Engage NY Eureka Math 2nd Grade Module 5 Lesson 17 Answer Key
Eureka Math Grade 2 Module 5 Lesson 17 Sprint Answer Key
A. Subtract Crossing the Ten
Answer:
10 – 1 = 9, 10 – 2 = 8, 20 – 2 = 18, 40 – 2 = 38, 10 – 2 = 8, 11 – 2 = 9, 21 – 2 = 19, 51 – 2 = 49, 10 – 3 = 7, 11 – 3 = 8, 21 – 3 = 18, 61 – 3 = 58, 10 – 4 = 6, 11 – 4 = 7, 21 – 4 = 17, 71 – 4 = 67, 10 – 5 = 5, 11 – 5 = 6, 21 – 5 = 16, 81 – 5 = 76, 10 – 6 = 4, 11 – 6 = 5, 21 – 6 = 15, 91 – 6 = 85, 10 – 7 = 3, 11 – 7 = 4, 31 – 7 = 24, 10 – 8 = 2, 11 – 8 = 3, 41 – 8 = 33, 10 – 9 = 1, 11 – 9 = 2, 51 – 9 = 42, 12 – 3 = 9, 82 – 3 = 79, 13 – 5 = 8, 73 – 5 = 68, 14 – 6 = 8, 84 – 6 = 78, 15 – 8 = 7, 95 – 8 = 87, 16 – 7 = 9, 46 – 7 = 39, 68 – 9 = 59.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtract crossing the ten.
10 – 1 = 9, 10 – 2 = 8, 20 – 2 = 18, 40 – 2 = 38, 10 – 2 = 8, 11 – 2 = 9, 21 – 2 = 19, 51 – 2 = 49, 10 – 3 = 7, 11 – 3 = 8, 21 – 3 = 18, 61 – 3 = 58, 10 – 4 = 6, 11 – 4 = 7, 21 – 4 = 17, 71 – 4 = 67, 10 – 5 = 5, 11 – 5 = 6, 21 – 5 = 16, 81 – 5 = 76, 10 – 6 = 4, 11 – 6 = 5, 21 – 6 = 15, 91 – 6 = 85, 10 – 7 = 3, 11 – 7 = 4, 31 – 7 = 24, 10 – 8 = 2, 11 – 8 = 3, 41 – 8 = 33, 10 – 9 = 1, 11 – 9 = 2, 51 – 9 = 42, 12 – 3 = 9, 82 – 3 = 79, 13 – 5 = 8, 73 – 5 = 68, 14 – 6 = 8, 84 – 6 = 78, 15 – 8 = 7, 95 – 8 = 87, 16 – 7 = 9, 46 – 7 = 39, 68 – 9 = 59.
Question 1.
10 â€“ 1 =
Answer:
10 – 1 = 9.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
10 – 1 = 9.
9 + 1 = 10.
Question 2.
10 â€“ 2 =
Answer:
10 – 2 = 8.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
10 – 2 = 8.
8 + 2 = 10.
Question 3.
20 â€“ 2 =
Answer:
20 – 2 = 18.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
20 – 2 = 18.
18 + 2 = 20.
Question 4.
40 â€“ 2 =
Answer:
40 – 2 = 38.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
40 – 2 = 38.
38 + 2 = 40.
Question 5.
10 â€“ 2 =
Answer:
10 – 2 = 8.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
10 – 2 = 8.
8 + 2 = 10.
Question 6.
11 â€“ 2 =
Answer:
11 – 2 = 9.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
11 – 2 = 9.
9 + 2 = 11.
Question 7.
21 â€“ 2 =
Answer:
21 – 2 = 19.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
21 – 2 = 19.
19 + 2 = 21.
Question 8.
51 â€“ 2 =
Answer:
51 – 2 = 49.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
51 – 2 = 49.
49 + 2 = 51.
Question 9.
10 â€“ 3 =
Answer:
10 – 3 = 7.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
10 – 3 = 7.
7 + 3 = 10.
Question 10.
11 â€“ 3 =
Answer:
11 – 3 = 8.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
11 – 3 = 8.
8 + 3 = 11.
Question 11.
21 â€“ 3 =
Answer:
21 – 3 = 18.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
21 – 3 = 18.
18 + 3 = 21.
Question 12.
61 â€“ 3 =
Answer:
61 – 3 = 58.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
61 – 3 = 58.
58 + 3 = 61.
Question 13.
10 â€“ 4 =
Answer:
10 – 4 = 6.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
10 – 4 = 6.
6 + 4 = 10.
Question 14.
11 â€“ 4 =
Answer:
10 – 1 = 9.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
10 – 1 = 9.
9 + 1 = 10.
Question 15.
21 â€“ 4 =
Answer:
21 – 4 = 17.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
21 – 4 = 17.
17 + 4 = 21.
Question 16.
71 â€“ 4 =
Answer:
71 – 4 = 68.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
71 – 4 = 68.
68 + 4 = 71.
Question 17.
10 â€“ 5 =
Answer:
10 – 5 = 5.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
10 – 5 = 5.
5 + 5 = 10.
Question 18.
11 â€“ 5 =
Answer:
11 – 5 = 6.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
11 – 5 = 6.
6 + 5 = 11.
Question 19.
21 â€“ 5 =
Answer:
21 – 5 = 16.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
21 – 5 = 16.
16 + 5 = 21.
Question 20.
81 â€“ 5 =
Answer:
81 – 5 = 76.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
81 – 5 = 76.
76 + 5 = 81.
Question 21.
10 â€“ 6 = 4.
Answer:
10 – 6 = 4.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
10 – 6 = 4.
4 + 6 = 10.
Question 22.
11 â€“ 6 =
Answer:
11 – 6 = 5.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
11 – 6 = 5.
5 + 6 = 11.
Question 23.
21 â€“ 6 =
Answer:
21 – 6 = 15.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
21 – 6 = 15.
15 + 6 = 21.
Question 24.
91 â€“ 6 =
Answer:
91 – 6 = 85.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
91 – 6 = 85.
85 + 6 = 91.
Question 25.
10 â€“ 7 =
Answer:
10 – 7 = 3.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
10 – 7 = 3.
3 + 7 = 10.
Question 26.
11 â€“ 7 =
Answer:
11 – 7 = 4.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
11 – 7 = 4.
4 + 7 = 11.
Question 27.
31 â€“ 7 =
Answer:
31 – 7 = 25.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
31 – 7 = 25.
25 + 7 = 31.
Question 28.
10 â€“ 8 =
Answer:
10 – 8 = 2.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
10 – 8 = 2.
2 + 8 = 10.
Question 29.
11 â€“ 8 =
Answer:
11 – 8 = 3.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
11 – 8 = 3.
3 + 8 = 11.
Question 30.
41 â€“ 8 =
Answer:
41 – 8 = 33.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
41 – 8 = 33.
33 + 8 = 41.
Question 31.
10 â€“ 9 =
Answer:
10 – 9 = 1.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
10 – 9 = 1.
9 + 1 = 10.
Question 32.
11 â€“ 9 =
Answer:
11 – 9 = 2.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
11 – 9 = 2.
2 + 9 = 11.
Question 33.
51 â€“ 9 =
Answer:
51 – 9 = 42.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
51 – 9 = 42.
42 + 9 = 51.
Question 34.
12 â€“ 3 =
Answer:
12 – 3 = 9.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
12 – 3 = 9.
9 + 3 = 12.
Question 35.
82 â€“ 3 =
Answer:
82 – 3 = 79.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
82 – 3 = 79.
79 + 3 = 82.
Question 36.
13 â€“ 5 =
Answer:
13 – 5 = 8.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
13 – 5 = 8.
8 + 5 = 13.
Question 37.
73 â€“ 5 =
Answer:
73 – 5 = 68.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
73 – 5 = 68.
68 + 5 = 73.
Question 38.
14 â€“ 6 =
Answer:
14 – 6 = 8.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
14 – 6 = 8.
8 + 6 = 14.
Question 39.
84 â€“ 6 =
Answer:
84 – 6 = 78.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
84 – 6 = 78.
78 + 6 = 84.
Question 40.
15 â€“ 8 =
Answer:
15 – 8 = 7.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
15 – 8 = 7.
7 + 8 = 15.
Question 41.
95 â€“ 8 =
Answer:
95 – 8 = 87.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
95 – 8 = 87.
87 + 8 = 95.
Question 42.
16 â€“ 7 =
Answer:
16 – 7 = 9.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
16 – 7 = 9.
9 + 7 = 16.
Question 43.
46 â€“ 7 =
Answer:
46 – 7 = 9.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
46 – 7 = 9.
9 + 7 = 46.
Question 44.
68 â€“ 9 =
Answer:
68 – 9 = 57.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction of two numbers.
68 – 9 = 57.
57 + 9 = 68.
B. Subtract Crossing the Ten
Answer:
10 – 2 = 8, 20 – 2 = 18, 30 – 2 = 28, 50 – 2 = 48, 10 – 2 = 8, 11 – 2 = 9, 21 – 2 = 19, 61 – 2 = 59, 10 – 3 = 7, 11 – 3 = 8, 21 – 3 = 18, 71 – 3 = 68, 10 – 4 = 6, 11 – 4 = 7, 21 – 4 = 17, 81 – 4 = 77, 10 – 5 = 5, 11 – 5 = 6, 21 – 5 = 16, 91 – 5 = 86, 10 – 6 = 4, 11 – 6 = 5, 21 – 6 = 15, 41 – 6 = 35, 10 – 7 = 3, 11 – 7 = 4, 51 – 7 = 44, 10 – 8 = 2, 11 – 8 = 3, 61 – 8 = 53, 10 – 9 = 1, 11 – 9 = 3, 31 – 9 = 22, 12 – 3 = 9, 92 – 3 = 89, 13 – 5 = 8, 43 – 5 = 38, 14 – 6 = 8, 64 – 6 = 58, 15 – 8 = 7, 85 – 8 = 77, 16 – 7 = 9, 76 – 7 = 69, 58 – 9 = 49.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtract crossing the ten.
10 – 2 = 8, 20 – 2 = 18, 30 – 2 = 28, 50 – 2 = 48, 10 – 2 = 8, 11 – 2 = 9, 21 – 2 = 19, 61 – 2 = 59, 10 – 3 = 7, 11 – 3 = 8, 21 – 3 = 18, 71 – 3 = 68, 10 – 4 = 6, 11 – 4 = 7, 21 – 4 = 17, 81 – 4 = 77, 10 – 5 = 5, 11 – 5 = 6, 21 – 5 = 16, 91 – 5 = 86, 10 – 6 = 4, 11 – 6 = 5, 21 – 6 = 15, 41 – 6 = 35, 10 – 7 = 3, 11 – 7 = 4, 51 – 7 = 44, 10 – 8 = 2, 11 – 8 = 3, 61 – 8 = 53, 10 – 9 = 1, 11 – 9 = 3, 31 – 9 = 22, 12 – 3 = 9, 92 – 3 = 89, 13 – 5 = 8, 43 – 5 = 38, 14 – 6 = 8, 64 – 6 = 58, 15 – 8 = 7, 85 – 8 = 77, 16 – 7 = 9, 76 – 7 = 69, 58 – 9 = 49.
Question 1.
10 â€“ 2 =
Answer:
10 – 2 = 8.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
10 – 2 = 8.
8 + 2 = 10.
Question 2.
20 â€“ 2 =
Answer:
20 – 2 = 18.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
20 – 2 = 18.
18 + 2 = 20.
Question 3.
30 â€“ 2 =
Answer:
30 – 2 = 28.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
30 – 2 = 28.
28 + 2 = 30.
Question 4.
50 â€“ 2 =
Answer:
50 – 2 = 48.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
50 – 2 = 48.
48 + 2 = 50.
Question 5.
10 â€“ 2 =
Answer:
10 – 2 = 8.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
10 – 2 = 8.
8 + 2 = 10.
Question 6.
11 â€“ 2 =
Answer:
11 – 2 = 9.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
11 – 2 = 9.
9 + 2 = 11.
Question 7.
21 â€“ 2 =
Answer:
21 – 2 = 19.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
21 – 2 = 19.
19 + 2 = 21.
Question 8.
61 â€“ 2 =
Answer:
61 – 2 = 59.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
61 – 2 = 59.
59 + 2 = 61.
Question 9.
10 â€“ 3 =
Answer:
10 – 3 = 7.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
10 – 3 = 7.
7 + 3 = 10.
Question 10.
11 â€“ 3 =
Answer:
11 – 3 = 8.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
11 – 3 = 8.
8 + 3 = 11.
Question 11.
21 â€“ 3 =
Answer:
21 – 3 = 18.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
21 – 3 = 18.
18 + 3 = 21.
Question 12.
71 â€“ 3 =
Answer:
71 – 3 = 68.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
71 – 3 = 68.
68 + 3 = 71.
Question 13.
10 â€“ 4 =
Answer:
10 – 4 = 6.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
10 – 4 = 6.
6 + 4 = 10.
Question 14.
11 â€“ 4 =
Answer:
11 – 4 = 7.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
11 – 4 = 7.
7 + 4 = 11.
Question 15.
21 â€“ 4 =
Answer:
21 – 4 = 17.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
21 – 4 = 17.
17 + 4 = 21.
Question 16.
81 â€“ 4 =
Answer:
81 – 4 = 77.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
81 – 4 = 77.
77 + 4 = 81.
Question 17.
10 â€“ 5 =
Answer:
10 – 5 = 5.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
10 – 5 = 5.
5 + 5 = 10.
Question 18.
11 â€“ 5 =
Answer:
11 – 5 = 6.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
11 – 5 = 6.
6 + 5 = 11.
Question 19.
21 â€“ 5 =
Answer:
21 – 5 = 16.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
21 – 5 = 16.
16 + 5 = 21.
Question 20.
91 â€“ 5 =
Answer:
91 – 5 = 86.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
91 – 5 = 86.
86 + 5 = 91.
Question 21.
10 â€“ 6 =
Answer:
10 – 6 = 4.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
10 – 6 = 4.
4 + 6 = 10.
Question 22.
11 â€“ 6 =
Answer:
11 – 6 = 5.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
11 – 6 = 5.
5 + 6 = 11.
Question 23.
21 â€“ 6 =
Answer:
21 – 6 = 15.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
21 – 6 = 15.
15 + 6 = 21.
Question 24.
41 â€“ 6 =
Answer:
41 – 6 = 35.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
41 – 6 = 35.
35 + 6 = 41.
Question 25.
10 â€“ 7 =
Answer:
10 – 7 = 3.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
10 – 7 = 3.
3 + 7 = 10.
Question 26.
11 â€“ 7 =
Answer:
11 – 7 = 4.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
11 – 7 = 4.
4 + 7 = 11.
Question 27.
51 â€“ 7 =
Answer:
51 – 7 = 44.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
51 – 7 = 44.
44 + 7 = 51.
Question 28.
10 â€“ 8 =
Answer:
10 – 8 = 2.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
10 – 8 = 2.
2 + 8 = 10.
Question 29.
11 â€“ 8 =
Answer:
11 – 8 = 3.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
11 – 8 = 3.
3 + 8 = 11.
Question 30.
61 â€“ 8 =
Answer:
61 – 8 = 53.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
61 – 8 = 53.
53 + 8 = 61.
Question 31.
10 â€“ 9 =
Answer:
10 – 9 = 1.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
10 – 9 = 1.
1 + 9 = 10.
Question 32.
11 â€“ 9 =
Answer:
11 – 9 = 2.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
11 – 9 = 2.
2 + 8 = 11.
Question 33.
31 â€“ 9 =
Answer:
31 – 9 = 22.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
31 – 9 = 22.
22 + 9 = 31.
Question 34.
12 â€“ 3 =
Answer:
12 – 3 = 9.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
12 – 3 = 9.
9 + 3 = 12.
Question 35.
92 â€“ 3 =
Answer:
10 – 2 = 8.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
10 – 2 = 8.
8 + 2 = 10.
Question 36.
13 â€“ 5 =
Answer:
13 – 5 = 8.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
13 – 5 = 8.
8 + 5 = 13.
Question 37.
43 â€“ 5 =
Answer:
43 – 5 = 38.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
43 – 5 = 38.
38 + 5 = 43.
Question 38.
14 â€“ 6 =
Answer:
14 – 6 = 8.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
14 – 6 = 8.
8 + 6 = 14.
Question 39.
64 â€“ 6 =
Answer:
64 – 6 = 58.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
64 – 6 = 58.
58 + 6 = 64.
Question 40.
15 â€“ 8 =
Answer:
15 – 8 = 7.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
15 – 8 = 7.
7 + 8 = 15.
Question 41.
85 â€“ 8 =
Answer:
85 – 8 = 77.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
85 – 8 = 77.
77 + 8 = 85.
Question 42.
16 â€“ 7 =
Answer:
16 – 7 = 9.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
16 – 7 = 9.
9 + 7 = 16.
Question 43.
76 â€“ 7 =
Answer:
76 – 7 = 69.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
76 – 7 = 69.
69 + 7 = 76.
Question 44.
58 â€“ 9 =
Answer:
58 – 9 = 49.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
subtraction crossing the ten.
58 – 9 = 49.
49 + 9 = 58.
Eureka Math Grade 2 Module 5 Lesson 17 Problem Set Answer Key
Question 1.
Solve vertically or using mental math. Draw chips on the place value chart and unbundle, if needed.
a. 200 – 113 = __________
Answer:
200 – 113 = 87.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
solve vertically or using mental math.
draw chips on the place value chart.
200 – 113.
2 hundred = 200.
1 hundred = 100.
1 ten = 10.
3 ones = 3.
100 + 10 + 3 = 113.
200 – 113 = 87.
b. 400 – 247 = __________
Answer:
400 – 247 = 153.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
solve vertically or using mental math.
draw chips on the place value chart.
4 hundred = 400.
2 hundred = 200.
4 tens = 40.
7 ones = 7.
200 + 40 + 7 = 247.
400 – 247 = 153.
c. 700 – 428 = __________
Answer:
700 – 428 = 272.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
solve vertically or using mental math.
draw chips on the place value chart.
700 – 428.
7 hundred = 700.
4 hundred = 400.
2 ten = 20.
8 ones = 8.
400 + 20 + 8 = 428.
700 – 428 = 272.
d. 800 – 606 = __________
Answer:
800 – 606 = 194.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
solve vertically or using mental math.
draw chips on the place value chart.
800 – 606.
8 hundred = 800.
6 hundred = 600.
6 ones = 6.
600 + 6 = 606.
800 – 606 = 194.
e. 901 – 404 = __________
Answer:
901 – 404 = 497.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
solve vertically or using mental math.
draw chips on the place value chart.
901 – 404.
9 hundred = 900.
1 ones = 1.
900 + 1 = 901.
4 hundred = 400.
4 ones = 4.
400 + 4 = 404.
901 – 404 = 497.
Question 2.
Solve 600 – 367. Then, check your work using addition.
Solution:  Check:

Answer:
600 – 367 = 233.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
solve vertically or using mental math.
draw chips on the place value chart.
600 – 367.
6 hundred = 600.
3 hundred = 300.
6 tens = 60.
7 ones = 7.
300 + 60 + 7 = 367.
600 – 367 = 233.
Eureka Math Grade 2 Module 5 Lesson 17 Exit Ticket Answer Key
Solve vertically or using mental math. Draw chips on the place value chart and unbundle, if needed.
Question 1.
600 – 432 = __________
Answer:
600 – 432 = 168.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
solve vertically or using mental math.
draw chips on the place value chart.
600 – 432.
6 hundred = 600.
4 hundred = 400.
3 tens = 30.
2 ones = 2.
400 + 30 + 2 = 432.
600 – 432 = 168.
Question 2.
303 – 254 = __________
Answer:
303 – 254 = 46.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
solve vertically or using mental math.
draw chips on the place value chart.
303 – 254.
3 hundred = 300.
2 hundred = 200.
5 tens = 50.
4 ones = 4.
200 + 50 + 4 = 254.
303 – 254 = 46.
Eureka Math Grade 2 Module 5 Lesson 17 Homework Answer Key
Question 1.
Solve vertically or using mental math. Draw chips on the place value chart and unbundle, if needed.
a. 200 – 123 = __________
Answer:
200 – 123 = 77.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
solve vertically or using mental math.
draw chips on the place value chart.
200 – 123.
2 hundred = 200.
1 hundred = 100.
2 tens = 20.
3 ones = 3.
100 + 20 + 3 = 123.
200 – 123 = 77.
b. 400 – 219 = __________
Answer:
400 – 219 = 181.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
solve vertically or using mental math.
draw chips on the place value chart.
400 – 219.
4 hundred = 400.
2 hundred = 200.
1 ten = 10.
9 ones = 9.
200 + 10 + 9 = 219.
400 – 219 = 181.
c. 700 – 542 = __________
Answer:
700 542 = 158.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
solve vertically or using mental math.
draw chips on the place value chart.
700 – 542.
7 hundred = 700.
5 hundred = 500.
4 tens = 40.
2 ones = 2.
500 + 40 + 2 = 542.
700 – 542 = 158.
d. 800 – 409 = __________
Answer:
800 – 409 = 301.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
solve vertically or using mental math.
draw chips on the place value chart.
800 – 409.
8 hundred = 800.
4 hundred = 400.
9 ones = 9.
400 + 9 = 409.
800 – 409 = 301.
e. 905 – 606 = __________
Answer:
905 – 606 = 299.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
solve vertically or using mental math.
draw chips on the place value chart.
905 – 606.
9 hundred = 900.
5 ones = 5.
900 + 5 = 905.
6 hundred = 600.
6 ones = 6.
600 + 6 = 606.
905 – 606 = 299.
Question 2.
Solve 800 – 567. Then, check your work using addition.
Solution:  Check:

Answer:
800 – 567 = 233.
Explanation:
In the abovegiven question,
given that,
solve vertically or using mental math.
draw chips on the place value chart.
800 – 567.
8 hundred = 800.
5 hundred = 500.
6 tens = 60.
7 ones = 7.
500 + 60 + 7 = 567.
800 – 567 = 233.