The solutions to Bridges in Mathematics Grade 3 Home Connections Answer Key Unit 2 Module 3 can help students to clear their doubts quickly.
Bridges in Mathematics Grade 3 Home Connections Answer Key Unit 2 Module 3
Bridges in Mathematics Grade 3 Home Connections Unit 2 Module 3 Session 1 Answer Key
More Windows
Question 1.
Figure out how many windowpanes are in each window. Show your thinking with words, numbers, and pictures. Write an equation for each problem.
a.
Equation
Answer:
There are 3 rows and 7 columns
3 × 7 = 21 panes
b.
Equation
Answer:
There are 6 rows and 7 columns
6 × 7 = 42 panes
c.
Equation
Answer:
There are 10 rows and 7 columns
10 × 7 = 70 panes
d.
Equation
Answer:
There are 9 rows and 7 columns
9 × 7 = 63 panes
Question 2.
Solve each equation below.
____ × 4 = 24 8 × ____ = 24 6 × 4 = ____
10 × _____ = 24 5 × 8 = ____ ____ × 5 = ____
3 × 9 = ____ 9 × ____ = 27 ___ × 3 = 27
Answer:
6 × 4 = 24 8 × 3 = 24 6 × 4 = 24
10 × 4 = 40 5 × 8 = 40 8 × 5 = 40
3 × 9 = 27 9 × 3 = 27 9 × 3 = 27
Question 3.
Fill in the blanks in the skip-counts below.
a.
Answer:
Multiples of 4
b.
Answer:
Multiples of 6
Question 4.
Complete the problems below.
2 × 3 = ____ 4 × 3 = ____ 8 × 3 = ____ 10 × 3 = ____ 9 × 3 = ____
Answer:
2 × 3 = 6 4 × 3 = 12 8 × 3 = 24 10 × 3 = 30 9 × 3 = 27
Question 5.
Complete the Number Line Puzzle below.
Answer:
Question 6.
Solve each problem. Show your thinking with equations, sketches, or words.
a. Carl can wash 8 windows in an hour. How many windows can he wash in 3 hours?
Answer:
Given,
Carl can wash 8 windows in an hour.
8 × 3 = 24 windows
b. CHALLENGE Sarah can wash 7 windows in an hour. Lilja can wash 4 windows in an hour. How many windows can Sarah and Lilja wash in 4 hours if they work together?
Answer:
Given,
Sarah can wash 7 windows in an hour. Lilja can wash 4 windows in an hour.
7 + 4 = 11
11 × 4 = 44 windows
Bridges in Mathematics Grade 3 Home Connections Unit 2 Module 3 Session 3 Answer Key
Mixed Practice
Number Puzzles
Question 1.
Find the missing numbers in the equations below.
5 × ___ = 20 ___ × 3 = 24 9 × 3 = ____
4 + ___ = 14 18 – ___ = 9 ___ – 7 = 8
4 × ___ = 28 8 × 4 = ___ ___ × 6 = 36
16 – ___ = 9 ___ + 8 = 13 9 + ___ = 12
8 × 2 = ___ 7 × ___ = 3 ___ × 3 = 12
Answer:
5 × 4 = 20 8 × 3 = 24 9 × 3 = 27
4 + 10 = 14 18 – 9 = 9 15 – 7 = 8
4 × 7 = 28 8 × 4 = 32 6 × 6 = 36
16 – 7 = 9 5 + 8 = 13 9 + 3 = 12
8 × 2 = 16 7 × 5 = 35 4 × 3 = 12
Question 2.
Are the following true or false? Why?
a. 9 + 5 = 10 + 4 True False Explain:
Answer:
9 + 5 = 14
10 + 4 = 14
14 = 14
So, it is true
b. 9 – 5 = 10 – 4 True False Explain:
Answer:
9 – 5 = 4
10 – 4 = 6
So, it is false.
c. 9 × 5 = 10 × 4 True False Explain:
Answer:
9 × 5 = 45
10 × 4 = 40
45 ≠ 40
So, it is false.
Solve each problem. Show your thinking with equations, sketches, or words.
Question 3.
Suzie studies multiplication fact cards at home every Monday through Friday for 7 minutes on each of those days. How many minutes does she study the multiplication facts in a week?
Answer:
Given,
Suzie studies multiplication fact cards at home every Monday through Friday for 7 minutes on each of those days.
7 × 5 = 35 minutes
Question 4.
Jim paid $48 to buy a package of 6 flea treatments for his dog. How much does one flea treatment cost?
Answer:
Given,
Jim paid $48 to buy a package of 6 flea treatments for his dog.
48 ÷ 6 = 8
Question 5.
CHALLENGE Each flea treatment usually lasts for about 4 weeks, but one year the fleas were especially bad. Jim’s dog needed to be treated for fleas every 3 weeks until the weather cooled off.
a. How many weeks of flea treatments would Jim’s dog get from one package if each treatment only lasted 3 weeks?
Answer: 18 weeks
b. In a normal year, when a flea treatment lasts 4 weeks, how many more weeks of treatments would Jim’s dog get from one package?
Answer: 6 more weeks
Question 6.
CHALLENGE Bobby’s favorite cupcakes come in packages of 4. He asked his grandma to buy them for a class party. She had to go to two grocery stores to get enough cupcakes for all the kids in the class. She bought 5 packages at the first store and 2 packages at the second store. How many cupcakes did Bobby’s grandmother buy in all?
Answer:
Given,
Bobby’s favorite cupcakes come in packages of 4. He asked his grandma to buy them for a class party.
She had to go to two grocery stores to get enough cupcakes for all the kids in the class.
She bought 5 packages at the first store and 2 packages at the second store.
5 + 2 = 7 packages
7 × 4 = 28 cupcakes
Bridges in Mathematics Grade 3 Home Connections Unit 2 Module 3 Session 5 Answer Key
Grocery Shopping
Question 1.
Fill in the tables below.
Answer:
Question 2.
Find the missing numbers in the equations below.
3 × ___ = 12 ___ × 3 = 18 7 × 3 = ____
5 × ___ = 25 7 × 4 = ____ ___ × 6 = 30
6 × 4 = ___ 6 × ___ = 36 ___ × 2 = 12
Answer:
3 × 4 = 12 6 × 3 = 18 7 × 3 = 21
5 × 5 = 25 7 × 4 = 28 5 × 6 = 30
6 × 4 = 24 6 × 6 = 36 6 × 2 = 12
Question 3.
Solve each problem. Show your thinking with equations, sketches, or words.
a. A 10-pack of instant oatmeal costs $2.00. How much does each pack cost?
Answer:
A 10-pack of instant oatmeal costs $2.00.
2/10 = $0.2
b. CHALLENGE Oranges are 2 pounds for $1.00. Apples are $2.00 per pound. Chris bought 5 pounds of oranges and 3 pounds of apples. How much did Chris pay for all the fruit?
Answer:
Given,
Oranges are 2 pounds for $1.00. Apples are $2.00 per pound. Chris bought 5 pounds of oranges and 3 pounds of apples.
Oranges are 2 pounds for $1.00.
1 pound of orange = $0.50
5 × 0.50 = $2.50
3 × 2 = $6
$6 + $2.50 = $8.50
Mathematics will help you to excel in any business like Banknifty Pivot Point