Engage NY Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 9 Answer Key
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 9 Problem Set Answer Key
Question 1.
Express the lengths of the shaded parts in decimal form. Write a sentence that compares the two lengths. Use the expression shorter than or longer than in your sentence.
a.
b.
c. List all four lengths from least to greatest.
Answer:
0.27 m.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{2}{10}\)m + \(\frac{7}{100}\)m = \(\frac{27}{100}\)m = 0.27m
2/10 = 0.2.
7/100 = 0.07.
0.2 + 0.07 = 0.27 m
Answer:
0.35 m.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{3}{10}\)m + \(\frac{5}{100}\)m = \(\frac{35}{100}\)m = 0.35m
3/10 = 0.3.
5/100 = 0.05.
0.3 + 0.05 = 0.35 m
Answer:
c. 0.27, 0.3, 0.35, 0.4.
0.4, 0.35, 0.3, 0.27.
Explanation:
In the above-given figures,
given that,
the 1-meter stick.
least to greatest = 0.27, 0.3, 0.35, 0.4.
greatest to least = 0.4, 0.3, 0.35, 0.4.
Question 2.
a. Examine the mass of each item as shown below on the 1-kilogram scales. Put an X over the items that are heavier than the avocado.
Answer:
a. Avocado = 0.2 kg.
Apple = 0.12 kg.
Banana = 0.6 kg.
grapes = 0.61 kg.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
the items that are heavier than Avacado is bananas and grapes.
bananas = 0.6 kg.
grapes = 0.61 kg.
b. Express the mass of each item on the place value chart.
Mass of Fruit (kilograms)
Fruit |
ones | . | tenths |
hundredths |
avocado | 2 | 0.2 | 2/10 | 2/100 |
apple | 12 | 0.12 | 12/10 | 12/100 |
bananas | 6 | 0.6 | 6/10 | 6/100 |
grapes | 61 | 0.61 | 61/10 | 61/100 |
c. Complete the statements below using the words heavier than or lighter than in your statements.
The avocado is ____geater_____ the apple.
The bunch of bananas is ___less than_____ the bunch of grapes.
Answer:
The avocado is greater than the apple.
the bunch of bananas is less than the bunch of grapes.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
The avocado is greater than the apple.
the bunch of bananas is less than the bunch of grapes.
avocado = 0.2 kg.
bananas = 0.6 kg.
grapes = 0.61 kg.
apple – 0.12 kg.
Question 3.
Record the volume of water in each graduated cylinder on the place value chart below.
Volume of Water (liters)
Cylinder | ones | . | tenths |
hundredths |
AÂ Â 0.6 liters | 6 | 0.6 | 6/10 | 6/100 |
BÂ Â 0.3 liters | 3 | 0.3 | 3/10 | 3/100 |
CÂ Â Â 0.9 liters | 9 | 0.9 | 9/10 | 9/100 |
DÂ Â 0.97 liters | 97 | 0.97 | 97/10 | 97/100 |
EÂ Â 0.19 liters | 19 | 0.19 | 19/10 | 19/100 |
FÂ Â 0.48 liters | 48 | 0.48 | 48/10 | 48/100 |
Compare the values using >, <, or =.
a. 0.9 L __>___ 0.6 L
b. 0.48 L ___<____ 0.6 L
c. 0.3 L __>___ 0.19 L
d. Write the volume of water in each graduated cylinder in order from least to greatest.
Answer:
The volume of water in cylinderÂ A = 0.6 liters.
The volume of water in cylinderÂ B = 0.3 liters.
The volume of water in cylinderÂ C = 0.9 liters.
The volume of water in cylinderÂ D = 0.97 liters.
The volume of water in cylinderÂ E = 0.19 liters.
The volume of water in cylinderÂ F = 0.48 liters.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
The volume of water in cylinderÂ A = 0.6 liters.
The volume of water in cylinderÂ B = 0.3 liters.
The volume of water in cylinderÂ C = 0.9 liters.
The volume of water in cylinderÂ D = 0.97 liters.
The volume of water in cylinderÂ E = 0.19 liters.
The volume of water in cylinderÂ F = 0.48 liters.
least to greatest in cylinders.
0.19, 0.3, 0.48, 0.6, 0.9, 0.97.
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 9 Exit Ticket Answer Key
Question 1.
a. Doug measures the lengths of three strings and shades tape diagrams to represent the length of each string as show below. Express, in decimal form, the length of each string.
Answer:
String 1 = 0.54 cm.
string 2 = 0.5 cm.
string 3 = 0.47 cm.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
the length of the string in meter.
String 1 = 0.54 cm.
string 2 = 0.5 cm.
string 3 = 0.47 cm.
b. List the lengths of the strings in order from greatest to least.
Answer:
The strings in order from greatest to least = string 1, string 2, string 3.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
the length of the string in the meter.
String 1 = 0.54 cm.
string 2 = 0.5 cm.
string 3 = 0.47 cm.
The strings in order from greatest to least = string 1, string 2, string 3.
Question 2.
Compare the values below using >, <, or =.
a. 0.8 kg ___>___ 0.6 kg
b. 0.36 kg __<___ 0.5 kg
c. 0.4 kg ___<___ 0.47 kg
Answer:
0.8 kg > 0.6 kg.
0.36 kg < 0.5 kg.
0.4 kg < 0.47 kg.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
0.8 kg > 0.6 kg.
0.36 kg < 0.5 kg.
0.4 kg < 0.47 kg.
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 9 Homework Answer Key
Question 1.
Express the lengths of the shaded parts in decimal form. Write a sentence that compares the two lengths. Use the expression shorter than or longer than in your sentence.
Answer:
a. 1. 6.8 cm.
a. 2. 7 cm.
b. 1. 5 cm.
b. 2. 4.4 cm.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
the lengths of the meter sticks.
a. 1. 6.8 cm.
a. 2. 7 cm.
b. 1. 5 cm.
b. 2. 4.4 cm.
c. List all four lengths from least to greatest.
Answer:
The four lengths from least to greatest = 4.4, 5, 6.8, 7cm.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
the lengths of the meter sticks.
a. 1. 6.8 cm.
a. 2. 7 cm.
b. 1. 5 cm.
b. 2. 4.4 cm.
The four lengths from least to greatest = 4.4, 5, 6.8, 7cm.
Question 2.
a. Examine the mass of each item as shown below on the 1-kilogram scales. Put an X over the items that are heavier than the volleyball
Answer:
a. baseball = 0.15 kg.
volleyball= 0.62 kg.
basketball = 0.43 kg.
soccer ball = 0.25 kg.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
the items that are heavier than volleyball are no items.
a. baseball = 0.15 kg.
volleyball= 0.62 kg.
basketball = 0.43 kg.
soccer ball = 0.25 kg.
b. Express the mass of each item on the place value chart.
Mass of Sport Balls (kilograms)
Sport Balls |
ones | . | tenths |
hundredths |
baseballÂ Â Â Â Â 0.15 kg | 15 | 0.15 | 15/10 | 15/100 |
volleyballÂ Â Â Â 0.62 kg | 62 | 0.62 | 62/10 | 62/100 |
basketballÂ Â Â 0.43 kg | 43 | 0.43 | 43/10 | 43/100 |
soccer ballÂ Â Â 0.25 kg | 25 | 0.25 | 25/10 | 25/100 |
Answer:
a. baseball = 0.15 kg.
volleyball= 0.62 kg.
basketball = 0.43 kg.
soccer ball = 0.25 kg.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
the items that are heavier than volleyball are no items.
a. baseball = 0.15 kg.
volleyball= 0.62 kg.
basketball = 0.43 kg.
soccer ball = 0.25 kg.
c. Complete the statements below using the words heavier than or lighter than in your statements.
The soccer ball is _________heavier than______ the baseball.
The volleyball is _____heavier than_________ the basketball.
Answer:
The soccer ball is heavier than the baseball.
The volleyball is heavier than the basketball.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
a. baseball = 0.15 kg.
volleyball= 0.62 kg.
basketball = 0.43 kg.
soccer ball = 0.25 kg.
The soccer ball is heavier than the baseball.
The volleyball is heavier than the basketball.
Question 3.
Record the volume of water in each graduated cylinder on the place value chart below.
Volume of Water (liters)
Cylinder | ones | . | tenths |
hundredths |
A 0.7 liter | 7 | 0.7 | Â 7/10 | Â 7/100 |
B 0.62 liter | 62 | 0.62 | Â 62/10 | Â 62/100 |
C 0.28 liter | 28 | 0.28 | Â 28/10 | Â 28/100 |
D 0.4 liter | 4 | 0.4 | Â 4/10 | Â 4/100 |
E 0.85 liter | 85 | 0.85 | Â Â 85/10 | Â 85/100 |
F 0.2 liter | 2 | 0.2 | Â Â 2/10 | Â 2/100 |
Compare the values using >, <, or =.
a. 0.4 L ___>__ 0.2 L
b. 0.62 L _<____ 0.7 L
c. 0.2 L ___<___ 0.28 L
d. Write the volume of water in each graduated cylinder in order from least to greatest.
Answer:
The volume of water in cylinderÂ A = 0.7 liters.
The volume of water in cylinderÂ B = 0.62 liters.
The volume of water in cylinderÂ C = 0.28 liters.
The volume of water in cylinderÂ D = 0.4 liters.
The volume of water in cylinderÂ E = 0.85 liters.
The volume of water in cylinderÂ F = 0.2 liters.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
The volume of water in cylinderÂ A = 0.7 liters.
The volume of water in cylinderÂ B = 0.62 liters.
The volume of water in cylinderÂ C = 0.28 liters.
The volume of water in cylinderÂ D = 0.4 liters.
The volume of water in cylinderÂ E = 0.85 liters.
The volume of water in cylinderÂ F = 0.2 liters.
least to greatest in cylinders.
0.2, 0.28, 0.4, 0.62, 0.7, 0.85.