We included **HMH Into Math Grade 7 Answer Key PDF** **Module 11 Review **to make students experts in learning maths.

## HMH Into Math Grade 7 Module 11 Review Answer Key

**Vocabulary**

**Tell whether each statement is true or false. If it is false, tell what word could replace the underlined word to make the statement true.**

Question 1.

A cross section is a two-dimensional figure formed when a three-dimensional figure is cut. ______________

Answer:

True

Explanation:

A cross-section is a plane section that is a section of a three-dimensional object that is parallel to one of its planes of symmetry or perpendicular to one of its lines of symmetry.

Question 2.

A pentagon is a polygon with six sides. _______________

Answer:

false

Explanation:

A pentagon is a polygon with five sides.

Question 3.

A triangular prism has three faces that are triangles. ______________

Answer:

false

Explanation:

A triangular prism is a polyhedron of which two faces are parallel,

while the surface normals of the other three are in the same plane.

These three faces are parallelograms. All cross-sections parallel to the base faces are the same triangle.

**Concepts and Skills**

**Draw a figure that represents the cross-section of each three-dimensional figure.**

Question 4.

A pyramid is sliced vertically from the vertex.

Answer:

Explanation:

When a pyramid is sliced vertically from the vertex, the result is triangle.

Question 5.

A prism is sliced horizontally.

Answer:

Explanation:

When a prism is sliced horizontally, the result is pentagon.

Question 6.

Darren and Riya each cut the prism shown to make a cross-section. The cross-section from Darren’s cut is a triangle. The cross-section from Riya’s cut is a rectangle. How did each of them cut the prism?

Answer:

Explanation:

The cross-section from Darren’s cut is done horizontally as shown above to get a triangle.

The cross-section from Riya’s cut is done vertically as shown above to get a rectangle.

Question 7.

**Use Tools** A gift box made from cardboard is shaped like a trapezoidal prism. It takes 84 square centimeters of cardboard to make the flaps needed to glue the box together. How many square centimeters of cardboard are needed to make the box and the flaps? State what strategy and tool you will use to answer the question, explain your choice, and then find the answer.

Answer:

1328 sq cm

Explanation:

SA = 84 sq cm

P = 10+20+10+12 = 52 cm

h = 8 cm

LSA = Ph = 52 x 8 = 416 sq cm

SA = 2B + Ph sq cm

B = (B1+B2)h/2

B = (24 + 12) x 8/2

B = 36 x 4 = 144 sq cm

SA = 2 (144) + 52 x 20

SA = 288 + 1040 = 1328 sq cm

Question 8.

The square prism and equilateral triangular prism shown have bases that have the same side measures, 4 inches. About how much greater is the surface area of the square prism than the surface area of the triangular prism?

(A) 21 in^{2}

(B) 24 in^{2}

(C) 28 in^{2}

(D) 42 in^{2}

Answer:

Option(C)

Explanation:

SA = 2B + Ph

SA = 2×16 + 16×6

SA (R) = 32 + 96 = 128 sq in

SA = 2B + Ph

SA = 2×14 + 12×6

SA (T)= 28 + 72 = 100 sq in

SA(R) – SA(T) = 128 – 100 = 28 sq in much greater is the surface area of the square prism than the surface area of the triangular prism.

Question 9.

A school garden club is making the garden bed shown. It needs to hold 24 cubic feet of soil when full. Draw a rectangle on the grid that represents a possible length and width of the bed.

Answer:

Explanation:

Possible length and width of the bed is

length = 6 ft

width = 4 ft

Area = Length x width

Area = 6 x 4 = 24 sq ft

Volume = l x b x h

V = 8 x 4 x 0.75

V = 8 x 4 x 0.75

V = 24 sq ft

Question 10.

Wes is making 20 candles in the shape of hexagonal prisms with the dimensions shown. The base of each candle is a regular hexagon with an area of 10.4 square inches. The wax Wes is using to make the candles costs $0.10 per cubic inch. To the nearest cent, how much will the wax cost for all 20 candles cost?

$ ______________

Answer:

4.156 $

Explanation:

B = 10.4 sq in

P = 6 x 2 = 12 in

h = 4 in

SA = 2B + Ph

SA = 2 x 10.4 + 12 x 4

SA = 20.8 + 48

SA = 68.8 sq in

20 x 68.8 = 1376 sq in

V = [(3√3)/2]a^{2}h

V = [3√3/2](2)^{2}(4)

V = 2.598 x 16

V = 41.56 cubic units

the candles costs $0.10 per cubic inch

cost 41.56 x 0.10 = 4.156 $

Question 11.

The surface area of a cube is 150 square meters. What is the volume of the cube?

(A) 25 m^{3}

(B) 125 m^{3}

(C) 15,625 m^{3}

(D) 625 m^{3}

Answer:

option(B)

Explanation:

SA = 6 a x a

150 = 6 a x a

150/6 = a x a

25 = a x a

a = 5

V = a x a x a

V = 5 x 5 x 5 = 125m^{3}

Question 12.

Amber is making a scratching post for her cat. The scratching post is composed of two rectangular prisms with the dimensions shown. Amber plans to cover all exposed faces, except for the bottom face, with carpet. How many square inches of carpet does she need?

_____________ in^{2}

Answer :

528 sq in

Explanation:

surface area = 3 x 3 = 9 sq in

(3 x 23.5) x 4 = 282 sq in

(14+1.25 ) x 16 = 244 sq in

15.25 x 16 = 244 sq in

244 – 9 = 235 sq in

TSA = 9 + 284 + 235 = 528 sq in