By accessing our 180 Days of Math for Fifth Grade Answers Key Day 30 regularly, students can get better problem-solving skills.
180 Days of Math for Fifth Grade Answers Key Day 30
Directions Solve each problem.
Question 1.
Answer:
By subtracting 3 from 72 we get 69.
72 – 3 = 69
Question 2.
8 × 8 = ___
Answer:
By multiplying 8 with 8 we get 64.
8 × 8 = 64
Question 3.
How many fours are in 36?
______________
Answer:
By dividing 36 by 4 we get 9.
Therefore, there are 9 fours in 36.
Question 4.
Is 4,582 less than 4,682?
_____________________
Answer:
4,582 is less than 4,682
By subtracting 4582 from 4682 we get 100,
Therefore, 4582 is less than 4682.
Question 5.
Is \(\frac{1}{10}\) equal to \(\frac{2}{5}\)? ____
Answer:
As we can see that numerator 2 is greater than 1,
Therefore, 2/5 is always greater than 1/10.
Question 6.
(80 ÷ 10) + 8 = ______
Answer:
By dividing 80 by 10 we get 8,
Then by adding 8 with 8 we get 16.
Question 7.
9 × 2 = 3 ×
Answer:
By multiplying 9 with 2 we get 18,
Then by dividing 3 with 18 we get 6.
Therefore, by multiplying 3 with 6 we get 18.
Question 8.
How many days are in 1 year?
______________
Answer: In a year there are 365 days, whereas in a leap year there are 366 days.
Question 9.
Does the arrow show a vertex, face, or edge?
Answer: Edge
Question 10.
What percentage of Tommy’s coins are dimes?
Answer: There are 18 coinn of dimes in Tommy’s bank,
By dividing 18/100 we get 18%,
Therefore, 18% dimes are there in Tommy’s bank.
Question 11.
If you roll a 6-sided die, what is the probability of getting a 3?
_____________________
Answer:
Probability = favorable outcomes/total outcomes
P = 3/6
P = 1/2
Question 12.
Patrick wanted to buy some potatoes. Which bag is a better value for the money?
________________________
Answer:
By dividing $5.60 with 5 we get 1.12 per kg,
As given, $1.95 is for 1.5 kg,
By multiplying $1.95 with 3 kg we get $5.85,
Therefore as we can see the bag $5.60 is a better value for the money.