple trees as 15 trees in a row. How many rows can be planted? How many trees would be left?

## Solution:

Given

Number of apple trees = 458

Number of plants in a row = 15

Number of rows = Number of apple trees Ã· Number of plants in a row

= 458 Ã· 15

=30

Number of trees in 30 rows = 15 * 30 = 450

Number of plants left = 458-450 = 8

11. In series of books, each book has 56 pages.

a) Mathew read 6 books

b) lily read 4 books

How many pages does both of them together read?

## Solution:

Given

Number of pages in each book = 56

a) Number of books read by Matthew = 6

Number of pages read by Matthew = Number of books read by Matthew * Number of pages in each book

= 6 * 56

=336

b) Number of books read by lily = 6

Number of pages read by lily = Number of books read by lily * Number of pages in each book

= 4 * 56

=224

Hence Number of pages read by Matthew = 336

Number of pages read by lily = 224

Number of pages read by both of them = 336 + 224 = 560.

12. A farmer has 120 eggs. He makes up 5 boxes of 12 eggs and the rest of the eggs he puts into boxes of 6. How many boxes of 6 does he fill?

## Solution:

Given

Total number of eggs = 120

Number of boxes = 5

Number of eggs = 12

Number of eggs packed = number of boxes * Number of eggs

= 5 * 12

= 60

Number of eggs remained = Total number of eggs – Number of eggs packed

= 120 – 60

= 60

Each box consists of = 6 eggs

Number of boxes of 6 = Number of eggs remained Ã· 6

= 60 Ã·6

= 10

Therefore, he packed 10 boxes of 6 eggs.