Word Problems on Addition and Subtraction provided here covers different kinds of questions. Practice using the Addition and Subtraction Problems provided here and test where you stand in your preparation. Now we will see how to solve the word problems on addition and subtraction of whole numbers. Learn to apply the problem-solving approach used and try to solve related problems.

Also, Check:

## Addition and Subtraction of Whole Numbers Word Problems

**Example 1:**

Dany jogs 1200m and runs 1500 m. Find the total distance.

**Solution:**

Given

Dany jogs = 1200m

Dany runs = 1500m

Total distance covered by dany is = dany jogs + dany runs

= 1200 + 1500

= 2700 m

Therefore distance covered by dany is 2700 m

**Example 2:**

A book has 650 pages. Ted has read 220 pages so far. How many pages of this book are left to read by ted?

**Solution:**

Given

Number of pages in the book = 650

Number of pages read by ted = 220

Number of pages left to read by ted = Number of pages in the book – number of pages read by ted

= 650 – 220

= 430

Therefore 430 pages are left to read by ted.

**Example 3:**

A factory makes 287 blue bags and 346 green bags in a month. How many bags does the factory produce in a month?

**Solution:**

Given

Number of blue bags = 287

Number of green bags = 346

Total number of bags = Number of blue bags + number of green bags

= 287 + 346

= 633

Therefore factory produce 633 bags in the month,

**Example 4:**

Mary is the teacher of class first. She has 12 girls and 15 boys in her class.

i)How many students are there in the class?

ii)She has 30 boxes of crayons. How many more boxes of crayons are there than the number of students?

**Solution:**

Given

Number of girls = 12

Number of boys = 15

i)Total number of students = Number of girls + Number of boys

= 12 + 15

= 27

Therefore, the total number of students in her class is 27

ii)Number of boxes mary have = 30

Number of boxes she needs = number of boxes mary have – total number of students

= 30 – 27

= 3

Therefore, there are 3 more boxes of crayons than the number of students.

**Example 5:**

Jones bought a dozen pencils and erasers costing Rs.125.25 and Rs.110.06 respectively. She paid rs.500 to the shopkeeper. How much should she get back from the shopkeeper?

**Solution:**

Given

Cost of pencils = 125.25

Cost of erasers = 110.06

Total cost = cost of pencils + cost of erasers

= 125.25 + 110.06

= 235.31rs

Amount paid by jones to shopkeeper = 500.00

Total amount of pencils and erasers = 235.31

Difference = 500.00 – 235.31

= 264.69

Jones should get back rs 264.69 from the shopkeeper.

**Example 6:**

In a library, there are 700 books. Jane took 70 books and peter took 40 books. After few days, peter returned 23 books to the library. How many books are there in the library now?

**Solution:**

Total number of books = 700

Number of books jane took = 70

Number of books peter took = 40

Number of books in the library = Total number of books – ( Number of books jane took + Number of books peter took)

= 700 – (70 + 40)

= 590 books

After few days,

Number of books peter returned = 23

Number of books in library = 590 + 23

= 613 books

Therefore, the number of books in the library now = 613 books

**Example 7:**

A basketball team is getting ready for the next season. The team decided to practice for 3 hours on Mondays and Wednesdays and for 4 hours on Thursdays and Saturdays. How many hours will they be practicing every week?

**Solution:**

Given

Number of hours team practice on Mondays and Wednesdays = 3 + 3 = 6 hours

Number of hours team practice on Thursdays and Saturdays = 4 + 4 = 8 hours

Total number of hours team practice every week = 6 + 8 = 14 hours

Therefore, the Number of hours team practice every week is 14 hours.

**Example 8:**

Rosy is the manager of a restaurant. 15 waiters are supposed to be at work. But 5 of them are sick. Rosy managed to call two more waiters to come in to the work. How many waiters are working today?

**Solution:**

Given

Number of waiters = 15

Number of sick waiters = 5

Number of additional waiters = 2

Number of waiters working today = (Number of waiters – Number of sick waiters) + Number of additional waiters

= (15 – 5) + 2

= 12 waiters

Therefore, the Number of waiters working today = 12 waiters.

**Example 9:**

Ram works at xyz company and his monthly salary is 30,000. His room rent is 7000 and other expenses are upto 2500. He will get an additional amount of 4500 from the bank as interest. How much money will be left with ram at the end of the month?

**Solution:**

Given,

Ram’s monthly salary = 30,000

Ram’s bank interest = 4500

His total monthly income = Monthly salary + bank interest

= 30,000 + 4500

= 34,500

His monthly room rent = 7000

His other expenses = 2500

Ram’s Expenditure = Room rent + other expenses

= 7000 + 2500

= 9500

Ram’s monthly savings = Income – Expenditure

= 34,500 – 9500

= 25,000

Money left with ram at the end of the month = 25,000

**Example 10:**

The total sale of a shop in the month of may was Rs.8956321. If the sale for the first two weeks were Rs.2569865 and Rs.2175800, find the sale of the remaining weeks?

**Solution:**

Given

Sale of the first week = 2569865

Sale of the second week = 2175800

Sale in first two weeks = Sale in first week + Sale in the second week

= 2569865 + 2175800

= 4745665

Total sale of the shop = 8956321

Sale in first two weeks = 4745665

Sale of remaining weeks = total sale of the shop – sale in first two weeks

= 8956321 – 4745665

= 4210656

Therefore, the sale of the remaining weeks’ Rs. 4210656