All the solutions provided in McGraw Hill Math Grade 5 Answer Key PDF Chapter 3 Lesson 8 Divide Three- and Four-Digit Dividends will give you a clear idea of the concepts.
McGraw-Hill My Math Grade 5 Answer Key Chapter 3 Lesson 8 Divide Three- and Four-Digit Dividends
Math in My World
Example 1
In a 4-hour period, 852 people rode an amusement park ride. If the same number of people rode the ride each hour, how many people rode the ride in the first hour?
Let p represent the number of people.
852 ÷ 4 = p
Find 852 ÷ 4.
Estimate 900 ÷ 4 = 225
1. Divide the hundreds.
Divide. 8 ÷ 4
Multiply. 2 × 4
Subtract. 8 – 8
Compare. 0 < 4
2. Divide the tens.
Divide. 5 ÷ 4
Multiply. 1 × 4
Subtract 5 – 4
Compare. 1 < 4
3. Divide the ones.
Divide. 12 ÷ 4
Multiply. 3 × 4
Subtract. 12 – 12
Compare. 0 < 4
So, ___ people rode the ride in the first hour.
Check Multiply to check your answer.
____ × 4 = 852
Answer:
213 people.
Explanation:
Check Multiply to check your answer.
213 × 4 = 852
Example 2
Find .
1. Divide.7 ÷ 6
Multiply. 1 × 6
Subtract. 7 – 6
Compare. 1 < 6
2. Divide the hundreds.
Divide. 19 ÷ 6
Multiply. 3 × 6
Subtract. 19 – 18
Compare. 1 < 6
So, 7,946 ÷ 6 = ___
Check To check division with a remainder, first multiply the quotient and the divisor. Then add the remainder.
_____ × 6 = 7,944 → 7,944 + ____ = 7,946
Answer:
Quotient = 1,324
Remainder = 2
Explanation:
Check To check division with a remainder,
first multiply the quotient and the divisor.
Then add the remainder.
1324 × 6 = 7,944
7,944 + 2 = 7,946
Guided Practice
Question 1.
Divide.
Answer:
134
Explanation:
Divide the hundreds.
Divide. 2 ÷ 2 = 1
Multiply. 2 × 1 = 2
Subtract. 2 – 2
Compare. 0 < 1
2. Divide the tens.
Divide. 6 ÷ 2
Multiply. 3 × 2
Subtract 6 – 6
Compare. 0 < 2
3. Divide the ones.
Divide. 8 ÷ 2
Multiply. 4 × 2
Subtract. 8 – 8
Compare. 0 < 2
Check Multiply to check your answer.
134 × 2 = 268
Talk Math
Does the quotient of 945 and 8 have two or three digits? Explain.
Answer:
Quotient has 3 digits as shown below.
Explanation:
Independent Practice
Divide.
Question 2.
Answer:
119
Explanation:
Divide the hundreds.
Divide. 5 ÷ 5 = 1
Multiply. 1 × 5 = 5
Subtract. 5 – 5
Compare. 0 < 1
2. Divide the tens.
Divide. 9 ÷ 5 = 1
Multiply. 1 × 5 = 5
Subtract 9 – 4 = 5
Compare. 5 < 9
3. Divide the ones.
Divide. 5 ÷ 5 = 1
Multiply. 1 × 5 = 5
Subtract. 5 – 5 = 0
Compare. 0 < 5
Check Multiply to check your answer.
119 × 5 = 595
Question 3.
Answer:
Explanation:
Divide the hundreds.
Divide. 6 ÷ 4 = 1
Multiply. 1 × 4 = 4
Subtract. 6 – 4 = 2
Compare. 2 < 4
Divide the tens.
Divide. 22 ÷ 4 = 5
Multiply. 5 × 4 = 20
Subtract 22 – 20 = 2
Compare. 2 < 4
Divide the ones.
Divide. 5 ÷ 4 = 1
Multiply. 1 × 4 = 4
Subtract. 5 – 4 = 1
Compare. 1 < 4
Check Multiply to check your answer.
156 × 4 = 624
624 + 1 = 625
Question 4.
Answer:
Explanation:
Divided the thousands.
Divide. 5 ÷ 5 = 1
Multiply. 5 x 5 = 5
Subtract. 5 – 5 = 0
Compare. 0 < 5
Divide the hundreds.
Divide. 8 ÷ 5 = 1
Multiply. 1 × 5 = 5
Subtract. 8 – 5 = 3
Compare. 3 < 5
Divide the tens.
Divide. 13 ÷ 5 = 2
Multiply. 2 × 5 = 10
Subtract 13 – 10 = 3
Compare. 3 < 5
Divide the ones.
Divide. 25 ÷ 5 = 5
Multiply. 5 × 5 = 25
Subtract. 25 – 25 = 0
Compare. 0 < 5
Check Multiply to check your answer.
1163 × 5 = 5815
Question 5.
516 ÷ 3 = ____
Answer:
Explanation:
Divide the hundreds.
Divide. 5 ÷ 3 = 1
Multiply. 1 × 3 = 3
Subtract. 5 – 3 = 2
Compare. 2 < 3
Divide the tens.
Divide. 21 ÷ 3 = 7
Multiply. 7 × 3 = 21
Subtract 21 – 21 = 0
Compare. 0 < 3
Divide the ones.
Divide. 6 ÷ 3 = 2
Multiply. 3 × 2 = 6
Subtract. 6 – 6 = 0
Compare. 0 < 3
Check Multiply to check your answer.
172 × 3 = 516
Question 6.
6,418 ÷ 3 = ____
Answer:
Explanation:
Divide the thousands.
Divide. 6 ÷ 3 = 2
Multiply. 2 × 3 = 6
Subtract. 6 – 6 = 0
Compare. 0 < 3
Divide the hundreds.
Divide. 4 ÷ 3 = 1
Multiply. 1 × 3 = 3
Subtract. 4 – 3 = 1
Compare. 1 < 3
Divide the tens.
Divide. 11 ÷ 3 = 3
Multiply. 3 × 3 = 9
Subtract 11 – 9 = 2
Compare. 2 < 3
Divide the ones.
Divide. 28 ÷ 3 = 9
Multiply. 9 × 3 = 27
Subtract. 28 – 27 = 1
Compare. 1 < 3
Check Multiply to check your answer.
2139 × 3 = 6417
Add remainder 1 to the quotient.
6417 + 1 = 6418
Question 7.
9,345 ÷ 7 = ____
Answer:
Explanation:
Divide the thousands.
Divide. 9 ÷ 7 = 1
Multiply. 1 × 7 = 7
Subtract. 9 – 7 = 2
Compare. 2 < 7
Divide the hundreds.
Divide. 23 ÷ 7 = 3
Multiply. 3 × 7 = 21
Subtract. 23 – 21 = 2
Compare. 2 < 7
Divide the tens.
Divide. 24 ÷ 7 = 3
Multiply. 3 × 7 = 21
Subtract 24 – 21 = 3
Compare. 3 < 7
3. Divide the ones.
Divide. 35 ÷ 7 = 5
Multiply. 5 × 7 = 35
Subtract. 35 – 35 = 0
Compare. 0 < 7
Check Multiply to check your answer.
1335 × 7 = 9345
Question 8.
Answer:
Explanation:
Divide the hundreds.
Divide. 7 ÷ 5 = 1
Multiply. 1 × 5 = 5
Subtract. 7 – 5 = 2
Compare. 2 < 5
Divide the tens.
Divide. 5 ÷ 5 = 1
Multiply. 1 × 5 = 5
Subtract 5 – 5 = 0
Compare. 0 < 5
Divide the ones.
Divide. 5 ÷ 5 = 1
Multiply. 1 × 5 = 5
Subtract. 5 – 5 = 0
Compare. 0 < 5
Check Multiply to check your answer.
151 × 5 = 755
Question 9.
Answer:
Explanation:
Divide the thousands.
Divide. 8 ÷ 4 = 2
Multiply. 2 × 4 = 8
Subtract. 8 – 8 = 0
Compare. 0 < 4
Divide the hundreds.
Divide. 4 ÷ 4 = 1
Multiply. 1 × 4 = 4
Subtract. 4 – 4 = 0
Compare. 0 < 4
Divide the tens.
Divide. 6 ÷ 4 = 1
Multiply. 1 × 4 = 4
Subtract 6 – 4 = 2
Compare. 2 < 4
Divide the ones.
Divide. 8 ÷ 4 = 2
Multiply. 4 × 2 = 8
Subtract. 8 – 8 = 0
Compare. 0 < 4
Check Multiply to check your answer.
2117 × 4 = 8468
Question 10.
Answer:
Explanation:
Divide the thousands.
Divide. 2 ÷ 2 = 1
Multiply. 2 × 1 = 2
Subtract. 2 – 2
Compare. 0 < 3
Divide the hundreds.
Divide. 3 ÷ 2 = 1
Multiply. 2 × 1 = 2
Subtract. 3 – 2 = 1
Compare. 1 < 3
Divide the tens.
Divide. 4 ÷ 2 = 2
Multiply. 2 × 2 = 4
Subtract 4 – 4 = 0
Compare. 0 < 3
Divide the ones.
Divide. 9 ÷ 2 = 4
Multiply. 4 × 2 = 8
Subtract. 9 – 8 = 1
Compare. 1 < 2
Remainder = 1
Check Multiply to check your answer.
1174 × 2 = 2348
Add remainder to the quotient.
2348 + 1 = 2349
Algebra Divide to find the unknown number in each equation.
Question 11.
414 ÷ 3 = c
c = ____
Answer:
c = 138
Explanation:
Divide the hundreds.
Divide. 4 ÷ 3 = 1
Multiply. 1 × 3 = 3
Subtract. 4 – 3 = 1
Compare. 1 < 3
Divide the tens.
Divide. 11 ÷ 3 = 9
Multiply. 3 × 3 = 9
Subtract 11 – 9 = 2
Compare. 2 < 3
Divide the ones.
Divide. 24 ÷ 3 = 8
Multiply. 8 × 3 = 24
Subtract. 24 – 24 = 0
Compare. 0 < 3
Check Multiply to check your answer.
138 × 3 = 414
Question 12.
5,120 ÷ 4 = m
m = _____
Answer:
m = 1280
Explanation:
Divide the thousands.
Divide. 5 ÷ 4 = 1
Multiply. 1 × 4 = 4
Subtract. 5 – 4 = 1
Compare. 1 < 4
Divide the hundreds.
Divide. 11 ÷ 4 = 2
Multiply. 2 × 4 = 8
Subtract. 11 – 8 = 2
Compare. 2 < 4
Divide the tens.
Divide. 22 ÷ 4 = 5
Multiply. 5 × 4 = 20
Subtract 22 – 20 = 2
Compare. 2 < 4
Divide the ones.
Divide. 20 ÷ 4 = 5
Multiply. 4 × 5 = 20
Subtract. 20 – 20 = 0
Compare. 0 < 4
Check Multiply to check your answer.
1280 × 4 = 5120
Question 13.
1,535 ÷ 5 = x
x = ____
Answer:
x = 307
Explanation:
The digit in thousand place is less than the divisor.
Divide the hundreds.
Divide. 15 ÷ 5 = 3
Multiply. 3 × 5 = 15
Subtract. 15 – 15 = 0
Compare. 0 < 5
The digit in thousand place is less than the divisor.
Divide the ones.
Divide. 35 ÷ 5 = 7
Multiply. 7 × 5 = 35
Subtract. 35 – 35 = 0
Compare. 0 < 5
Check Multiply to check your answer.
307 × 5 = 1535
Problem Solving
Question 14.
Three new video game systems cost $645. If all the game systems cost the same, what is the cost of each game system?
Answer:
$215
Explanation:
Three new video game systems cost $645.
The cost of each game system,
$645 ÷ 3 = $215
Divided the hundreds.
6 ÷ 3 = 2
Divided tens.
4 ÷ 3 = 1
Interpret remainder 1.
Divided ones.
15 ÷ 3 = 5
Add all the quotients 200 + 10 + 5 = 215
Question 15.
Mathematical PRACTICE 2 Use Algebra A state park has cable cars that travel about 864 yards in 4 minutes. The cars travel the same amount of yards each minute. How many yards do the cars travel per minute? Use the bar diagram to write an equation to find the unknown. Then find the unknown.
Answer:
216 yards per minute.
Explanation:
A state park has cable cars that travel about 864 yards in 4 minutes.
Number of yards the cars travel per minute,
864 ÷ 4 =
Divided the hundreds.
800 ÷ 4 = 200
Divided tens.
60 ÷ 4 = 15
Divided ones.
4 ÷ 4 = 1
Add all the quotients 200 + 15 + 1 = 216
Question 16.
Three adult kangaroos weigh 435 pounds. If each adult weighs the same, how much would one adult kangaroo weigh?
Answer:
145 pounds.
Explanation:
Three adult kangaroos weigh 435 pounds.
One adult kangaroo weighs 435 ÷ 3 = 145
HOT Problems
Question 17.
Mathematical PRACTICE 2 Use Number Sense Place the digits 2, 4, 7, and 8 in to create a division problem with the greatest quotient.
Answer:
Greatest quotient is 92.
Explanation:
Arrange the numbers ascending order and then divided to get the greatest quotient.
742 ÷ 8 = 92
Remainder = 6
Question 18.
? Building on the Essential Question How can I divide larger dividends?
Answer:
A dividend is a part of a division fact that is equally divided by the divisor.
Explanation:
For example;
For larger dividends we divided the largest place value first,
then wee move to the ones place value as shown below,
McGraw Hill My Math Grade 5 Chapter 3 Lesson 8 My Homework Answer Key
Practice
Divide.
Question 1.
Answer:
315
Explanation:
Divide the hundreds.
Divide. 2 ÷ 2 = 1
Multiply. 2 × 1 = 2
Subtract. 2 – 2
Compare. 0 < 1
2. Divide the tens.
Divide. 6 ÷ 2
Multiply. 3 × 2
Subtract 6 – 6
Compare. 0 < 2
3. Divide the ones.
Divide. 8 ÷ 2
Multiply. 4 × 2
Subtract. 8 – 8
Compare. 0 < 2
Check Multiply to check your answer.
134 × 2 = 268
Question 2.
Answer:
Quotient = 164
Remainder = 1
Explanation:
Divide the hundreds.
Divide. 2 ÷ 2 = 1
Multiply. 2 × 1 = 2
Subtract. 2 – 2
Compare. 0 < 1
2. Divide the tens.
Divide. 6 ÷ 2
Multiply. 3 × 2
Subtract 6 – 6
Compare. 0 < 2
3. Divide the ones.
Divide. 8 ÷ 2
Multiply. 4 × 2
Subtract. 8 – 8
Compare. 0 < 2
Check Multiply to check your answer.
134 × 2 = 268
Question 3.
6,315 ÷ 5 = ____
Answer:
1263
Explanation:
Divide the hundreds.
Divide. 2 ÷ 2 = 1
Multiply. 2 × 1 = 2
Subtract. 2 – 2
Compare. 0 < 1
2. Divide the tens.
Divide. 6 ÷ 2
Multiply. 3 × 2
Subtract 6 – 6
Compare. 0 < 2
3. Divide the ones.
Divide. 8 ÷ 2
Multiply. 4 × 2
Subtract. 8 – 8
Compare. 0 < 2
Check Multiply to check your answer.
134 × 2 = 268
Problem Solving
Question 4.
Mathematical PRACTICE Use Number Sense Mr. Peters has 80 sheets of colored paper. Seven of his students need the paper for a project. How many sheets does each student get? How many sheets are left over?
Answer:
Each student get 11 sheets.
3 sheets are left over.
Explanation:
Mr. Peters has 80 sheets of colored paper.
Seven of his students need the paper for a project.
Number of sheets does each student get,
80 ÷ 7 = 11
Remainder = 3
So, 3 sheets are left over.
Check: 11 x 7 = 77
77 + 3 = 80.
Question 5.
Tina has earned a total of 9,644 frequent flyer miles by traveling between Twin Falls and Preston. She has made this trip 4 times. How many miles is one trip between these two cities?
Answer:
2411 miles.
Explanation:
Tina has earned a total of 9,644.
She has made this trip 4 times.
Number of miles is one trip between these two cities,
9644 ÷ 4 = 2411 miles.
Question 6.
A family of 4 spent $104 for tickets to a concert. All of the tickets were the same price. What was the cost of each ticket?
Answer:
$26
Explanation:
A family of 4 spent $104 for tickets to a concert.
The cost of each ticket $104 ÷ 4 = $26
Question 7.
On Monday, a concession stand manager ordered 985 popcorn bags. She splits the bags evenly among 5 concession stands. How many popcorn bags will each concession stand receive?
Answer:
197 bags.
Explanation:
On Monday, manager ordered 985 popcorn bags.
She splits the bags evenly among 5 concession stands.
Number of popcorn bags will each concession stand receive,
985 ÷ 5 = 197
Test Practice
Question 8.
A great white shark weighed 4,302 pounds. This weight was 3 times the weight of a blue marlin fish. What was the weight of the blue marlin?
A. 1,402 pounds
B. 1,424 pounds
C. 1,434 pounds
D. 1,502 pounds
Answer:
option(C)
Explanation:
A great white shark weighed 4,302 pounds.
This weight was 3 times the weight of a blue marlin fish.
The weight of the blue marlin,
4302 ÷ 3 = 1434 pounds.