Are you looking for help to solve the questions on multiplication and division? If so, you have arrived at the right place where you can access free printable multiplying and dividing by 9 worksheets for free of cost. Practice questions in the Worksheet on Multiplication and Division by 9 and understand the different types of questions framed. Dividing & Multiplying by 9 Worksheet has questions related to multiplication and division fact, filling in the blanks and word problems. Download Multiply and Divide by 9 Worksheet pdf and start the preparation.

## Questions on Multiplying and Dividing by 9

**Question 1:**

Write the multiplication table of 9.

**Solution:**

The 9 times table is provided here.

9 x 0 = 0

9 x 1 = 9

9 x 2 = 18

9 x 3 = 27

9 x 4 = 36

9 x 5 = 45

9 x 6 = 54

9 x 7 = 63

9 x 8 = 72

9 x 9 = 81

9 x 10 = 90

9 x 11 = 99

9 x 12 = 108

9 x 13 = 117

9 x 14 = 126

9 x 15 = 135

9 x 16 = 144

9 x 17 = 153

9 x 18 = 162

9 x 19 = 171

9 x 20 = 180

**Question 2:**

Fill in the blanks:

(i) _ x 9 = 108

(ii) 72 ÷ _ = 8

(iii) 15 x _ = 135

(iv) 117 ÷ _ = 13

(v) 126 ÷ 9 = _

**Solution:**

(i) Given that,

_ x 9 = 108

As multiplication and division are inverse operations.

108 ÷ 9 = 12

So, 12 x 9 = 108

(ii) Given that,

72 ÷ _ = 8

72 ÷ 8 = 9

So, 72 ÷ 9 = 8

(iii) Given that,

15 x _ = 135

As multiplication and division are inverse operations.

135 ÷ 15 = 9

So, 15 x 9 = 135

(iv) Given that,

117 ÷ _ = 13

117 ÷ 13 = 9

So, 117 ÷ 9 = 13

(v) Given that,

126 ÷ 9 = _

9 x 14 = 126

So, 126 ÷ 9 = 14

**Question 3:**

Solve the following:

(i) 11 x 9

(ii) 5 x 9

(iii) 1 x 9

(iv) 16 x 9

(v) 21 x 9

**Solution:**

(i) Given that,

11 x 9

11 times 9 is 99

So, 11 x 9 = 99

(ii) Given that,

5 x 9

5 times 9 is 45

So, 5 x 9 = 45

(iii) Given that,

1 x 9

1 time 9 is 9.

So, 1 x 9 = 9

(iv) Given that,

16 x 9

16 times 9 is 144

So, 16 x 9 = 144

(v) Given that,

21 x 9

21 times 9 is 189

So, 21 x 9 = 189

**Also, Check**

**Question 4:**

Compute the below-mentioned division facts:

(i) 27 ÷ 9

(ii) 54 ÷ 9

(iii) 144 ÷ 9

(iv) 171 ÷ 9

(v) 99 ÷ 9

**Solution:**

(i) Given that,

27 ÷ 9

9 x 3 = 27

Therefore, 27 ÷ 9 = 3

(ii) Given that,

54 ÷ 9

9 x 6 = 54

Therefore, 54 ÷ 9 = 6

(iii) Given that,

144 ÷ 9

9 x 16 = 144

Therefore, 144 ÷ 9 = 16

(iv) Given that,

171 ÷ 9

9 x 19 = 171

Therefore, 171 ÷ 9 = 19

(v) Given that,

99 ÷ 9

9 x 11 = 99

Therefore, 99 ÷ 9 = 11.

**Question 5:**

State the 2 multiplication facts for each division fact:

(i) 90 ÷ 9

(ii) 36 ÷ 9

(iii) 63 ÷ 9

(iv) 153 ÷ 9

(v) 180 ÷ 9

**Solution:**

(i) Given division fact is 90 ÷ 9

90 ÷ 9 = 10

The multiplication facts are 9 x 10 = 90 and 10 x 9 = 90

(ii) Given division fact is 36 ÷ 9

36 ÷ 9 = 4

The multiplication facts are 9 x 4 = 36 and 4 x 9 = 36

(iii) Given division fact is 63 ÷ 9

63 ÷ 9 = 7

The multiplication facts are 9 x 7 = 63 and 7 x 9 = 63

(iv) Given division fact is 153 ÷ 9

153 ÷ 9 = 17

The multiplication facts are 9 x 17 = 153 and 17 x 9 = 153

(v) Given division fact is 180 ÷ 9

180 ÷ 9 = 20

The multiplication facts are 9 x 20 = 180 and 20 x 9 = 180

**Question 6:**

Write two division facts for each multiplication fact:

(i) 9 x 8

(ii) 9 x 12

(iii) 9 x 18

(iv) 9 x 23

(v) 9 x 15

**Solution:**

(i) Given multiplication fact is 9 x 8

9 x 8 = 72

The division facts are 72 ÷ 9 = 8, 72 ÷ 8 = 9

(ii) Given multiplication fact is 9 x 12

9 x 12 = 108

The division facts are 108 ÷ 9 = 12, 108 ÷ 12 = 9

(iii) Given multiplication fact is 9 x 18

9 x 18 = 162

The division facts are 162 ÷ 9 = 18, 162 ÷ 18 = 9

(iv) Given multiplication fact is 9 x 23

9 x 23 = 207

The division facts are 207 ÷9 = 23, 207 ÷ 23 = 9

(v) Given multiplication fact is 9 x 15

9 x 15 = 135

The division facts are 135 ÷ 9 = 15, 135 ÷15 = 9

**Question 7:**

A pencil box has 9 pencils. Sharon bought 4 such pencil boxes. How many pencils did Sharon have?

**Solution:**

The number of pencils in each box = 9

The number of pencil boxes = 4

The total number of pencils = 9 x 4

= 36

Therefore, Sharon has exactly 36 pencils.

**Question 8:**

Meghana counted the crayons and found that she has 126 crayons which she will place in crayon boxes. Every crayon box can have 9 crayons. How many crayon boxes does she need?

**Solution:**

The total number of crayons = 126

The number of crayons in every box = 9

The number of crayon boxes required = 126 ÷ 9

= 14

Therefore, Meghana needs 14 crayon boxes to place 126 crayons in boxes.