You may find the tricks on solving the problems related to multiplication and division by 8 on this page. Get the simple steps to solve all the division and multiplication problems in the following sections. We have covered various types of questions on multiplying and dividing by 8 on Worksheet on Multiplication and Division by 8. So, make use of this free printable Multiplying & Dividing by 8 Worksheet and prepare well for the exam. By following this worksheet, you can complete your homework and assignments quickly.

## Questions on Multiplication & Division by 8

**Question 1:**

Write the 8 times multiplication table.

**Solution:**

8 Times Table is given here.

8 x 0 = 0

8 x 1 = 8

8 x 2 = 16

8 x 3 = 24

8 x 4 = 32

8 x 5 = 40

8 x 6 = 48

8 x 7 = 56

8 x 8 = 64

8 x 9 = 72

8 x 10 = 80

8 x 11 = 88

8 x 12 = 96

8 x 13 = 104

8 x 14 = 112

8 x 15 = 120

8 x 16 = 128

8 x 17 = 136

8 x 18 = 144

8 x 19 = 152

8 x 20 = 160

**Question 2:**

Solve the following multiplication facts:

(i) 8 x 7

(ii) 8 x 21

(iii) 14 x 8

(iv) 16 x 8

(v) 23 x 8

**Solution:**

(i) Given that,

8 x 7

7 times 8 is 56

So, 8 x 7 = 56

(ii) Given that,

8 x 21

21 times 8 is 168

So, 8 x 21 = 168

(iii) Given that,

14 x 8

14 times 8 is 112

So, 14 x 8 = 112

(iv) Given that,

16 x 8

16 times 8 is 128

So, 16 x 8 = 128

(v) Given that,

23 x 8

23 times 8 is 184

So, 23 x 8 = 184

**More Related Articles**

**Question 3:**

Solve the following division facts:

(i) 144 ÷ 8

(ii) 120 ÷ 8

(iii) 64 ÷ 8

(iv) 8 ÷ 8

(v) 104 ÷ 8

**Solution:**

(i) Given that,

144 ÷ 8

8 x 18 = 144

Therefore, 144 ÷ 8 = 18

(ii) Given that,

120 ÷ 8

8 x 15 = 120

Therefore, 120 ÷ 8 = 15

(iii) Given that,

64 ÷ 8

8 x 8 = 64

Therefore, 64 ÷ 8 = 8

(iv) Given that,

8 ÷ 8

8 x 1 = 8

Therefore, 8 ÷ 8 = 1

(v) Given that,

104 ÷ 8

8 x 13 = 104

Therefore, 104 ÷ 8 = 13

**Question 4:**

Fill in the blanks

(i) 12 x _ = 96

(ii) _ x 8 = 40

(iii) 112 ÷ 8 = _

(iv) _ ÷ 8 = 19

(v) 128 ÷ _ = 16

**Solution:**

(i) Given that,

12 x _ = 96

As multiplication and division are inverse operations.

96 ÷ 12 = 8

Therefore, 12 x 8 = 96

(ii) Given that,

_ x 8 = 40

As multiplication and division are inverse operations.

40 ÷ 8 = 5

Therefore, 5 x 8 = 40

(iii) Given that,

112 ÷ 8 = _

8 x 14 = 112

Therefore, 112 ÷ 8 = 14

(iv) Given that,

_ ÷ 8 = 19

As multiplication and division are inverse operations.

19 x 8 = 152

Therefore, 152 ÷ 8 = 19

(v) Given that,

128 ÷ _ = 16

128 ÷ 16 = 8

Therefore, 128 ÷ 8 = 16

**Question 5:**

Find two multiplication facts for the below-mentioned division facts.

(i) 192 ÷ 8

(ii) 80 ÷ 8

(iii) 32 ÷ 8

(iv) 256 ÷ 8

(v) 16 ÷ 8

**Solution:**

(i) Given division fact is 192 ÷ 8

192 ÷ 8 = 24

The multiplication facts are 8 x 24 = 192 and 24 x 8 = 192

(ii) Given division fact is 80 ÷ 8

80 ÷ 8 = 10

The multiplication facts are 10 x 8 = 80 and 8 x 10 = 80

(iii) Given division fact is 32 ÷ 8

32 ÷ 8 = 4

The multiplication facts are 8 x 4 = 32 and 4 x 8 = 32

(iv) Given division fact is 256 ÷ 8

256 ÷ 8 = 32

The multiplication facts are 8 x 32 = 256, 32 x 8 = 256

(v) Given division fact is 16 ÷ 8

16 ÷ 8 = 2

The multiplication facts are 8 x 2 = 16 and 2 x 8 = 16

**Question 6:**

Get two division facts for the below-provided multiplication facts.

(i) 8 x 3

(ii) 8 x 10

(iii) 8 x 6

(iv) 8 x 15

(v) 8 x 17

**Solution:**

(i) Given multiplication fact is 8 x 3

8 x 3 = 24

The division facts are 24 ÷ 8 = 3, 24 ÷ 3 = 8

(ii) Given multiplication fact is 8 x 10

8 x 10 = 80

The division facts are 80 ÷ 8 = 10, 80 ÷ 10 = 8

(iii) Given multiplication fact is 8 x 6

8 x 6 = 48

The division facts are 48 ÷ 8 = 6, 48 ÷ 6 = 8

(iv) Given multiplication fact is 8 x 15

8 x 15 = 120

The division facts are 120 ÷ 8 = 15, 120 ÷ 15 = 8

(v) Given multiplication fact is 8 x 17

8 x 17 = 136

The division facts are 136 ÷ 8 = 17, 136 ÷ 17 = 8

**Question 7:**

Mr David had 25 packages of pencils. Each package has exactly 8 pencils in it. How many pencils did he have?

**Solution:**

Given that,

The number of pencils in each package = 8

Total number of packages = 25

The total number of pencils = 25 x 8

=

= 200

Therefore, the total number of pencils is 200.

**Question 8:**

Mary drinks 8 litres of water every day. She buys water can having 48 litres of drinking water. How many days she can drink water in that can?

**Solution:**

Given that,

Mary drinks 8 litres of water every day.

The number of litres in can = 48

The number of days = 48 ÷ 8 = 6

Therefore, Mary can drink water for 6 days.