See your kids excel in mathematics taking the help of the free and extensive problems available on decimal addition and subtraction. Use the interactive exercise Word Problems on Addition and Subtraction and develop personalized learning among your kids. This Worksheet on Adding and Subtracting Decimals has an extensive collection of frequently asked problems in your exams. Assess your strengths and weaknesses using the problems over here regarding decimal addition and subtraction and get a good grip on the concept.

Do Read Similar Articles:

- Worksheet on Concept of Decimal
- Simplify Decimals Involving Addition and Subtraction Decimals
- Adding Decimals
- Subtracting Decimals

## Word Problems Involving Addition and Subtraction of Decimals

**Example 1.
**There are 8.50 liters of milk in the pan. Raju added 5 g of sugar and 1.25 liters of water to the pan. Find how many liters of milk and water are there in the pan?

**Solution:**

No. of liters of milk in the pan = 8.50

No.of liters of water in the pan = 1.25

No. of liters of milk and water in the pan is

8.50 + 1.25 = 9.75

Hence, There are 9.75 liters of milk and water are there in the pan.

**Example 2.
**Raju has 14.50 acres of agricultural land. He decided to give his first son Sai 6.50 acres of land and the second son Sudheer 5.50 acres of land. Find how much land does Raju has after distributing his sons?

**Solution:**

Raju has the agricultural land = 14.50

**Raju gave the land for the first son = 6.50**

Raju gave the land for the second son = 5.50

No. of acres of land Raju distributed for his sons = 6.50 + 5.50 =12.00

No. of acres of land Raju has after distributing his sons =14.50-12.00 = 2.50

Therefore, Raju has 2.50 acres of agricultural land after distribution.

**Example 3.
**The price of the sugar last month is Rs 42.50. This month the price of sugar is increased by Rs 2.50. Find out what is the price of the sugar this month?

**Solution:**

The price of the sugar last month = 42.50

The price of the sugar this month is increased by = 2.50

The price of the sugar this month = 42.50 + 2.50 = 45.00

Hence, the price of the sugar this month is Rs 45.

**Example 4.**

Karthik wants to go to the temple which is 150.50 km. Karthik stops driving the car after driving 65.80 km, because of the traffic jam. How much distance he has to travel for going to the temple?

**Solution:
**Karthik wants to go to the temple at a distance = 150.50

Karthik traveled by car up to the distance = 65.80

The distance Karthik has to travel for going to the temple = 150.50-65.80

= 84.70

Therefore, Karthik has to travel 84.70 km for going to the temple.

**Example 5.
**Praveen wants to buy a house in Banglore. He went to choose the houses. In the first house, the rooms were 28.50 square feet longer. The second house was 2.7 square feet shorter. The third house was 5.6 square feet longer than the first house. What is the difference in feet between the second and third house rooms?

**Solution:**

The size of the rooms in the first house was = 28.50

The size of the rooms in the second house was shorter by = 2.7

The size of the rooms in the second house was = 28.50 – 2.7 = 25.8

The size of the rooms in the third house was longer than the first house by = 5.6

The size of the rooms in the third house was = 28.50 +5.6 = 34.1

The difference in feet for the second and third house was = 34.1-25.8 = 8.3

Hence, The difference in feet for the second and third houses was 8.3 square feet.

**Example 6.
**Varsha had money Rs 750.80. She bought a dress for Rs 530.20. How much money left with Varsha?

**Solution:**

Varsha had money = 750.80

She bought a dress = 530.20

Money left with Varsha = 750.80-530.20

= 220.60

Hence, Money left with Varsha = 220.60

**Example 7.
**Pavan went to a store. He bought 2.25 kg of cashews and almonds. If pavan bought 1.25 kg of almonds, how many kg of cashews?

**Solution:**

Total no. of kg of cashews and almonds = 2.25 kg

**Pavan bought almonds = 1.25 kg**

No. of kg of cashews = 2.25-1.25 = 1 kg

Hence, the total no. of kg of cashews is 1 kg.

**Example 8.
**Sindhu purchased a book for Rs 50.50, a pen for Rs 25.50. How much amount did Sindhu spend?

**Solution:**

Sindhu purchased a book = 50.50

Sindhu purchased a pen = 25.50

The amount Sindhu spend = 50.50 +25.50

= 76

Hence, the amount Sindhu spends is Rs 76.

**Example 9.
**Harish has some money. He bought a gift for his friend in the amount of Rs 500.50. Harish is left with the amount of Rs 300. Find the amount of money Harish has before spending the money?

**Solution:**

Harish bought a gift for his friend = 500.50

Harish has left with the money = 300

The amount of money Harish has before spending the money = 500.50+300 = 800.50

Therefore, Harish has 800.50 before spending the money.

**Example 10.
**In a juice shop, there are 10.25 liters of orange juice and 12.50 liters of grape juice. How many liters of juices are needed to fill an order of 30 liters of juice?

**Solution:**

No. of liters of Orange juice = 10.25

No.of liters of grape juice = 12.50

Total no. of liters of juices in the shop = 10.25+12.50 = 22.75

No. of liters of juices required to fill an order of 30 liters of juice = 30-22.75 = 7.25

Hence, no. of liters of juice required to fill an order is 7.25 liters.