Refer to our Eureka 2nd Grade Module 3 Lesson 21 Answer Key Solve the problems. You can understand the concepts in-depth with the help of the Eureka Math Book Answers 2nd Grade solution Key. We provide the step by step explanations for all the questions by using the figures. You can easily understand the concepts in-depth with the help of the Eureka Math Answer Grade 2nd Module 3 Lesson.

## Engage NY Eureka Math 2nd Grade Module 3 Lesson 21 Answer Key

Students who feel difficulty in solving the problems can quickly understand the concepts with the help of our Eureka Math Book 2nd Grade Module 3 Lesson 21 Answer key. In order to excel in the exam, we suggest the students of 2nd standards refer to the Eureka Math Book 2nd Grade Module 3 Lesson 21.

### Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 21 Sprint Answer Key

A. Differences

Answer:

10 – 5 = 5, 10 – 0 = 10, 10 – 1 = 9, 10 – 9 = 1, 10 – 8 = 2, 10 – 2 = 8, 10 – 3 = 7, 10 – 7 = 3, 10 – 6 = 4, 10 – 4 = 6, 10 – 8 = 2, 10 – 3 = 7, 10 – 6 = 4, 10 – 9 = 1, 10 – 0 = 10, 10 – 5 = 5, 10 – 7 = 3, 10 – 2 = 8, 10 – 4 = 6, 10 – 1 = 9, 11 – 1 = 10, 11 – 2 = 9, 11 – 3 = 8, 10 – 9 = 1, 11 – 9 = 2, 10 – 5 = 5, 11 – 5 = 6, 10 – 7 = 3, 11 – 7 = 3, 10 – 8 = 2, 11 – 8 = 2, 10 – 6 = 4, 11 – 6 = 5, 10 – 4 = 6, 11 – 4 = 7, 10 – 9 = 1, 12 – 9 = 3, 10 – 5 = 5, 12 – 5 = 7, 10 – 7 = 3, 12 – 7 = 5, 10 – 7 = 3, 12 – 7 = 5, 10 – 8 = 2, 12 – 8 = 4, 15 – 9 = 6.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 5 = 5, 10 – 0 = 10, 10 – 1 = 9, 10 – 9 = 1, 10 – 8 = 2, 10 – 2 = 8, 10 – 3 = 7, 10 – 7 = 3, 10 – 6 = 4, 10 – 4 = 6, 10 – 8 = 2, 10 – 3 = 7, 10 – 6 = 4, 10 – 9 = 1, 10 – 0 = 10, 10 – 5 = 5, 10 – 7 = 3, 10 – 2 = 8, 10 – 4 = 6, 10 – 1 = 9, 11 – 1 = 10, 11 – 2 = 9, 11 – 3 = 8, 10 – 9 = 1, 11 – 9 = 2, 10 – 5 = 5, 11 – 5 = 6, 10 – 7 = 3, 11 – 7 = 3, 10 – 8 = 2, 11 – 8 = 2, 10 – 6 = 4, 11 – 6 = 5, 10 – 4 = 6, 11 – 4 = 7, 10 – 9 = 1, 12 – 9 = 3, 10 – 5 = 5, 12 – 5 = 7, 10 – 7 = 3, 12 – 7 = 5, 10 – 7 = 3, 12 – 7 = 5, 10 – 8 = 2, 12 – 8 = 4, 15 – 9 = 6.

Question 1.

10 â€“ 5 = 5.

Answer:

10 – 5 = 5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 5 = 5.

5 + 5 = 10.

Question 2.

10 â€“ 0 = 10.

Answer:

10 – 0 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 0 = 10.

10 + 0 = 10.

Question 3.

10 â€“ 1 = 9.

Answer:

10 – 1 = 9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 1 = 9.

9 + 1 = 10.

Question 4.

10 â€“ 9 = 1.

Answer:

10 – 9 = 1.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 9 = 1.

1 + 9 = 10.

Question 5.

10 â€“ 8 = 2.

Answer:

10 – 8 = 2.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 8 = 2.

2 + 8 = 10.

Question 6.

10 â€“ 2 = 8.

Answer:

10 – 2 = 8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 2 = 8.

8 + 2 = 10.

Question 7.

10 â€“ 3 = 7.

Answer:

10 – 3 = 7.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 3 = 7.

7 + 3 = 10.

Question 8.

10 â€“ 7 = 3.

Answer:

10 – 7 = 3.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 7 = 3.

3 + 7 = 10.

Question 9.

10 â€“ 6 = 4.

Answer:

10 – 6 = 4.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 6 = 4.

4 + 6 = 10.

Question 10.

10 â€“ 4 = 6.

Answer:

10 – 4 = 6.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 4 = 6.

4 + 6 = 10.

Question 11.

10 â€“ 8 = 2.

Answer:

10 – 8 = 2.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 8 = 2.

2 + 8 = 10.

Question 12.

10 â€“ 3 = 7.

Answer:

10 – 3 = 7.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 3 = 7.

7 + 3 = 10.

Question 13.

10 â€“ 6 = 4.

Answer:

10 – 6 = 4.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 6 = 4.

6 + 4 = 10.

Question 14.

10 â€“ 9 = 1.

Answer:

10 – 9 = 1.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 9 = 1.

1 + 9 = 10.

Question 15.

10 â€“ 0 = 10.

Answer:

10 – 0 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 0 = 10.

10 + 0 = 10.

Question 16.

10 â€“ 5 = 5.

Answer:

10 – 5 = 5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 5 = 5.

5 + 5 = 10.

Question 17.

10 â€“ 7 = 3.

Answer:

10 – 7 = 3.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 7 = 3.

3 + 7 = 10.

Question 18.

10 â€“ 2 = 8.

Answer:

10 – 2 = 8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 2 = 8.

8 + 2 = 10.

Question 19.

10 â€“ 4 = 6.

Answer:

10 – 4 = 6.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 4 = 6.

6 + 4 = 10.

Question 20.

10 â€“ 1 = 9.

Answer:

10 – 1 = 9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 1 = 9.

9 + 1 = 10.

Question 21.

11 â€“ 1 = 10.

Answer:

11 – 1 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

11 – 1 = 10.

10 + 1 = 11.

Question 22.

11 â€“ 2 = 9.

Answer:

11 – 2 = 9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

11 – 2 = 9.

9 + 2 = 11.

Question 23.

11 â€“ 3 = 8.

Answer:

11 – 3 = 8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

11 – 3 = 8.

8 + 3 = 11.

Question 24.

10 â€“ 9 = 1.

Answer:

10 – 9 = 1.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 9 = 1.

9 + 1 = 10.

Question 25.

11 â€“ 9 = 2.

Answer:

11 – 9 = 2.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

11 – 9 = 2.

2 + 9 = 11.

Question 26.

10 â€“ 5 = 5.

Answer:

10 – 5 = 5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 5 = 5.

5 + 5 = 10.

Question 27.

11 â€“ 5 = 6.

Answer:

11 – 5 = 6.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

11 – 5 = 6.

6 + 5 = 11.

Question 28.

10 â€“ 7 = 3.

Answer:

10 – 7 = 3.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 7 = 3.

7 + 3 = 10.

Question 29.

11 â€“ 7 = 4.

Answer:

11 – 7 = 4.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

11 – 7 = 4.

4 + 7 = 11.

Question 30.

10 â€“ 8 = 2.

Answer:

10 – 8 = 2.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 8 = 2.

2 + 8 = 10.

Question 31.

11 â€“ 8 = 3.

Answer:

11 – 8 = 3.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

11 – 8 = 3.

3 + 8 = 11.

Question 32.

10 â€“ 6 = 5.

Answer:

10 – 6 = 5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 6 = 5.

5 + 6 = 10.

Question 33.

11 â€“ 6 = 5.

Answer:

11 – 6 = 5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

11 – 6 = 5.

5 + 6 = 11.

Question 34.

10 â€“ 4 = 6.

Answer:

10 – 4 = 6.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 4 = 6.

6 + 4 = 10.

Question 35.

11 â€“ 4 = 7.

Answer:

11 – 4 = 7.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

11 – 4 = 7.

7 + 4 = 11.

Question 36.

10 â€“ 9 = 1.

Answer:

10 – 9 = 1.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 9 = 1.

1 + 9 = 10.

Question 37.

12 â€“ 9 = 3.

Answer:

12 – 9 = 3.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

12 – 9 = 3.

9 + 3 = 12.

Question 38.

10 â€“ 5 = 5.

Answer:

10 – 5 = 5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 5 = 5.

5 + 5 = 10.

Question 39.

12 â€“ 5 = 7.

Answer:

12 – 5 = 7.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

12 – 5 = 7.

7 + 5 = 12.

Question 40.

10 â€“ 7 = 3.

Answer:

10 – 7 = 3.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 7 = 3.

3 + 7 = 10.

Question 41.

12 â€“ 7 = 5.

Answer:

12 – 7 = 5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

12 – 7 = 5.

7 + 5 = 12.

Question 42.

10 â€“ 8 =2.

Answer:

10 – 8 = 2.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 8 = 2.

2 + 8 = 10.

Question 43.

12 â€“ 8 = 4.

Answer:

12 – 8 = 4.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

12 – 8 = 4.

4 + 8 = 12.

Question 44.

15 â€“ 9 = 6.

Answer:

15 – 9 = 6.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

15 – 9 = 6.

9 + 6 = 15.

B. Differences

Answer:

10 = 0 = 10, 10 – 5 = 5, 10 – 9 = 1, 10 – 1 = 9, 10 – 2 = 8, 10 – 8 = 2, 10 – 7 = 3, 10 – 3 = 7, 10 – 4 = 6, 10 – 6 = 4, 10 – 2 = 8, 10 – 7 = 3, 10 – 4 = 6, 10 – 1 = 9, 10 – 0 = 10, 10 – 5 = 5, 10 – 3 = 7, 10 – 8 = 2, 10 – 6 = 4, 10 – 9 = 1, 11 – 1 = 10, 11 – 2 = 9, 11 – 3 = 8, 10 – 5 = 5, 11 – 5 = 6, 10 – 9 = 1, 11 – 9 = 2, 10 – 8 = 2, 11 – 8 = 3, 10 – 6 = 4, 11 – 4 = 7, 10 – 7 = 3, 11 – 7 = 4, 10 – 4 = 6, 11 – 4 = 6, 10 – 5 = 5, 12 – 5 = 7, 10 – 9 = 1, 12 – 9 = 3, 10 – 8 = 2, 12 – 8 = 4, 10 – 7 = 3, 12 – 7 = 5, 14 – 9 = 6.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 = 0 = 10, 10 – 5 = 5, 10 – 9 = 1, 10 – 1 = 9, 10 – 2 = 8, 10 – 8 = 2, 10 – 7 = 3, 10 – 3 = 7, 10 – 4 = 6, 10 – 6 = 4, 10 – 2 = 8, 10 – 7 = 3, 10 – 4 = 6, 10 – 1 = 9, 10 – 0 = 10, 10 – 5 = 5, 10 – 3 = 7, 10 – 8 = 2, 10 – 6 = 4, 10 – 9 = 1, 11 – 1 = 10, 11 – 2 = 9, 11 – 3 = 8, 10 – 5 = 5, 11 – 5 = 6, 10 – 9 = 1, 11 – 9 = 2, 10 – 8 = 2, 11 – 8 = 3, 10 – 6 = 4, 11 – 4 = 7, 10 – 7 = 3, 11 – 7 = 4, 10 – 4 = 6, 11 – 4 = 6, 10 – 5 = 5, 12 – 5 = 7, 10 – 9 = 1, 12 – 9 = 3, 10 – 8 = 2, 12 – 8 = 4, 10 – 7 = 3, 12 – 7 = 5, 14 – 9 = 6.

Question 1.

10 â€“ 0 = 10.

Answer:

10 – 0 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 0 = 10.

10 + 0 = 10.

Question 2.

10 â€“ 5 = 5.

Answer:

10 – 5 = 5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 5 = 5.

5 + 5 = 10.

Question 3.

10 â€“ 9 = 1.

Answer:

10 – 9 = 1.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 9 = 1.

9 + 1 = 10.

Question 4.

10 â€“ 1 = 9.

Answer:

10 – 1 = 9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 1 = 9.

9 + 1 = 10.

Question 5.

10 â€“ 2 = 8.

Answer:

10 – 2 = 8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 2 = 8.

8 + 2 = 10.

Question 6.

10 â€“ 8 = 2.

Answer:

10 – 8 = 2.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 8 = 2.

2 + 8 = 10.

Question 7.

10 â€“ 7 = 3.

Answer:

10 – 7 = 3.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 7 = 3.

3 + 7 = 10.

Question 8.

10 â€“ 3 = 7.

Answer:

10 – 3 = 7.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 3 = 7.

7 + 3 = 10.

Question 9.

10 â€“ 4 = 6.

Answer:

10 – 4 = 6.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 4 = 6.

6 + 4 = 10.

Question 10.

10 â€“ 6 = 4.

Answer:

10 – 6 = 4.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 6 = 4.

4 + 6 = 10.

Question 11.

10 â€“ 2 = 8.

Answer:

10 – 2 = 8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 2 = 8.

8 + 2 = 10.

Question 12.

10 â€“ 7 = 3.

Answer:

10 – 7 = 3.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 7 = 3.

7 + 3 = 10.

Question 13.

10 â€“ 4 = 6.

Answer:

10 – 4 = 6.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 4 = 6.

4 + 6 = 10.

Question 14.

10 â€“ 1 = 9.

Answer:

10 – 9 = 1.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 9 = 1.

9 + 1 = 10.

Question 15.

10 â€“ 0 = 10.

Answer:

10 – 0 = 10.

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 0 = 10.

10 + 0 = 10.

Question 16.

10 â€“ 5 = 5.

Answer:

10 – 5 = 5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 5 = 5.

5 + 5 = 10.

Question 17.

10 â€“ 3 = 7.

Answer:

10 – 3 = 7.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 3 = 7.

3 + 7 = 10.

Question 18.

10 â€“ 8 = 2.

Answer:

10 – 8 = 2.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 8 = 2.

2 + 8 = 10.

Question 19.

10 â€“ 6 = 4.

Answer:

10 – 6 = 4.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 6 = 4.

6 + 4 = 10.

Question 20.

10 â€“ 9 = 1.

Answer:

10 – 9 = 1.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 9 = 1.

9 + 1 = 10.

Question 21.

11 â€“ 1 = 10.

Answer:

11 – 1 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

11 – 1 = 10.

10 + 1 = 11.

Question 22.

11 â€“ 2 = 9.

Answer:

11 – 2 = 9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

11 – 2 = 9.

9 + 2 = 11.

Question 23.

11 â€“ 3 = 8.

Answer:

11 – 3 = 8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

11 – 3 = 8.

8 + 3 = 11.

Question 24.

10 â€“ 5 = 5.

Answer:

10 – 5 = 5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 5 = 5.

5 + 5 = 10.

Question 25.

11 â€“ 5 = 6.

Answer:

11 – 5 = 6.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

11 – 5 = 6.

6 + 5 = 11.

Question 26.

10 â€“ 9 = 1.

Answer:

10 – 9 = 1.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 9 = 1.

9 + 1 = 10.

Question 27.

11 â€“ 9 = 2.

Answer:

11 – 9 = 2.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

11 – 9 = 2.

2 + 9 = 11.

Question 28.

10 â€“ 8 = 2.

Answer:

10 – 8 = 2.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 8 = 2.

2 + 8 = 10.

Question 29.

11 â€“ 8 = 3.

Answer:

11 – 8 = 3.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

11 – 8 = 3.

3 + 8 = 11.

Question 30.

10 â€“ 7 = 3.

Answer:

10 – 7 = 3.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 7 = 3.

7 + 3 = 10.

Question 31.

11 â€“ 7 = 4.

Answer:

11 – 7 = 4.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

11 – 7 = 4.

4 + 7 = 11.

Question 32.

10 â€“ 4 = 6.

Answer:

10 – 4 = 6.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 4 = 6.

6 + 4 = 10.

Question 33.

11 â€“ 4 = 7.

Answer:

11 – 4 = 7.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

11 – 4 = 7.

7 + 4 = 11.

Question 34.

10 â€“ 6 = 4.

Answer:

10 – 6 = 4.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 6 = 4.

4 + 6 = 10.

Question 35.

11 â€“ 6 = 5.

Answer:

11 – 6 = 5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

11 – 6 = 5.

5 + 6 = 11.

Question 36.

10 â€“ 5 = 5.

Answer:

10 – 5 = 5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 5 = 5.

5 + 5 = 10.

Question 37.

12 â€“ 5 = 7.

Answer:

12 – 5 = 7.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

12 – 5 = 7.

7 + 5 = 12.

Question 38.

10 â€“ 9 = 1.

Answer:

10 – 9 = 1.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 9 = 1.

9 + 1 = 10.

Question 39.

12 â€“ 9 = 3.

Answer:

12 – 9 = 3.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

12 – 9 = 3.

3 + 9 = 12.

Question 40.

10 â€“ 8 = 2.

Answer:

10 – 8 = 2.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 8 = 2.

2 + 8 = 10.

Question 41.

12 â€“ 8 = 4.

Answer:

12 – 8 = 4.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

12 – 8 = 4.

8 + 4 = 12.

Question 42.

10 â€“ 7 = 3.

Answer:

10 – 7 = 3.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

10 – 7 = 3.

3 + 7 = 10.

Question 43.

12 â€“ 7 = 5.

Answer:

12 – 7 = 5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

12 – 7 = 5.

5 + 7 = 12.

Question 44.

14 â€“ 9 =6.

Answer:

14 – 9 = 6.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract the numbers.

14 – 9 = 6.

9 + 6 = 14.

### Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 21 Problem Set Answer Key

Question 1.

Whisper the numbers as you count:

a. Count by 1s from 326 to 334.

Answer:

334 – 326 = 8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

count by 1s from 326 to 334.

334 – 326 = 8.

b. Skip-count by 10s from 472 to 532.

Answer:

532 – 472 = 60.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

count by 10s from 472 to 532.

532 – 472 = 60.

c. Skip-count by 10s from 930 to 860.

Answer:

860 – 930 = 70.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

count by 10s from 930 to 860.

930 – 860 = 70.

d. Skip-count by 100s from 708 to 108.

Answer:

708 – 108 = 600.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

count by 100s from 708 to 108.

708 – 108 = 600.

Question 2.

Find the pattern. Fill in the blanks.

a. 297, 298, ____299______, __300________, ___301_______, __302________

Answer:

297, 298, 299, 300, 301, 302.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

count by 1s from 297 to 302.

297 + 1 = 298.

298 + 1 = 229.

299 + 1 = 300.

300 + 1 = 301.

301 + 1 = 302.

b. 143, 133, ____123______, ___113_______, ___103_______, ___93_______

Answer:

143, 133, 123, 113, 103, 93.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

count by 10s from 93 to 143.

93 + 10 = 103.

103 + 10 = 113.

113 + 10 = 123.

123 + 10 = 133.

133 + 10 = 143.

c. 357, 457, __557________, ____657______, __757________, ____857______

Answer:

357, 457, 557, 657, 757, 857.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

count by 10s from 357 to 857.

357 + 100 = 457.

457 + 100 = 557.

557 + 100 = 657.

657 + 100 = 757.

757 + 100 = 857.

d. 578, 588, ___598_______, __608________, __618________, ____628______

Answer:

578, 588, 598, 608, 618, 628.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

count by 10s from 578 to 628.

578 + 10 = 588.

588 + 10 = 598.

598 + 10 = 608.

608 + 10 = 618.

618 + 10 = 628.

e. 132, __133________, 134, ___135_______, ___136_______, 137

Answer:

132, 133, 134, 135, 136, 137.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

count by 1s from 132 to 137.

132 + 1 = 133.

133 + 1 = 134.

134 + 1 = 135.

135 + 1 = 136.

136 + 1 = 137.

f. 409, _____509______, ___609_________, 709, 809, ___909_________

Answer:

409, 509, 609, 709, 809, 909.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

count by 100s from 409 to 909.

409 + 100 = 509.

509 + 100 = 609.

609 + 100 = 709.

709 + 100 = 809.

809 + 100 = 909.

g. 210, ____200_______, 190, ____180_______, ____170_______, 160, 150

Answer:

210, 200, 190, 180, 170, 160, 150.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

count by 10s from 150 to 210.

150 + 10 = 160.

160 + 10 = 170.

170 + 10 = 180.

180 + 10 = 190.

190 + 10 = 200.

200 + 10 = 220.

Question 3.

Fill in the charts.

a.

Answer:

72, 73, 74, 75, 76, 84, 85, 92, 93, 95, 96, 104, 105, 116, 117.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

the missing numbers are 74, 75, 84, 92, 93, 95, 96, 105, 104, 116, 117.

## b.

Answer:

345, 346, 347, 348, 353, 364, 365, 367, 376, 377, 378, 379, 383, 384, 395, 396, 397.

In the above-given question,

given that,

345 + 1 = 346.

344 + 10 = 354.

354 + 10 = 364.

374 + 10 = 384.

384 + 10 = 394.

Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesso 21 Exit Ticket Answer Key

Find the pattern. Fill in the blanks.

Question 1.

109, ___110_______, 111, ___112_______, ____113______, 114

Answer:

109, 110, 111, 112, 113, 114.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

count by 1s from 109 to 114.

109 + 1 = 110.

110 + 1 = 111.

111 + 1 = 112.

112 + 1 = 113.

113 + 1 = 114.

114 + 1 = 115.

Question 2.

710, ___700________, 690, _____680______, ____670_______, 660, 650

Answer:

710, 700, 690, 680, 670, 660, 650.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

count by 10s from 650 to 710.

650 + 10 = 660.

660 + 10 = 670.

670 + 10 = 680.

680 + 10 = 690.

690 + 10 = 700.

700 + 10 = 710

Question 3.

342, ____442_______, _____542_______, 642, 742, _____842_______

Answer:

342, 442, 542, 642, 742, 842.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

count by 100s from 342 to 842.

342 + 100 = 442.

442 + 100 = 542.

542 + 100 = 642.

642 + 100 = 742.

742 + 100 = 842.

842 + 100 = 942.

Question 4.

902, _____892______, _____882________, 872 , _______862______, 852

Answer:

902, 892, 882, 872, 862, 852.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

count by 10s from 852 to 902.

852 + 10 = 862.

862 + 10 = 872.

872 + 10 = 882.

882 + 10 = 892.

892 + 10 = 902.

Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 21 Homework Answer Key

Question 1.

Find the pattern. Fill in the blanks.

a. 396, 397, ____398______, ____399______, ____400______, ____401______

Answer:

396, 397, 398, 399, 400, 401.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

count by 1s from 396 to 401.

396 + 1 = 397.

397 + 1 = 398.

398 + 1 = 399.

399 + 1 = 400.

400 + 1 = 401.

b. 251, 351, ___451_______, ___551_______, ___651_______, _____751_____

Answer:

251, 351, 451, 551, 651, 751.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

count by 100s from 251 to 751.

251 + 100 = 351.

351 + 100 = 451.

451 + 100 = 551.

551 + 100 = 651.

651 + 100 = 751.

c. 476, 486, ____496______, ___506_______, __516________, ____526______

Answer:

476, 486, 496, 506, 516, 526.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

count by 10s from 476 to 526.

476 + 10 = 486.

486 + 10 = 496.

496 + 10 = 506.

506 + 10 = 516.

516 + 10 = 526.

d. 630, 620, ___610_______, ____600______, ___590_______, ___580_______

Answer:

630, 620, 610, 600, 590, 580.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

count by 10s from 580 to 630.

580 + 10 = 590.

590 + 10 = 600.

600 + 10 = 610.

610 + 10 = 620.

620 + 10 = 630.

e. 208, 209, _____210______, ____211______, ___212_______, 213

Answer:

208, 209, 210, 211, 212, 213.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

count by 1s from 208 to 213.

208 + 1 = 209.

209 + 1 = 210.

210 + 1 = 211.

211 + 1 = 212.

212 + 1 = 213.

f. 316, _____416______, _____516_______, 616, 716, _____816_______

Answer:

316, 416, 516, 616, 716, 816.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

count by 100s from 316 to 816.

316 + 100 = 416.

416 + 100 = 516.

516 + 100 = 616.

616 + 100 = 716.

716 + 100 = 816.

g. 547, ____537_______, 527, ____517_______, 507, ____497_________

Answer:

547, 537, 527, 517, 507, 497.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

count by 10s from 497 to 547.

497 + 10 = 507.

507 + 10 = 517.

517 + 10 = 527.

527 + 10 = 537.

537 + 10 = 547.

h. 672, ____682_______, 692, ____702_________, ____712_________

Answer:

672, 682, 692, 702, 712.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

count by 10s from 672 to 712.

672 + 10 = 682.

682 + 10 = 692.

692 + 10 = 702.

702 + 10 = 712.

Question 2.

Fill in the chart.

Answer:

The missing numbers are 207, 208, 209, 210, 217, 219, 225, 226, 227, 228, 229, 238.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

206 + 1 = 207.

207 + 1 = 208.

208 + 1 = 209.

209 + 1 = 210.