All the solutions provided in **McGraw Hill Math Grade 4 Answer Key PDF Chapter 2 Lesson 3 Add and Subtract Mentally** will give you a clear idea of the concepts.

## McGraw-Hill My Math Grade 4 Answer Key Chapter 2 Lesson 3 Add and Subtract Mentally

To mentally add or subtract larger numbers, you can take and give to make one number end in a ten, hundred, or thousand.

**Math in My World**

Example 1

The table shows the number of instruments sold at an instrument store. What is the total number of guitars and trumpets that was sold?

Find 223 + ____

Make a ten.

So, there were 290 guitars and trumpets sold.

Example 2

Find 184 – 59.

Make a ten. 59 is close to 60.

184 – 59 = 125.

Example 3

Attendance at a concert was 82,000 people. The following week, there were 76,000 people. How many more people attended the concert the first week?

Find 82,000 – 76,000.

Both numbers have the same greatest place-value position.

**Helpful Hint**

You can also think

82 thousands – 76 thousands = ____ thousands.

1 First subtract the ten thousands and the thousands.

82 – 76 = 6

So, 6 thousand more people attended the first concert.

2 The difference, 6, is in the thousands place.

So, 82,000 — 76,000 = 6,000

**Talk Math**

Look at Exercise 3. Explain why you added 4 to the difference of 104 before writing the final answer.

Answer : Since we subtracted extra 4 add it back in , then

104 + 4 = 108

Explanation:

184 – 76

Make a ten. Add 4 to 76

76 + 4 = 80

184 – 80 = 104

Since we subtracted extra 4 add it back in , then

104 + 4 = 108

So, 184 – 76 = 108

**Guided Practice**

**Make a ten, hundred, or thousand to mentally add.**

Question 1.

So, 57 + 58 = ____

Answer: 57 + 58 = 115

Explanation:

To make a ten ,

Take from one addend and give to the other addend , that is make 57 as 55 by subtracting 2 and 58 as 60 by adding 2

That will be 55 + 60 = 115

Question 2.

So, 499 + 77 = ____

Answer: 499 + 77 = 576

Explanation:

To make a ten ,

Take from one addend and give to the other addend , that is make 77 as 76 by subtracting 1 and 499 as 500 by adding 1

That will be 500 + 76 = 576

**Use mental math to subtract.**

Question 3.

184 – 76

Make a ten. 76 + 4 = ____

184 – ___ = ____

104 + 4 = ____

So, 184 – 76 = ____

Answer: 184 – 76 = 108

Explanation:

184 – 76

Make a ten. Add 4 to 76

76 + 4 = 80

184 – 80 = 104

Since we subtracted extra 4 add it back in , then

104 + 4 = 108

So, 184 – 76 = 108

**Independent Practice**

Question 4.

8,825 – 6,397

Make a hundred.

6,397 + 3 = ___

____ – 6,400 = ____

2,425 + 3 = ____

So, 8,825 — 6,397 = ____

Answer: 8,825 — 6,397 = 2,428

Explanation:

Make a hundred.

6,397 + 3 = 6,400

8,825 – 6,400 = 2,425

Since we subtracted extra 3 add it back in , then

2,425 + 3 = 2,428

So, 8,825 — 6,397 = 2,428

Question 5.

684 – 169

Make a ten.

169 + 1 = ___

___ – 170 = ____

514 + 1 = ____

So, 684 – 169 = ____

Answer: 684 – 169 = 515

Explanation:

684 – 169

Make a ten.

169 + 1 = 170

684 – 170 = 514

Since we subtracted extra 1 add it back in , then

514 + 1 = 515

So, 684 – 169 =515

**Make a ten, hundred, or thousand to mentally add.**

Question 6.

738 + 56 = ___

Answer: 738 + 56 = 794

Explanation:

To make a ten ,

Take from one addend and give to the other addend , that is make 738 as 734 by subtracting 4 and 56 as 60 by adding 4

That will be 734 + 60 = 794

So, 738 + 56 = 794

Question 7.

223 + 728 = ____

Answer: 223 + 728 = 951

Explanation:

To make a ten ,

Take from one addend and give to the other addend , that is make 223 as 221 by subtracting 2 and 728 as 730 by adding 2

That will be 221 + 730 = 951

So, 223 + 728 = 951

Question 8.

6,627 + 3,315 = ___

Answer: 6,627 + 3,315 = 9,942

Explanation:

To make a ten ,

Take from one addend and give to the other addend , that is make 3,315 as 3,312 by subtracting 3 and 6,627 as 6,630 by adding 3

That will be 6,630 + 3,312 = 9,942

So, 6,627 + 3,315 = 9,942

Question 9.

5,478 + 1,312 = ____

Answer: 5,478 + 1,312 = 6,790

Explanation:

To make a ten ,

Take from one addend and give to the other addend , that is make 1,312 as 1,310 by subtracting 2 and 5,478 as 5,480 by adding 2

That will be 5,480 + 1,310 = 6,790

So, 5,478 + 1,312 = 6,790

**Use mental math to subtract.**

Question 10.

7,930 – 4,623 = ___

Answer: 7,930 – 4,623 = 3,307

Explanation:

Make a ten.

4,623 + 7 = 4,630

7,930 – 4,630 = 3,300

Since we subtracted extra 7 add it back in , then

3,300 + 7 = 3,300

So, 7,930 – 4,623 = 3,307

Question 11.

5,547 – 2,539 = ____

Answer: 5,547 – 2,539 = 3,008

Explanation:

Make a ten.

2,539 + 1 = 2,540

5,547 – 2,540 = 3,007

Since we subtracted extra 1 add it back in , then

3,007 + 1 = 3,008

So, 5,547 – 2,539 = 3,008

Question 12.

8,329 – 7,218 = ____

Answer: 8,329 – 7,218 = 1,111

Explanation:

Make a ten.

8,329 + 1 = 8,330

8,330 – 7,218 = 1,110

Since we subtracted extra 1 add it back in , then

1,110 + 1 = 1,111

So, 8,329 – 7,218 = 1,111

Question 13.

3,273 – 1,256 = ____

Answer: 3,273 – 1,256 = 2,017

Explanation:

Make a ten.

1,256 + 4 = 1,260

3,273 – 1,260 = 2,013

Since we subtracted extra 4 add it back in , then

2,013 + 4 = 2,017

So, 3,273 – 1,256 = 2,017

**Subtract. Draw a line to the difference in the second column.**

Answer:

**Problem Solving**

**Use mental addition or subtraction to solve.**

Question 18.

Attendance at a concert was 12,769. The following evening, the attendance was 13,789. How many more people attended the concert on the second night?

Answer: 1,020 more people attended the concert on the second night.

Explanation:

Given, Attendance at a concert was 12,769.

The following evening, the attendance was 13,789.

13,789 – 12,769 = ?

Make a ten.

12,769 + 1 = 12,770

13,789 – 12,770 = 1,019

Since we subtracted extra 1 add it back in , then

1,019 + 1 = 1,020

So, 13,789 – 12,769 = 1,020

Thus, 1,020 more people attended the concert on the second night.

Question 19.

**Mathematical PRACTICE 2 Reason** Yolanda is finding 23,567 – 12,458. She added 2 to 12,458 before subtracting. Then she added it in again after she subtracted. Is her method correct? Explain.

Answer: yes

Explanation:

Given, 23,567 – 12,458.

Make a ten.

12,458 + 2 = 12,460

23,567 – 12,460 = 11,107

Since we subtracted extra 2 add it back in , then

11,107 + 2 = 11,109

So, 23,567 – 12,458 = 11,109

**HOT Problems**

Question 20.

**Mathematical PRACTICE 1 Make Sense of Problems** Mentally add or subtract to get to the finish line.

Answer:

Question 21.

**? Building on the Essential Question** Why is mental addition and subtraction important when you learn more difficult concepts?

Answer: You can simplify mental math for the addition of two digit numbers by treating the digit separately. You can also treat the digit separately in subtraction if the number subtracted has both digit smaller. And we can also simply subtraction by adding the same number to both terms.

Learning different strategies will help them see different ways to solve problems and students will gravitate to the way that best meets where they’re at.

### McGraw Hill My Math Grade 4 Chapter 2 Lesson 3 My Homework Answer Key

**Make a ten, hundred, or thousand to mentally add.**

Question 1.

118 + 203 = ___

Answer: 118 + 203 = 321

Explanation:

To make a ten ,

Take from one addend and give to the other addend , that is make 203 as 201 by subtracting 2 and 118 as 120 by adding 2

That will be 201 + 120 = 321

So, 118 + 203 = 321

Question 2.

549 + 24 = ____

Answer: 549 + 24 = 597

Explanation:

To make a ten ,

Take from one addend and give to the other addend , that is make 24 as 23 by subtracting 1 and 549 as 550 by adding 1

That will be 550 + 23 = 597

So, 549 + 24 = 597

Question 3.

1,198 + 46 = ___

Answer: 1,198 + 46 = 1,244

Explanation:

To make a hundred ,

Take from one addend and give to the other addend , that is make 46 as 44 by subtracting 1 and 1,198 as 1,200 by adding 2

That will be 1,200 + 44 = 1,244

So, 1,198 + 46 = 1,244 .

Question 4.

745 + 997 = ____

Answer: 745 + 997 = 1,742

Explanation:

To make a ten ,

Take from one addend and give to the other addend , that is make 745 as 742 by subtracting 3 and 997 as 1000 by adding 3

That will be 1,000 + 742 = 1,742

So, 745 + 997 = 1,742 .

**Use mental math to subtract.**

Question 5.

982 – 56 = ___

Answer: 982 – 56 = 926

Explanation:

Make a ten.

56 + 4 = 60

982 – 60 = 922

Since we subtracted extra 4 add it back in , then

922 + 4 = 926

So, 982 – 56 = 926

Question 6.

7,499 — 4,100 = ____

Answer: 7,499 — 4,100 = 3,399

Explanation:

Make a hundred.

7,499 + 1 = 7,500

7,500 – 4,100 = 3,398

Since we subtracted extra 4 add it back in , then

3,398 + 1 = 3,399

So, 7,499 — 4,100 = 3,399

**Problem Solving**

**Use mental math to solve.**

Question 7.

The cafeteria sells 498 cartons of milk and 246 bottles of juice every day. How many total milk and juice containers are sold each day?

Answer: Totally, 744 milk and juice containers are sold each day

Explanation:

Given, 498 + 246

Make a ten

Take from one addend and give to the other addend , that is make 246 as 244 by subtracting 2 and 498 as 500 by adding 2

That will be 500 + 244 = 744

So, 498 + 246 = 744

So, 744 milk and juice containers are sold each day

Question8.

**Mathematical PRACTICE 5 Use Math Tools** Terrell had a chain of 56 paper clips. Some of the paper clips fell off. Now there are 38 paper clips in the chain. How many fell off?

Answer: 18 clips fell off from the chain

Explanation:

Given, 56 -38

Make a ten.

38 + 2 = 40

56 – 40 = 16

Since we subtracted extra 2 add it back in , then

16 + 2 = 18

So, 56 – 38 = 18

Hence, 18 clips fell off from the chain

Question 9.

Li counts 203 stars in the sky. The next night, she counts 178 stars. How many stars in all did she see on the two nights?

Answer: She saw 381 stars on the two nights

Explanation:

Given, 203 + 178

To make a ten ,

Take from one addend and give to the other addend , that is make 203 as 201 by subtracting 2 and 178 as 180 by adding 2

That will be 201 + 180 = 381

So, 203 + 178 = 381

She saw 381 stars on the two nights.

Question 10.

There were 132 children at the museum on Saturday. On Sunday, there were 61 children. How many children were there on Saturday and Sunday?

Answer: There are 193 children at the museum on Saturday and Sunday

Explanation:

Given, 132 + 61

To make a ten ,

Take from one addend and give to the other addend , that is make 61 as 60 by subtracting 1 and 132 as 133 by adding 1

That will be 133 + 60 = 193

So, 132 + 61 = 193

There are 193 children at the museum on Saturday and Sunday

**Test Practice**

Question 11.

Mikah’s dog has 39 spots. Jonelle’s dog has 85 spots. How many more spots does Jonelle’s dog have?

A. 45 spots

B. 46 spots

C. 41 spots

D. 44 spots

Answer: B

Explanation:

Given, Mikah’s dog has 39 spots.

Jonelle’s dog has 85 spots.

85 – 39

Make a ten.

39 + 1 = 40

85 – 40 = 45

Since we subtracted extra 1 add it back in , then

45 + 1 = 46

So, 85 – 39 = 46

There are 46 more spots on Jonelle’s dog .