## Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 6 Answer Key

### Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 6 Pattern Sheet Answer Key

Solve

Answer:

5 x 100 = 500, 500 – 5 = 495, 5 x 99 = 495, 3 x 100 = 300, 300 – 3 = 297, 3 x 99 = 297, 2 x 100 = 200, 200 – 2 = 198, 2 x 99 = 198, 6 x 100 = 600, 600 – 6 = 594, 6 x 99 = 594, 4 x 100 = 400, 4 x 99 = 396, 7 x 100 = 700, 7 x 99 = 693, 9 x 100 = 900, 9 x 99 = 891, 8 x 100 = 800, 8 x 99 = 792, 5 x 100 = 500, 50 x 100 = 5000, 5000 – 50 = 4950, 50 x 99 = 4950, 80 x 100 = 8000, 80 x 99 = 7920, 60 x 100 = 6000, 60 x 99 = 5940, 11 x 100 = 1100, 1100 – 11 = 1089, 11 x 99 = 1089, 21 x 100 = 2100, 2100 – 21 = 2079, 21 x 99 = 2079, 31 x 100 = 3100, 31 x 99 = 3069, 71 x 100 = 7100, 71 x 99 = 7029, 42 x 100 = 4200, 42 x 99 = 4158, 53 x 99 = 5247, 64 x 99 = 6336, 75 x 99 = 7425, 97 x 99 = 9603.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

5 x 100 = 500, 500 – 5 = 495, 5 x 99 = 495, 3 x 100 = 300, 300 – 3 = 297, 3 x 99 = 297, 2 x 100 = 200, 200 – 2 = 198, 2 x 99 = 198, 6 x 100 = 600, 600 – 6 = 594, 6 x 99 = 594, 4 x 100 = 400, 4 x 99 = 396, 7 x 100 = 700, 7 x 99 = 693, 9 x 100 = 900, 9 x 99 = 891, 8 x 100 = 800, 8 x 99 = 792, 5 x 100 = 500, 50 x 100 = 5000, 5000 – 50 = 4950, 50 x 99 = 4950, 80 x 100 = 8000, 80 x 99 = 7920, 60 x 100 = 6000, 60 x 99 = 5940, 11 x 100 = 1100, 1100 – 11 = 1089, 11 x 99 = 1089, 21 x 100 = 2100, 2100 – 21 = 2079, 21 x 99 = 2079, 31 x 100 = 3100, 31 x 99 = 3069, 71 x 100 = 7100, 71 x 99 = 7029, 42 x 100 = 4200, 42 x 99 = 4158, 53 x 99 = 5247, 64 x 99 = 6336, 75 x 99 = 7425, 97 x 99 = 9603.

Question 1.

5 x 100 = 500.

Answer:

5 x 100 = 500.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

5 x 100.

500.

Question 2.

500 – 5 = 495.

Answer:

500 – 5 = 495.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

500 – 5.

495.

Question 3.

5 x 99 = 495.

Answer:

5 x 99 = 495.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

5 x 99.

495.

Question 4.

3 x 100 = 300.

Answer:

3 x 100 = 300.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

3 x 100.

300.

Question 5.

300 – 3 = 297.

Answer:

300 – 3 = 297.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

300 – 3.

297.

Question 6.

3 x 99 = 297.

Answer:

3 x 99 = 297.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

3 x 99.

297.

Question 7.

2 x 100 = 200.

Answer:

2 x 100 = 200.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

2 x 100.

200.

Question 8.

200 – 2 = 198.

Answer:

200 – 2 = 198.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

200 – 2.

198.

Question 9.

2 x 99 = 198.

Answer:

2 x 99 = 198.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

2 x 99.

198.

Question 10.

6 x 100 = 600

Answer:

6 x 100 = 600.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

6 x 100.

600.

Question 11.

600 – 6 = 594.

Answer:

600 – 6 = 594.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

600 – 6.

594.

Question 12.

6 x 99 = 594.

Answer:

6 x 99 = 594.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

6 x 99.

594.

Question 13.

4 x 100 = 400.

Answer:

4 x 100 = 400.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

4 x 100.

400.

Question 14.

4 x 99 = 396.

Answer:

4 x 99 = 396.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

4 x 99.

396.

Question 15.

7 x 100 = 700.

Answer:

7 x 100 = 700.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

7 x 100.

700.

Question 16.

7 x 99 = 693.

Answer:

5 x 100 = 500.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

5 x 100.

500.

Question 17.

9 x 100 = 900

Answer:

9 x 100 = 900.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

9 x 100.

900.

Question 18.

9 x 99 = 891.

Answer:

9 x 99 = 891.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

9 x 99.

891.

Question 19.

8 x 100 = 800

Answer:

8 x 100 = 800.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

8 x 100.

800.

Question 20.

8 x 99 = 792.

Answer:

8 x 99 = 792.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

8 x 99.

792.

Question 21.

5 x 100 = 500.

Answer:

5 x 100 = 500.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

5 x 100.

500.

Question 22.

50 x 100 = 5000

Answer:

50 x 100 = 5000.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

50 x 100.

5000.

Question 23.

5000 – 50 = 4950.

Answer:

5000 – 50 = 4950.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

5000 – 50.

4950.

Question 24.

50 x 99 = 4950.

Answer:

50 x 99 = 4950.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

50 x 99.

4950.

Question 25.

80 x 100 = 8000

Answer:

80 x 100 = 8000.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

80 x 100.

8000.

Question 26.

80 x 99 = 7920.

Answer:

80 x 99 = 7920.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

80 x 99.

7920.

Question 27.

60 x 100 = 6000

Answer:

60 x 100 = 6000.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

60 x 100.

6000.

Question 28.

60 x 99 = 5940.

Answer:

60 x 99 = 5940.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

60 x 99.

5940.

Question 29.

11 x 100 = 1100

Answer:

5 x 100 = 500.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

5 x 100.

500.

Question 30.

1100- 11 = 1089

Answer:

1100 – 11 = 1089.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

1100 – 11.

1089.

Question 31.

11 x 99 = 1089.

Answer:

11 x 99 = 1089.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

11 x 99.

1089.

Question 32.

21 x100 = 2100.

Answer:

21 x 100 = 2100.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

21 x 100.

2100.

Question 33.

2100-21 = 2079

Answer:

2100 – 21 = 2079.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

2100 – 21.

2079.

Question 34.

21 x 99 = 2079.

Answer:

21 x 99 = 2079.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

21 x 99.

2079.

Question 35.

31 x100 = 3100.

Answer:

31 x 100 = 3100.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

31 x 100.

3100.

Question 36.

31 x 99 = 3069.

Answer:

31 x 99 = 3069.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

31 x 99.

3069.

Question 37.

71 x100 = 7100.

Answer:

71 x 100 = 7100.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

71 x 100.

7100.

Question 38.

71 x 99 = 7029.

Answer:

71 x 99 = 7029.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

71 x 99.

7029.

Question 39.

42 x 100 = 4200

Answer:

42 x 100 = 4200.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

42 x 100.

4200.

Question 40.

42 x 99 = 4158.

Answer:

42 x 99 = 4158.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

42 x 99.

4158.

Question 41.

53 x 99 = 5247.

Answer:

53 x 99 = 5247.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

53 x 99.

5247.

Question 42.

64 x 99 = 6336.

Answer:

64 x 99 = 6336.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

64 x 99.

6336.

Question 43.

75 x 99 = 7425.

Answer:

75 x 99 = 7425.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

75 x 99.

7425.

Question 44.

97 x 99 = 9603.

Answer:

97 x 99 = 9603.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

97 x 99.

9603.

### Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 5 Problem Set Answer Key

Question 1.

Draw an area model. Then, solve using the standard algorithm. Use arrows to match the partial products from your area model to the partial products in the algorithm.

a. 48×35

Answer:

48 x 35 = 1680.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

48 x 35.

1680.

b. 648 x 35

Answer:

648 x 35 = 22680.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

648 x 35.

22680.

Question 2.

Solve using the standard algorithm.

a. 758 x 92

Answer:

758 x 92 = 69736.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

758 x 92.

69736.

b. 958 x 94

Answer:

958 x 94 = 90052.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

958 x 94.

90052.

c. 476 x 65

Answer:

476 x 65 = 30940.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

476 x 65.

30940.

d. 547 x 64

Answer:

547 x 64 = 35008.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

547 x 64.

35008.

Question 3.

Carpet costs $16 a square foot. A rectangular floor is 16 feet long by 14 feet wide. How much would it cost to carpet the floor?

Answer:

The cost to carpet the floor =

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Carpet costs $16 a square foot.

AÂ rectangular floor is 16 feet long by 14 feet wide.

16 x 14 = 224.

224 x 16 = $3584.

Question 4.

General admission to The American Museum of Natural History is $19.

a. If a group of 125 students visits the museum, how much will the group’s tickets cost?

Answer:

The group’s ticket cost = $2375.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

If a group of 125 students visits the museum.

125 x $ 19.

$2375.

b. If the group also purchases IMAX movie tickets for an additional $4 per student, what is the new total cost of all the tickets? Write an expression that shows how you calculated the new price.

Answer:

The new total cost of all the tickets = $9500.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

If the group also purchases IMAX movie tickets for an additional $4 per student.

2375 x 4.

9500.

### Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 6 Exit Ticket Answer Key

Draw an area model. Then, solve using the standard algorithm. Use arrows to match the partial products from your area model to the partial products in the algorithm.

a. 78 x 42

Answer:

78 x 42 = 3276.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

78 x 42.

3276.

b. 783 x 42

Answer:

783 x 42 = 32886.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

783 x 42.

32886.

### Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 6 Homework Answer Key

Question 1.

Draw an area model. Then, solve using the standard algorithm. Use arrows to match the partial products from your area model to the partial products in the algorithm.

a. 27 x 36

Answer:

27 x 36 = 972.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

27 x 36.

972.

b. 527 x 36

Answer:

527 x 36 = 18972.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

527 x 36.

18972.

Question 2.

Solve using the standard algorithm.

a. 649 x 53

Answer:

649 x 53 = 34397.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

649 x 53.

34397.

b. 496 x 53

Answer:

496 x 53 = 26288.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

496 x 53.

26288.

c. 758 x 46

Answer:

758 x 46 = 34868.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

758 x 46.

34868.

d. 529 x 48

Answer:

529 x 48 = 25392.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

529 x 48.

25392.

Question 3.

Each of the 25 students in Mr. McDonald’s class sold 16 raffle tickets. If each ticket costs $15, how much money did Mr. McDonald’s students raise?

Answer:

The money did Mr. McDonald’s students raise = $375.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Each of the 25 students in Mr. McDonald’s class sold 16 raffle tickets.

if each ticket costs $15.

25 x 15 = 375.

Question 4.

Jayson buys a car and pays by installments. Each installment is $567 per month. After 48 months, Jayson owes $1,250. What was the total price of the vehicle?

Answer:

The total price of the vehicle = 12,358.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Jayson buys a car and pays by installments.

Each installment is $567 per month.

After 48 months Jayson owes $1250.

567 x 12 = 6804.

6804 + 6804 = 13608.

13608 – 1250 = 12,358.