We included **HMH Into Math Grade 3 Answer Key PDF** **Module 10 Lesson 1 Use Expanded Form to Add **to make students experts in learning maths.

## HMH Into Math Grade 3 Module 10 Lesson 1 Answer Key Use Expanded Form to Add

I Can use expanded form and partial sums to add 2- and 3-digit numbers.

**Spark Your Learning**

Elena and her family are at the park. They walk along two of the paths shown on the map. How many feet do they walk?

Use mental math to solve. Show your thinking.

Answer:

In first path they walked from picnic shelter to nature center

the distance = 423 feet

In second path they walked from fish pond to play ground

the distance = 328 feet

423 is rounded to 400

328 is rounded to 300

400 + 300 = 700

they walked around 700 feet

**Turn and Talk** What is another way that you could use mental math to solve your problem? Explain.

Answer:

Estimation is the way they can find the distance

or direct addition we can find the solution

if we use mental math’s we have to round to nearest 100

**Build Understanding**

Question 1.

Elena and her family watch the Owl Show at the Nature Center in the city park. There are 37 adults and 48 children in the audience. How many people are watching the Owl Show?

Use expanded form to add 37 and 48.

Answer:

= 30 + 7

= 40 + 8

= 70 + 15

= 85

Connect to Vocabulary

Expanded form is a way to write numbers by showing the value of each digit.

Examples:

59 = 50 + 9

214 = 200 + 10 + 4

A. How did you write 37 and 48 in expanded form?

Answer:

= 30 + 7

= 40 + 8

= 70 + 15

= 85

B. How did you use place value to add?

Answer:

we added place value as hundred with the hundreds place

then tens place with the tens place

then ones with the ones place.

C. How many people are watching the Owl Show?

Answer:

85 people are watching the owl.

**Turn and Talk** On a different day, 128 adults and 259 children are at the Owl Show. How could you use expanded form to find the number of people at the Owl Show?

Answer:

On a different day, 128 adults and 259 children are at the Owl Show.

= 100 + 20 + 8

= 200 + 50 + 9

= 300 + 70 + 17

= 300 + 70 + 10 + 7

= 300 + 80 + 7

= 387

**Step It Out**

Question 2.

Use partial sums to add 2- or 3-digit numbers. Find 425 + 167.

A. Estimate:

Answer:

B. Write each addend in expanded form.

Answer:

425 = 400 + 20 + 5

167 = 100 + 60 + 7

= 500 + 80 + 12

= 500 + 90 + 2

= 592

C. Find the partial sums. Add the hundreds. Add the tens. Add the ones.

Answer:

= 500 + 80 + 12

= 500 + 90 + 2

= 592

D. Add the partial sums.

Answer:

**Turn and Talk** How can you check if your answer is reasonable?

Answer:

425 is rounded to 400

167 is rounded to 200

400 + 200 = 600

Yes my answer is reasonable.

**Check Understanding**

Question 1.

At the park, Elena collects 26 leaves and her brother collects 35 leaves. How many leaves do they collect?

Answer:

Elena and her brother collected 61

Explanation:

At the park, Elena collects 26 leaves and her brother collects 35 leaves.

let n be the total leaves

26 = 20 + 6

35 = 30 + 5

n = 50 + 11

n = 50 + 10 + 1

n = 60 + 1

n = 61

**Estimate. Then use partial sums to add.**

Question 2.

Estimate: ______________

Answer:

Explanation:

431 is rounded to 400

57 is rounded to 100

400 + 100 = 500

Question 3.

Estimate: ______________

Answer:

Explanation:

736 is rounded to 700

129 is rounded to 100

700 + 100 = 800

**On Your Own**

Question 4.

**Construct Arguments** One section of the park garden has 142 tulips and 137 daffodils. How many flowers are in this section of the garden? Explain your thinking.

Answer:

Explanation:

the park garden has 142 tulips and 137 daffodils.

Let the total flowers be n

n = 142 + 137

n = 279

there are 279 flowers are in this section of the garden

**Attend to Precision** Estimate. Then use partial sums to add.

Question 5.

Estimate: ___________

Answer:

Explanation:

545 is rounded to 500

63 is rounded to 100

500 + 100 = 600

Question 6.

Estimate: ___________

Answer:

Explanation:

612 is rounded to 600

184 is rounded to 200

600 + 200 = 800

Question 7.

Estimate: ___________

Answer:

Explanation:

296 is rounded to 300

608 is rounded to 600

600 + 300 = 900

Question 8.

Estimate: ___________

Answer:

Explanation:

471 is rounded to 500

357 is rounded to 300

500 + 300 = 800

Question 9.

**Use Structure** The Nature Center has 248 visitors on Saturday and 432 visitors on Sunday. How many visitors does the Nature Center have on these two days?

Answer:

Explanation:

Nature Center has 248 visitors on Saturday

and 432 visitors on Sunday.

let n be the unknown

n = 248 + 432

n = 680

248 + 432 = 680

**I’m in a Learning Mindset!**

Am I understanding how to use expanded form to add? Explain.

Answer:

Yes, By solving number of problems we get practice of additions with expanded forms.

it makes adding easy by adding hundreds with hundreds, tens with tens, and ones with ones seperately.