Check Worksheet on Multiplication and Division by 10 along with answers on this page. Get the study material and detailed step by step explanation for each question. Follow the different types of example questions provided and learn how to solve multiplying and dividing by 10 questions by looking at the solution. Download free printable Multiply and Divide by 10 Worksheet and begin preparing for the exam. Problems at Worksheet on Multiplying and Dividing by 10 makes it easy for you to understand the concept.

## Questions on Multiply & Divide by 10

**Question 1:**

Write the 10 times multiplication table.

**Solution:**

The ten times table is along the lines:

10 x 0 = 0

10 x 1 = 10

10 x 2 = 20

10 x 3 = 30

10 x 4 = 40

10 x 5 = 50

10 x 6 = 60

10 x 7 = 70

10 x 8 = 80

10 x 9 = 90

10 x 10 = 100

10 x 11 = 110

10 x 12 = 120

10 x 13 = 130

10 x 14 = 140

10 x 15 = 150

10 x 16 = 160

10 x 17 = 170

10 x 18 = 180

10 x 19 = 190

10 x 20 = 200

We can observe that all the facts of 10 have 0at the unit’s section.

**Question 2:**

Fill in the blanks:

(i) 14 x _ = 140

(ii) 180 ÷ _ = 18

(iii) _ ÷ 10 = 3

(iv) 5 x _ = 50

(v) 12 x 10 = _

**Solution:**

(i) Given that,

14 x _ = 140

As multiplication and division are inverse operations.

140 ÷ 14 = 10

Therefore, 14 x 10 = 140

(ii) Given that,

180 ÷ _ = 18

180 ÷ 18 = 10

Therefore, 180 ÷ 10 = 18

(iii) Given that,

_ ÷ 10 = 3

As multiplication and division are inverse operations.

_ = 3 x 10 = 30

Therefore, 30 ÷ 10 = 3

(iv) Given that,

5 x _ = 50

As multiplication and division are inverse operations.

50 ÷ 5 = 10

Therefore, 5 x 10 = 50

(v) Given that,

12 x 10 = _

12 times 10 is 120

Therefore, 12 x 10 = 120

**Also, Refer**

**Question 3:**

Find the below-provided multiplication facts:

(i) 2 x 10

(ii) 8 x 10

(iii) 16 x 10

(iv) 10 x 10

(v) 9 x 10

**Solution:**

(i) Given that,

2 x 10

2 times 10 is 20

Therefore, 2 x 10 = 20

(ii) Given that,

8 x 10

8 times 10 is 80

Therefore, 8 x 10 = 80

(iii) Given that,

16 x 10

16 times 10 is 160

Therefore, 16 x 10 = 160

(iv) Given that,

10 x 10

10 times 10 is 100

Therefore, 10 x 10 = 100

(v) Given that,

9 x 10

9 times 10 is 90

Therefore, 9 x 10 = 90

**Question 4:**

Compute the following division facts:

(i) 170 ÷ 10

(ii) 60 ÷ 10

(iii) 10 ÷ 10

(iv) 210 ÷ 10

(v) 280 ÷ 10

**Solution:**

(i) Given that,

170 ÷ 10

10 x 17 = 170

Therefore, 170 ÷ 10 = 17

(ii) Given that,

60 ÷ 10

6 x 10 = 60

Therefore, 60 ÷ 10 = 6

(iii) Given that,

10 ÷ 10

10 x 1 = 10

Therefore, 10 ÷ 10 = 1

(iv) Given that,

210 ÷ 10

21 x 10 = 210

Therefore, 210 ÷ 10 = 21

(v) Given that,

280 ÷ 10

28 x 10 = 280

Therefore, 280 ÷ 10 = 28

**Question 5:**

State two multiplication facts for the mentioned division facts:

(i) 110 ÷ 10

(ii) 190 ÷ 10

(iii) 40 ÷ 10

(iv) 230 ÷ 10

(v) 20 ÷ 10

**Solution:**

(i) Given division fact is 110 ÷ 10

110 ÷ 10 = 11

The multiplication facts are 10 x 11 = 110, 11 x 10 = 110

(ii) Given division fact is 190 ÷ 10

190 ÷ 10 = 19

The multiplication facts are 10 x 19 = 190, 19 x 10 = 190

(iii) Given division fact is 40 ÷ 10

40 ÷ 10 = 4

The multiplication facts are 10 x 4 = 40, 4 x 10 = 40

(iv) Given division fact is 230 ÷ 10

230 ÷ 10 = 23

The multiplication facts are 10 x 23 = 230, 23 x 10 = 230

(v) Given division fact is 20 ÷ 10

20 ÷ 10 = 2

The multiplication facts are 10 x 2 = 20, 2 x 10 = 20

**Question 6:**

Find two division facts for the given multiplication facts:

(i) 10 x 1

(ii) 10 x 4

(iii) 10 x 7

(iv) 10 x 13

(v) 10 x 40

**Solution:**

(i) Given multiplication fact is 10 x 1

10 x 1 = 10

The division facts are 10 ÷ 10 = 1, 10 ÷ 1 = 10

(ii) Given multiplication fact is 10 x 4

10 x 4 = 40

The division facts are 40 ÷ 10 = 4, 40 ÷ 4 = 10

(iii) Given multiplication fact is 10 x 7

10 x 7 = 70

The division facts are 70 ÷ 10 = 7, 70 ÷ 7 = 10

(iv) Given multiplication fact is 10 x 13

10 x 13 = 130

The division facts are 130 ÷ 10 = 13, 130 ÷ 13 = 10

(v) Given multiplication fact is 10 x 40

10 x 40 = 400

The division facts are 400 ÷ 10 = 40, 400 ÷40 = 10

**Question 7:**

3 piles of clean white papers were stacked in the corner of Lexi’s room. She decided to place these papers in paper envelopes which can hold 10 papers each. How many paper envelopes does she need if she has 120 clean white papers?

**Solution:**

Given that,

The number of papers in each envelope = 10

The total number of papers = 120

The number of envelopes required = 120 ÷ 10

= 12

Therefore, Lexi requires 12 envelopes.

**Question 8:**

A person bought 10 kgs of wheat flour from a store. The price of the flour per kg is 25. How much he needs to pay at the store?

**Solution:**

The cost of flour = 25 per kg

The quantity of flour bought = 10 kgs

The amount need to pay at the store = 10 x 25

= 250

Therefore, he need to pay Rs 250 for 25 kgs of wheat flour.