If you have any doubts about solving the multiplication and division problems? then read this complete page. This Worksheet on Multiplication and Division by 7 page covers the multiplying and dividing by the number 7 questions and answers. Interested students have to download Multiplying and Dividing by Seven Worksheet pdf for free. Practice all the questions from this worksheet to be pro in this topic.

This worksheet is helpful for the students who are preparing for the exams. It includes all types of questions related to division and multiplication. You can also find the quick links to get worksheets on multiplication and division by other numbers in the following sections.

## Questions & Answers on Multiplication & Division by 7

**Question 1:**

Write the first 20 multiples of 7.

**Solution:**

The first 20 multiples of 7 are listed here:

7 x 0 = 0

7 x 1 = 7

7 x 2 = 14

7 x 3 = 21

7 x 4 = 28

7 x 5 = 35

7 x 6 = 42

7 x 7 = 49

7 x 8 = 56

7 x 9 = 63

7 x 10 = 70

7 x 11 = 77

7 x 12 = 84

7 x 13 = 91

7 x 14 = 98

7 x 15 = 105

7 x 16 = 112

7 x 17 = 119

7 x 18 = 126

7 x 19 = 133

7 x 20 = 140

**Question 2:**

Fill in the blanks

(i) _ x 7 = 77

(ii) 16 x _ = 112

(iii) 98 ÷ _ = 14

(iv) _ ÷ 7 = 7

**Solution:**

(i) Given that,

_ x 7 = 77

As multiplication and division are inverse operations.

77 ÷ 7 = _

77 ÷ 7 = 11

So, 11 x 7 = 77

(ii) Given that,

16 x _ = 112

As multiplication and division are inverse operations.

112 ÷ 16 = _

112 ÷ 16 = 7

So, 16 x 7 = 112

(iii) Given that,

98 ÷ _ = 14

14 x 7 = 98

So, 98 ÷ 7 =

(iv) Given that,

_ ÷ 7 = 7

7 x 7 = 49

So, 49 ÷ 7 = 7

**Question 3:**

Solve the following division facts

(i) 175 ÷ 7

(ii) 161 ÷ 7

(iii) 126 ÷ 7

(iv) 56 ÷ 7

**Solution:**

(i) Given that,

175 ÷ 7

25 x 7 = 175

Therefore, 175 ÷ 7 = 25

(ii) Given that,

161 ÷ 7

23 x 7 = 161

Therefore, 161 ÷ 7 = 23

(iii) Given that,

126 ÷ 7

18 x 7 = 126

Therefore, 126 ÷ 7 = 18

(iv) Given that,

56 ÷ 7

7 x 8 = 56

Therefore, 56 ÷ 7 = 8

**Do Check**

**Question 4:**

Solve the following multiplication facts

(i) 13 x 7

(ii) 6 x 7

(iii) 12 x 7

(iv) 16 x 7

**Solution:**

(i) Given that,

13 x 7

7 times 13 is 91

So, 13 x 7 = 91

(ii) Given that,

6 x 7

7 times 6 is 42

So, 6 x 7 = 42

(iii) Given that,

12 x 7

7 times 12 is 84

So, 12 x 7 = 84

(iv) Given that,

16 x 7

7 times 16 is 112

So, 16 x 7 = 112

**Question 5:**

Write two multiplication facts for each division fact:

(i) 147 ÷ 7

(ii) 98 ÷ 7

(iii) 119 ÷ 7

(iv) 182 ÷ 7

(v) 70 ÷ 7

**Solution:**

(i) Given division fact is 147 ÷ 7

147 ÷ 7 = 21

The multiplication facts are 21 x 7 = 147, 7 x 21 = 147

(ii) Given division fact is 98 ÷ 7

98 ÷ 7 = 14

The multiplication facts are 14 x 7 = 98, 7 x 14 = 98

(iii) Given division fact is 119 ÷ 7

119 ÷ 7 = 17

The multiplication facts are 7 x 17 = 119, 17 x 7 = 119

(iv) Given division fact is 182 ÷ 7

182 ÷ 7 = 26

The multiplication facts are 26 x 7 = 182, 7 x 26 = 182

(v) Given division fact is 70 ÷ 7

70 ÷ 7 = 10

The multiplication facts are 7 x 10 = 70, 10 x 7 = 70

**Question 6:**

Write two divison facts for each multiplication fact:

(i) 7 x 11

(ii) 7 x 5

(iii) 7 x 12

(iv) 7 x 20

(v) 7 x 24

**Solution:**

(i) Given multiplication fact is 7 x 11

7 x 11 = 77

The division facts are 77 ÷ 7 = 11 and 77 ÷ 11 = 7

(ii) Given multiplication fact is 7 x 5

7 x 5 = 35

The division facts are 35 ÷ 7 = 5, 35 ÷ 5 = 7

(iii) Given multiplication fact is 7 x 12

7 x 12 = 84

The division facts are 84 ÷ 7 = 12, 84 ÷ 12 = 7

(iv) Given multiplication fact is 7 x 20

7 x 20 = 140

The division facts are 140 ÷ 7 = 20, 140 ÷ 20 = 7

(v) Given multiplication fact is 7 x 24

7 x 24 = 168

The division facts are 168 ÷ 7 = 24, 168 ÷ 24 = 7

**Question 7:**

Bhasker offered each 3 sandwiches to 6 members of their friends and another 3 for him. How many sandwiches did he had?

**Solution:**

Given that,

The number of persons sharing sandwiches = 6 + 1 = 7

The number of sandwiches for each person = 3

The total number of sandwiches = 7 x 3

= 21

Therefore, Bhasker had a total of 21 sandwiches.

**Question 8:**

Tony has spent 1400 rupees and bought 20 books. What is the cost of each book?

**Solution:**

Given that,

The number of books bought = 20

The cost for 20 books = 1400

The price of each book = 1400/20

= 70

Therefore, the price of each book is 70 rupees.