Practicing the **Bridges in Mathematics Grade 2 Home Connection Answer Key Unit 3 Module 2** will help students analyze their knowledge of concepts.

## Bridges in Mathematics Grade 2 Home Connections Answer Key Unit 3 Module 2

**Bridges in Mathematics Grade 2 Home Connections Unit 3 Module 2 Session 2 Answer Key**

**Family Age Number Line**

Note to Families

Students have been learning how to use the number line to solve subtraction problems. In this assignment, your child will use a length of adding machine tape to make a number line that shows the ages of some of the people in your family, and then use the number line to solve some problems.

Materials

- Family Age Number Line, pages 1-2
- length of adding machine tape (brought home from school)
- pencil and crayons or colored markers

**Making the Number Line**

Question 1.

In the table below, write the names and ages of 5 to 7 family members. This can include children, adults, grandparents, cousins, aunts, uncles, or even pets.

Answer:

Explanation:

My name : Sita – 16 years.

My mother name: Anjali – 42 years.

My father name: Ram – 45 years.

My grandmother name: Jyothi – 68 years.

My grandfather name: Sriram – 72 years.

My friend name: Moni – 16 years.

Question 2.

Now write the ages you listed above in order, from youngest to oldest, on the lines below. (There are 7 lines, but you only have to use as many as you need.)

Answer:

Ages from least to greatest:

Explanation:

Ages from least to greatest:

My name : Sita – 16 years.

My friend name: Moni – 16 years.

My mother name: Anjali – 42 years.

My father name: Ram – 45 years.

My grandmother name: Jyothi – 68 years.

My grandfather name: Sriram – 72 years.

Question 3.

Get the length of adding machine tape you brought home. Write a 0 at the far left side and the age of the oldest person you listed on the right side. Here is an example.

Answer:

Length of adding machine tape:

Explanation:

My name : Sita – 16 years.

My friend name: Moni – 16 years.

My mother name: Anjali – 42 years.

My father name: Ram – 45 years.

My grandmother name: Jyothi – 68 years.

My grandfather name: Sriram – 72 years.

=> Oldest age = My grandfather name: Sriram – 72 years.

Question 4.

Now write the rest of the ages you listed where they belong on the adding machine tape.

Answer:

The rest of the ages on the adding machine tape:

Explanation:

My name : Sita – 16 years.

My friend name: Moni – 16 years.

My mother name: Anjali – 42 years.

My father name: Ram – 45 years.

My grandmother name: Jyothi – 68 years.

My grandfather name: Sriram – 72 years.

=> Oldest age = My grandfather name: Sriram – 72 years.

**Solving Problems on the Number Line**

Question 5.

Use your adding machine tape number line to help figure out the difference between the oldest and youngest person on your list. Show the strategy you used on the open number line below. Then write your answer.

The oldest person on my family list is ____ years older than the youngest person on my family list.

Answer:

Difference between the oldest and youngest person is 56 years.

The oldest person on my family list is 56 years older than the youngest person on my family list.

Explanation:

My name : Sita – 16 years.

My friend name: Moni – 16 years.

My mother name: Anjali – 42 years.

My father name: Ram – 45 years.

My grandmother name: Jyothi – 68 years.

My grandfather name: Sriram – 72 years.

=> Oldest age = My grandfather name: Sriram – 72 years.

Youngest age = My name : Sita – 16 years.

Difference:

Oldest age – Youngest age

= 72 years – 16 years

= 56 years.

Question 6.

Choose an adult in your family and use the adding machine tape number line to help figure out the difference between your age and the adult family memberâ€™s age. Show the strategy you used on the open number line below. Then write your answer.

My family member is ____ years older than I am.

Answer:

My family member is 29 years older than I am.

Explanation:

My name : Sita – 16 years.

My friend name: Moni – 16 years.

My mother name: Anjali – 42 years.

My father name: Ram – 45 years.

My grandmother name: Jyothi – 68 years.

My grandfather name: Sriram – 72 years.

Difference between my age and my father age:

My father age – My age

=> 45 years – 16 years

=> 29 years.

Question 7.

Timmy is 8. His dad is 32. Use hops on the open number line below to find out how much older Timmyâ€™s dad is than Timmy. Then fill in the missing numbers in the equations below.

Answer:

Explanation:

Age of Timmy = 8 years .

Age of his dad = 32 years.

Difference:

Age of his dad – Age of Timmy

= 32 years – 8 years

= 24 years.

Equations:

=> 8 + 24 = 32.

32 – 24 = 8.

Question 8.

CHALLENGE Why does the same number work in both of the equations above?

Answer:

The same number work in both of the equations above because the difference between the two is same.

Explanation:

Age of Timmy = 8 years .

Age of his dad = 32 years.

Difference:

Age of his dad – Age of Timmy

= 32 years – 8 years

= 24 years.

Equations:

=> 8 + 24 = 32.

32 – 24 = 8.

**Bridges in Mathematics Grade 2 Home Connections Unit 3 Module 2 Session 4 Answer Key**

**Adding, Counting & Solving Problems**

Question 1.

Fill in the missing numbers to complete the addition facts.

5 + 5 = ____ 4 + 4 = ______ 2 + 2 = ______

8 + ____ = 16 9 + ____ = 18 ____ + 6 = 12

____ + 3 = 6 10 + 2 = ____ 6 + 10 = _____

3 + ___ = 13 10 + ____ = 18 8 + ___ = 16

Answer:

Equations:

5 + 5 = 10.

4 + 4 = 8.

2 + 2 = 4.

8 + 8 = 16.

9 + 9 = 18.

6 + 6 = 12.

3 + 3 = 6.

10 + 2 = 12.

6 + 10 = 16.

3 + 10 = 13.

10 + 8 = 18.

8 + 8 = 16.

Explanation:

Missing numbers in the given equations:

5 + 5 = ??

=> 5 + 5 = 10.

4 + 4 = ??

=> 4 + 4 = 8.

2 + 2 = ??

=> 2 + 2 = 4.

8 + ?? = 16.

=> ?? = 16 – 8

=> ?? = 8.

9 + ?? = 18.

=> ?? = 18 – 9

=> ?? = 9.

?? + 6 = 12.

=> ?? = 12 – 6

=> ?? = 6.

?? + 3 = 6.

=> ?? = 6 – 3

=> ?? = 3.

10 + 2 = ??

=> 10 + 2 = 12.

6 + 10 = ??.

=> 6 + 10 = 16.

3 + ?? = 13.

=> ?? = 13 – 3

=> ?? = 10.

10 + ?? = 18.

=> ?? = 18 – 10

=> ?? = 8.

8 + ?? = 16.

=> ?? = 16 – 8

=> ?? = 8.

Question 2.

Fill in the missing numbers to complete the pattern.

a. Skip-count forward by 5s

5, 10, 15, ____, 25, ___, ___

Answer:

Missing numbers:

5, 10, 15, 20, 25, 30, 35.

Explanation:

Count forward by 5s:

5, 10, 15, ?? , 25, ?? , ??.

=> 15 + 5 = 20.

25 + 5 = 30.

30 + 5 = 35.

b. Skip-count forward by 5s

40, ____, 50, ____, ____, 65

Answer:

Missing numbers:

40, 45, 50, 55, 60, 65.

Explanation:

40, ??, 50, ??, ??, 65.

Count forward by 5s:

=> 40 + 5 = 45.

50 + 5 = 55.

55 + 5 = 60.

c. Skip-count forward by 5s

13, 18, 23, ____, 33, ____, ____

Answer:

Missing numbers:

13, 18, 23, 28, 33, 38, 43.

Explanation:

13, 18, 23, ??, 33, ??, ??.

Count forward by 5s:

23 + 5 = 28.

33 + 5Â = 38.

38 + 5 = 43.

d. Skip-count forward by 5s

19, 24, ____, 34, 39, ____, 49

Answer:

Missing numbers:

19, 24, 29, 34, 39, 44, 49.

Explanation:

19, 24, ??, 34, 39, ??, 49.

Count forward by 5s:

24 + 5 = 29.

39 + 5 = 44.

e. Skip-count backward by 5s.

30, 25, ___, 15, ____, ____

Answer:

Missing numbers:

30, 25, 20, 15, 10, 5.

Explanation:

30, 25, ??, 15, ??, ??.

Count backward by 5s:

25 – 5 = 20.

15 – 5 = 10.

10 – 5 = 5.

f. Skip-count backward by 5s.

27, 22, ____, 12, _____, _____

Answer:

Missing numbers:

27, 22, 17, 12, 7, 2.

Explanation:

27, 22, ??, 12, ??, ??.

Count backward by 5s:

22 – 5 = 17.

12 – 5 = 7.

7 – 5 = 2.

Question 3.

**CHALLENGE** Skip-count by 5s. Circle the word to show whether you went forward or backward each time.

a. 143, 138, 133, ____, 123, ____, 113, ___, ____, 98 forward backward

Answer:

143, 138, 133, 128, 123, 118, 113, 108, 103, 98.

Explanation:

143, 138, 133, ____, 123, ____, 113, ___, ____, 98.

Count backward by 5s:

=> 133 – 5 = 128.

123 – 5 = 118.

113 – 5 = 108.

108 – 5 = 103.

b. 332, 337, 342, ___, 352, 357, ___, ____, 372, ____ forward backward

Answer:

332, 337, 342, 347, 352, 357, 362, 367, 372, 377.

Explanation:

332, 337, 342, ___, 352, 357, ___, ____, 372, ____.

Count forward by 5s:

=> 342 + 5 = 347.

357 + 5 = 362.

362 + 5 = 367.

372 + 5 = 377.

c. 488, 493, 498, ____, ____, 513, ____, ___, ____, 533 forward backward

Answer:

488, 493, 498, 453, 458, 513, 518, 523, 528, 533.

Explanation:

488, 493, 498, ____, ____, 513, ____, ___, ____, 533

Count forward by 5s:

498 + 5 = 453.

453 + 5 = 458.

513 + 5 = 518.

518 + 5 = 523.

523 + 5 = 528.

d. 267, 262, 257, ____, ___, ____, 237, ___, 227, ____ forward backward

Answer:

Missing numbers:

267, 262, 257, 252, 247, 242, 237, 232, 227, 222.

Explanation:

267, 262, 257, ____, ___, ____, 237, ___, 227, ____

Count backward by 5s:

=> 257 – 5 = 252.

252 – 5 = 247.

247 – 5 = 242.

237 – 5 = 232.

227 – 5 = 222.

**Adding, Counting & Solving Problems**

Question 4.

Mrs. Brown is the gym teacher. She has 15 soccer balls and 8 footballs.

a. How many more soccer balls than footballs does Mrs. Brown have? Show your work.

Mrs. Brown has ____ more soccer balls than footballs.

Answer:

7 more soccer balls than footballs she has.

Mrs. Brown has 7 more soccer balls than footballs.

Explanation:

Number of soccer balls she has = 15.

Number of footballs she has = 8.

Difference:

Number of soccer balls she has – Number of footballs she has

= 15 – 8

= 7.

b. How many soccer balls and footballs does Mrs. Brown have in all? Show your work.

Mrs. Brown has ___ soccer balls and footballs in all.

Answer:

Total number of balls she has = 23.

Mrs. Brown has 23 soccer balls and footballs in all.

Explanation:

Number of soccer balls she has = 15.

Number of footballs she has = 8.

Total number of balls she has = Number of soccer balls she has + Number of footballs she has

= 15 + 8

= 23.

Question 5.

**CHALLENGE** Jason had 2 quarters and 1 dime. He went to the school store to spend all his money. What 3 things could he buy? Find at least 2 different answers. Show your work.

Answer:

Items she can buy:

1 way:

One marker = $0.25 each.

One Eraser = $0.10 each.

2 way:

One pencil = $0.20 each.

One folder = $0.15 each.

Explanation:

Number of quarters Jason had = 2.

Number of dime Jason had = 1.

Conversion:

1 dollar = 0.10 dimes.

1 dollar = 0.25 quarters.

Total amount he has = 0.10 + 0.25 = $0.35.

Items she can buy:

1 way:

One marker = $0.25 each.

One Eraser = $0.10 each.

2 way:

One pencil = $0.20 each.

One folder = $0.15 each.